Peeling cukrowy to popularny i często samodzielnie wykonywany zabieg złuszczania naskórka. Przynosi on dobre efekty pielęgnacyjne, nie wymagające dużego wysiłku i nakładów finansowych. Poza tym, daje świetną okazję do eksperymentowania, poprzez wykorzystywanie do jego wytworzenia rozmaitych dodatków, takich jak owoce, ekstrakty roślinne czy zioła. Niewątpliwie, ten rodzaj zabiegu to świetna propozycja szczególnie dla początkujących zwolenników domowej pielęgnacji naturalnej.
Regularne wykonywanie peelingu cukrowego to skuteczny przepis na zachowanie gładkiej i jędrnej skóry. Okazuje się więc, że wcale nie trzeba wydawać fortuny, aby uzyskać bardzo zadowalające efekty. Poniżej przedstawiamy jak przygotować i wykonać zabieg, a także jakich korzyści z jego przeprowadzenia można się spodziewać..
Jak wykonać peeling cukrowy?
Cukier od dawna wykorzystywany jest do wykonywania zabiegów złuszczających skórę. Pozwala on przede wszystkim skutecznie, a przy tym łagodnie, usuwać z powierzchni skóry obumarłe komórki. Peeling cukrowy można bardzo szybko samodzielnie przygotować w domu, nie wydając na to zbyt wiele pieniędzy. Wystarczy bowiem wymieszać cukier np. z olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek, dzięki czemu kosmetyk zyskuje lepszy poślizg. Oczywiście istnieje niezliczona ilość możliwości dodawania do niego ziół i ekstraktów owocowych. Bardzo często spotkać można przepisy na domowy peeling cukrowy z wykorzystaniem truskawek, jagód, bananów, mango, a także nasion chia, jogurtu naturalnego, pokrzywy czy awokado.
Tak przygotowana mieszanka może być wykorzystywana do masażu niemal całego ciała. Trzeba bowiem pamiętać, że skóra twarzy jest znacznie bardziej delikatna i wymaga nieco łagodniejszych peelingów. Po zastosowaniu peelingu cukrowego, zwłaszcza w niewłaściwy sposób, mogłoby dojść do jej podrażnienia i mocnego zaczerwienienia.
Peeling cukrowy świetnie sprawdza się natomiast w przypadku stóp, kolan i łokci, a więc tych części ciała, gdzie pojawia się zrogowaciała skóra. Stosować go można również na całych nogach, wykonując koliste ruchy od kostek do pachwin. Często poleca się go również do pielęgnacji ramion i pleców, gdyż stanowi wspaniały sposób na usprawnienie mikrokrążenia w skórze.
Dlaczego warto stosować peeling cukrowy?
Cukier w kosmetykach pielęgnacyjnych wykazuje cenne właściwości, z których mało kto zdaje sobie sprawę. Przede wszystkim ma działanie antybakteryjne, co w szczególności dotyczy cukru brązowego. Z tego powodu w czasie II Wojny Światowej był on nawet stosowany jako tani i względnie dostępny środek do opatrywania ran. Dzięki tym właściwościom stosowanie tego typu zabiegu nie tylko przywraca skórze miękkość i gładkość, ale także chroni przed infekcjami.
Duże znaczenie ma również zastosowana baza olejowa peelingu cukrowego, która zwykle stanowi jeden z popularnych tłuszczów roślinnych. Często polecana do tego oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy są cennymi źródłami witaminy E i substancji natłuszczających naskórek. Dzięki temu skóra po zabiegu jest miękka i gładka, a tym samym nie trzeba jej już smarować żadnymi balsamami. Zawarte w peelingu kwasy tłuszczowe doskonale zmiękczają, łagodzą podrażnienia i długotrwale nawilżają.
Peeling cukrowy jest bardzo skutecznym zabiegiem złuszczającym, a jednocześnie jego wykonanie nie zabiera zbyt wiele czasu. To też jeden z najtańszych peelingów, który można wykonać samodzielnie w domu. Warto stosować go regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.
