Maseczka z żelatyny to jedna z niezliczonych wprost propozycji na domowy zabieg pielęgnacyjny, z wykorzystaniem produktów kuchennych. Można ją doskonale dostosowywać do różnych typów cery, a także jest niezwykle łatwa i szybka do wykonania. Dzięki takim zabiegom Twoja cera na pewna zyska zdrowszy i piękniejszy wygląd!
Gładka i promienna cera to niewątpliwe marzenie każdej kobiety. Żeby jednak jemu sprostać, należy zadbać o wiele różnych czynników, m.in. w zakresie codziennej pielęgnacji skóry. Bardzo często, zamiast sięgać po drogeryjne kremy, warto przygotować w domowym zaciszu własny kosmetyk, który równie dobrze zadba o naszą cerę. Maseczka z żelatyny jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu, jednak najważniejsze jest to, że przy jej pomocy można dogłębnie oczyścić pory skóry z zaskórników, wzmocnić naczynia krwionośne, a także ujędrnić skórę. W jaki jednak sposób można przygotować maseczkę z żelatyny dla różnych typów cery? Postaramy się dokładnie wyjaśnić.
Niezwykłe właściwości żelatyny
Żelatyna wykorzystywana jest przede wszystkim w kuchni, jednak z uwagi na fakt, iż w jej składzie można znaleźć dosyć duże ilości kolagenu, znalazła ona również zastosowanie w domowej kosmetyce. Kolagen w bardzo pozytywny sposób wpływa na naszą skórę, ponieważ odpowiada za jej elastyczność, a także odpowiednie nawilżenie. Maseczka przygotowywana na bazie tego składnika może być stosowana praktycznie przez każdą kobietę, jednak należy ją w odpowiedni sposób dostosować, zgodnie z posiadanym typem skóry. Przed aplikacją maseczki na twarz warto wcześniej bardzo dobrze oczyścić skórę, a także rozszerzyć pory przy pomocy kąpieli parowej. Dzięki temu domowy zabieg będzie znacznie bardziej skuteczny. W jaki jednak sposób można przygotować żelatynową maseczkę?
- Żelatynowa maseczka ujędrniająco-nawilżająca dla cery suchej
Aby przygotować taką maseczkę, należy 2 łyżki żelatyny rozpuścić w 2 łyżkach gorącej wody, mieszając całość do momentu, aż wytworzy się żel. Przy pomocy płaskiego pędzelka wystudzoną maseczkę należy zaaplikować na skórę dosyć grubą warstwą, dzięki czemu jej ściągające działanie nie będzie zbyt silne. Po upływie około 25 minut maseczkę należy zmyć ciepłą wodą, nakładając następnie na skórę nawilżający krem. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie jednego z olejków kosmetycznych, np. rycynowego lub arganowego.
- Maseczka z żelatyny rozjaśniająca skórę
Przygotowanie takiej maseczki jest równie proste, jak tej ujędrniająco-nawilżającej. Zamiast wody należy jednak użyć ciepłego, ale niegorącego mleka. Składniki należy bardzo dokładnie ze sobą wymieszać, nakładając następnie powstałą maseczkę na około 30 minut. Po tym czasie całość zmywamy letnią wodą i nawilżamy kremem.
Ściągająca maseczka z żelatyny
W celu przygotowania takiego zabiegu należy zaopatrzyć się w 125 ml soku z cytryny, 125 ml wody oraz żelatynę. Dwa pierwsze składniki należy podgrzać, rozpuszczając w nich następnie ok. 50 g żelatyny. Gdy mieszanka ostygnie, gotową maseczkę należy rozprowadzić na skórze, zmywając następnie ciepłą wodą po upływie 20 minut. Jeśli na skórze pozostaną jakieś resztki maseczki, warto przetrzeć ją tonikiem lub wodą kwiatową, nakładając następnie na twarz ulubiony krem.
Maseczka żelatynowa oczyszczająca cerę tłustą, mieszaną i trądzikową
Kobiety, które posiadają na twarzy skórę tłustą lub trądzikową, również mogą skorzystać z niezwykłych właściwości żelatyny, przygotowując na jej bazie maseczkę oczyszczającą. W takim przypadku oprócz żelatyny należy zaopatrzyć się w węgiel aktywny, który jest dostępny w każdej aptece w kapsułkach lub tabletkach. To ten składnik wykazywać będzie silne właściwości absorpcyjne. W jaki jednak sposób można przygotować maseczkę? Wystarczy rozpuścić 2 łyżkach gorącej wody 1 łyżeczkę żelatyny oraz 2 kapsułki węgla. Uzyskaną w ten sposób papkę należy nałożyć na twarz na ok. 20 minut, czyli do momentu, aż na niej zastygnie. Stworzy się wówczas cienka powłoka, którą następnie można ściągnąć jednym pociągnięciem dłoni.
Tak maseczka z żelatyny pomoże nie tylko dogłębnie oczyścić pory skóry, ale dodatkowo zahamuje wzmożoną produkcję sebum. Aby jednak w trakcie ściągania maseczka nie rozrywała się, warto nałożyć nieco grubszą warstwę, która powinna bardzo dobrze zastygnąć na skórze, co w wielu przypadkach może trwać nieco dłużej niż 20 minut.