Lipoliza to coraz częściej stosowany zabieg kosmetyczny, który przynieść może bardzo zadowalające efekty estetyczne. Porównując do wielu operacji plastycznych, nie jest również zbyt drogi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazania i przeciwwskazania do jego zastosowania.
Lipoliza, a właściwie lipoliza iniekcyjna, to generalnie dość bezpieczny zabieg, który polega na usunięciu tłuszczu z określonego miejsca na ciele. Na zabieg ten coraz chętniej decydują się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni.
Na czym polega lipoliza?
Zabieg lipolizy polega na zdeponowaniu w tkance tłuszczowej mieszanki fosfadylocholiny, deoksycholatu, krzemionki organicznej lub L-karnityny. Fosfatydylocholina jest składnikiem naturalnie występującym w organizmie jako lecytyna. W medycynie estetycznej wykorzystuje się go od lat podczas leczenia zatorów tłuszczowych i redukowania lipidów we krwi. Dzięki niemu następuje rozpad trójglicerydów po zniszczeniu komórek tłuszczowych. Z kolei L-karnityna jest związkiem, który przyspiesza metabolizm tłuszczu.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Lipoliza to alternatywa dla chirurgicznej liposukcji i stosowana jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pozwala ona na redukcję nadmiaru tłuszczu w obrębie twarzy, np. w celu zmniejszenia mało estetycznych worków pod oczami czy redukcji drugiego podróbka. Zabieg ten wykonuje się również w obrębie ciała w celu zredukowania nadmiernej ilości tłuszczu znajdującego się na brzuchu, pośladkach czy ramionach.
Lipoliza jest zabiegiem estetycznym, przeznaczonych dla osób z niewielką nadwagą bądź normalną wagą ciała. Przy jego pomocy można usunąć tzw, miejscowe otłuszczenia, a więc fałdy zlokalizowane na brzuchu, plecach czy udach, których nie udało się pobyć za pomocą ćwiczeń fizycznych czy odpowiedniej diety. Lipoliza jest nieskuteczna w przypadku osób z dużą i rozlaną otyłością.
Lipoliza polega na wstrzyknięciu pod skórę specjalnie przygotowanego preparatu składającego się m.in. fosfatydylocholiny. Środek ten wykorzystywany jest w medycynie estetycznej już od wielu lat. Służy do ochrony wątroby i do redukcji poziomu tłuszczu we krwi. Fosfatydylocholina bardzo łatwo przenika prze błonę komórkową, powodując jej rozerwanie. Potem prowadzi do rozpadu trójglicerydów, które razem z lipoproteidami dostają się do wątroby. Tam ma miejsce ich rozkład. Wprawdzie substancja jest przeciwdziała bardzo skutecznie odkładającemu się tłuszczowi, ale nie traktuje się jej jako środka odchudzającego. Lipolizy iniekcyjnej nie da się też przeprowadzić w każdym miejscu na ciele.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Warto pamiętać o tym, że lipoliza nie jest zabiegiem, który nadaje się do redukcji ogólnej masy ciała. Stosowana jest jedynie miejscowo, aby uzyskać lepszy efekt estetyczny. Metoda ta jest bezpieczna, ale nie zawsze można ją wykonać. Podstawowe przeciwwskazania do wykonania lipolizy iniekcyjnej to:
- ciąża i karmienie piersią dziecka,
- padaczka,
- niepełnoletność,
- cukrzyca,
- choroby nerek i wątroby,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- schorzenia tarczycy,
- bardzo duża otyłość,
- alergia na składniki preparatu,
- stwardnienie rozsiane,
- skłonność do infekcji skórnych.
Jak wygląda zabieg lipolizy?
Na samym początku lekarz maluje flamastrem na ciele pacjenta te okolice, które będą modelowane dzięki lipolizie. Potem wybraną powierzchnię ciała dokładnie się oczyszcza, a następnie poddaje serii zastrzyków, które nie są bolesne. Nakłucia te wykonywane są w niewielkich odległościach cienką, jednorazową igłą. Czasami w miejscach nakłuć pojawić się może lekki obrzęk i opuchlizna. Zupełnie normalnym zjawiskiem jest także zaczerwienienie, ale te dolegliwości ustępują na ogół w ciągu 4-5 dni od zabiegu. Dla większego komfortu pacjentów szczególnie wrażliwych niekiedy w miejsce przeznaczone do modelowania nakładana jest specjalna maść ze środkiem znieczulającym.
Cała procedura trwa od 20 do 50 minut. Pacjent może bardzo szybko wrócić do swoich codziennych zajęć. Lekarze zalecają jedynie ograniczenie spożycia tłuszczów, aby dodatkowo nie obciążać wątroby. Na skutek lipolizy można stracić nawet 10 cm w obwodzie, jednak najczęściej jest to 2-4 cm.
Ile kosztuje zabieg lipolizy iniekcyjnej?
Sporo zależy od ilości zużytego preparatu, a więc od części ciała, która poddana została zabiegowi. Średni koszt wynosi od 200 do nawet 1000 złotych. W przypadku twarzy cena zwykle nie przekracza kilkuset złotych. Nieco droższe jest modelowanie brzucha czy bioder. Tutaj trzeba się już liczyć z kosztem w granicach 1000-1300 złotych. Podobnie jest w przypadku lipolizy ud i pleców.
Skóra po zabiegu lipolizy jest gładka i jędrna. Na ogół dla uzyskania satysfakcjonującego efektu należy wykonać kilka zabiegów w odstępie co 8 tygodni każdy. Efekty są jednak widoczne już po pierwszej wizycie.
Lipoliza i jej zalety
Zabieg lipolizy jest doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety i aktywności fizycznej. Po przebytym zabiegu eksperci zalecają wykonanie jeszcze kilku zabiegów limfatycznych, które pomogą usunąć z organizmu komórki tłuszczowe.
Lipoliza ma wiele zalet, a do najważniejszych należy:
- utrata kilku cm w obwodzie w miejscu przeprowadzenia zabiegu,
- lepsze mikrokrążenie w skórze,
- lepsze odżywienie skóry,
- możliwość natychmiastowego powrotu do normalnej aktywności,
- bezbolesność samego zabiegu,
- skuteczna stymulacja regeneracji skóry,
- lepszy metabolizm komórek skóry.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17855762