Właściwości peelingu cukrowego
Peeling cukrowy to jeden z najpopularniejszych kosmetyków domowych. Doskonale złuszcza one wierzchnią warstwę skóry, pozostawiając ją jędrną i idealnie gładką. Pomaga również przy wrastających włoskach, skutecznie niwelując ten problem, Ponadto poprawia krążenie, co przyspiesza procesy metaboliczne organizmu. Dzięki temu skutecznie redukowany jest też cellulit. Jednak, aby uzyskać dobre efekty peeling cukrowy powinno się wykonywać regularnie i stale.
Cukier brązowy jak już wspomniano posiada właściwości antybakteryjne. Z kolei oliwa z oliwek jest źródłem witaminy E, a więc silnego przeciwutleniacza. Dzięki temu skutecznie spowalnia ona procesy starzenia się skóry i działa na nią regenerująco. Zastosowanie dodatkowo miodu sprawi, że skórą będzie również doskonale odżywiona. Do peelingu cukrowego można również dodać orzeźwiające olejki eteryczne.
Peeling cukrowy krok po kroku
Peeling to nic innego jak zabieg złuszczania naskórka. Dzięki niemu skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna, wygładzona i pełna blasku. Ponadto, pobudza on mikrokrążenie krwi oraz przygotowuje skórę na przyjecie składników odżywczych. Stanowi on rutynowy zabieg, który powinno się wykonywać o każdej porze roku. Szczególnie duże znaczenie ma jednak jesienią i zimą. Eksperci są zdania, że peeling cukrowy powinno się wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Nie wolno jednak również go nadużywać, gdyż może się skończyć podrażnieniem skóry.
Wykonanie peelingu jest bardzo proste. Wystarczy bowiem nałożyć na skórę niewielką ilość przygotowanej mieszanki, a następnie delikatnie ją wmasowywać, wykonując przy tym koliste ruchy. Nie wolno przy tym trzeć zbyt mocno, aby nie doprowadzić do podrażnień. Właściwa siła nacisku zależy zależy od miejsca stosowania i osobistych preferencji. Po zabiegu ciało zmywamy letnią wodą.
Jaki cukier wybrać do peelingu cukrowego?
Peeling cukrowy powinien być wykonany z wykorzystaniem dobrej jakości cukru i niekoniecznie musi być to cukier biały. Warto pamiętać o tym, że cukier się rozpuszcza, gdy zmiesza się go z płynem. Jeśli do złuszczenia jest spora powierzchnia naskórka, bądź poddane zabiegowi ma zostać całe ciało, warto postawić na cukier o grubszych ziarnach. W sytuacji, gdy skóra jest delikatna i cienka lepszym rozwiązaniem będzie drobniejszy cukier. Warto zdecydować się na cukier brązowy lub trzcinowy, gdyż są one lepsze jakościowo, niż klasyczny cukier biały.
Do nadania peelingowi odpowiedniej konsystencji wykorzystuje się na ogół olej roślinny lub oliwkę z oliwek. Jednak równie dobrze sprawdzi się np. sok z aloesu. Dzięki temu składnikowi ograniczony zostanie efekt tzw. drapania.
Peeling cukrowy – domowy czy ze sklepu?
Peeling cukrowy można bardzo łatwo samodzielnie wykonać w domu. Nie trzeba jednak przygotowywać go na zapas. Najlepiej jest wykonać odpowiednią porcję na konkretny zabieg, zwłaszcza że przygotowanie takiego peelingu nie jest zbyt skomplikowane i nie zabiera dużo czasu.
Z uwagi na fakt, że jest to produkt naturalny, nie można go zbyt długo przechowywać. W słoiku powinna się zmieścić porcja nie większa niż na 2-3 użycia. W przeciwnym wypadku peeling może się po prostu zepsuć. Oczywiście gotowe peelingi cukrowe kupowane w sklepach mają znacznie dłuższą datę ważności, co jest ich największym atutem. Jednak nie są one zwykle w 100% naturalne. Poza tym ,zrobienie peelingu w domu generuje mniejsze koszty i przynosi dużo satysfakcji.