Home Kosmetyki Najlepsze eteryczne olejki na trądzik

Najlepsze eteryczne olejki na trądzik

przez Patrycja Nowak
olejek na trądzik

Szacuje się, że od 70 do 90 % młodych ludzi, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, cierpi z powodu trądziku. A ostatnie badania wskazują, że częstość występowania trądziku dorosłych kobiet także znacznie wzrosła. Olejek na trądzik to jedno z rozwiązań naturalnych, które pozwalają wesprzeć leczenie dermatologiczne.

Mimo powszechności problemu trądziku, wiele osób nie może znaleźć właściwej metody pielęgnacji, która faktycznie zadziała! Najczęściej stosuje się leki na receptę lub zabiegi chemiczne. Prawda jest taka, że te produkty zazwyczaj zawierają żrące chemikalia, które wykazują istotne skutki uboczne, lub po prostu nie działają w ogóle. Dlatego niekiedy radzi się spojrzeć na naturalne domowe środki na trądzik, które były wykorzystywane przez tysiące lat. Zawierają one olejki eteryczne, które prowadzą do rozwiązania źródła problemu i są łagodne dla skóry.

W istocie, jedno z głównych badań w trym zakresie wykazało, że np. olej z drzewa herbacianego jest prawie sześć razy bardziej skuteczny niż placebo, w leczeniu łagodnego do umiarkowanego trądziku! Eteryczny olejek na trądzik będzie wspaniale odżywiać skórę i w sposób naturalny zwalczać przyczyny trądziku, bez dolewania oliwy do ognia, produktami drażniącymi dla skóry.

Dlaczego warto skorzystać z eterycznych olejków na trądzik?

Trądzik może powodować bolesne i brzydkie wypryski na twarzy, klatce piersiowej, plecach, a nawet rękach. Nieleczony trądzik może prowadzić do blizn. Głównymi przyczynami trądziku są zatkane pory, bakterie, nadmiar produkcji sebum i martwy naskórek. Inne czynniki, to takie jak: brak równowagi hormonów, nieodpowiednia dieta, stres i niektóre leki, takie jak kortykosteroidy, androgeny, pigułki antykoncepcyjne i lit, które także mogą pogorszyć stan skóry.

Dlaczego tak wielu, zwłaszcza nastolatków, cierpi na trądzik? Cóż, może to być spowodowane genetyką, zmianą poziomu hormonów, stresem lub aktywnością drażniących dla skóry środków. Ważne jest, aby wiedzieć, że drogeryjne kosmetyki i leki na receptę, mogą spowodować dalsze podrażnienie, często nawet zaostrzając problem. Olejki eteryczne zabijają bakterie na skórze w sposób naturalny. Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek lawendowy, koją i chronią skórę przed podrażnieniami i stresem.

Który olejek na trądzik warto wybrać?

Trądzik nie tylko występuje u nastolatków. Najnowsze badania pokazują, że częstość występowania trądziku dorosłych kobiet wzrosła w kolejnych latach. Może to być spowodowane stresem, zaburzeniami równowagi hormonalnej i niedostatkiem snu. Olejki eteryczne, takie jak lawenda i szałwia, mają zdolność do łagodzenia uczucia stresu i niepokoju, walki z bezsennością i bilansują poziom hormonów. Są też łagodne dla skóry i wykazują szereg korzyści, które wykraczają poza walkę z trądzikiem i utrzymaniem zdrowia skóry.

 1. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego posiada przede wszystkim cenne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Leczenie trądziku olejkiem z drzewa herbacianego jest obecnie szeroko dostępne, a dowody wskazują na to, że jest coraz częściej polecanym produktem przez osoby z tym problemem dermatologicznym.

Przegląd naukowej skuteczności, tolerancji i potencjalnych sposobów działania w odniesieniu do leczenia trądziku olejkiem z drzewa herbacianego wykazał, że wyroby z drzewa herbacianego zmniejszają liczbę zmian chorobowych u pacjentów z trądzikiem i mają przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne działania, które mają kluczowe znacznie w leczeniu trądziku.

Badanie z 2007 wskazuje, że olejek z drzewa herbacianego jest skuteczny w leczeniu łagodnego do umiarkowanego trądziku pospolitego. Sześćdziesięciu pacjentów podzielono na dwie grupy — jedną grupę leczono olejkiem z drzewa herbacianego, drugą placebo. Odpowiedź na leczenie oceniano według całkowitych zmian trądzikowych i liczenia wskaźnika nasilenia trądziku.

Wyniki badań wykazały znaczące różnice pomiędzy wynikami leczenia olejem z drzewa herbacianego i placebo, w poprawie całkowitych zmian trądzikowych. Olejek z drzewa herbacianego był 3,6 razy bardziej skuteczny niż placebo. W odniesieniu do ogólnego nasilenia trądziku, olejek z drzewa herbacianego był 5,8 razy bardziej skuteczny. Udowadnia to, że olejek z drzewa herbacianego służy jako skuteczny i naturalny środek leczniczy w przypadku  łagodnego do umiarkowanego trądziku.

Aby skorzystać z korzyści drzewa herbacianego jako olejku na trądzik, dodaj 2-3 krople na czysty wacik i stosuj miejscowo. Można go również dodać do swoich kosmetyków do mycia twarzy lub ciała. Dzięki temu olejek na trądzik będzie doskonale wspierał cały proces leczenia.

 1. Olejek lawendowy

Olejek lawendowy zapewnia skórze wspaniałe korzyści, z powodu swoich przeciwbakteryjnych i antyoksydacyjnych właściwości. Łagodzi i nawilża skórę, a także leczy trądzik, suchą skórę oraz redukuje pojawianie się przebarwień i blizn spowodowanych trądzikiem. Inne korzyści olejku lawendowego to przede wszystkim jego zdolność do zmniejszenia stresu i niepokoju podczas aromaterapii, które często związane są z trądzikiem u dorosłych. Jego właściwości terapeutyczne poprawiają również jakość snu, a tym samym poprawiają ogólny, zdrowy wygląd skóry.

Badania opublikowane w Journal of Medical Association w Tajlandii wykazały, że olejek lawendowy zapewnia relaksujący efekt podczas wdychania. Dwudziestu ochotników wzięło udział w badaniu wpływu olejku lawendowego na ośrodkowy układ nerwowy, autonomiczny układ nerwowy i nastrój. Wyniki wykazały, że olejek lawendowy spowodował znaczne zmniejszenie ciśnienia krwi, częstotliwości akcji serca i temperatury skóry. Uczestnicy byli bardziej zrelaksowani i wypoczęci po inhalacji.

Badania sugerują, że stres i trądzik bardzo często idą w parze, wyjaśniając, dlaczego ludzie często doświadczają trądziku w okresach zwiększonego nadpęcia nerwowego i niepokoju. Ponieważ komórki, które produkują sebum – substancja oleista, która miesza się z martwymi komórkami skóry i bakteriami, zatykając mieszki włosowe – posiadają receptory hormonów stresu. Dlatego też olejek lawendowy może służyć jako potężne narzędzie, ze względu na swoją zdolność do redukcji reakcji stresowych. Eteryczny olejek na trądzik może także działać poprzez procesy aromaterapeutyczne.

Użyj 5 kropli oleju w domu do aromaterapii albo zastosuj miejscowo na nadgarstkach, karku lub skroni. Olejek lawendowy ma również właściwości antybakteryjne i może być stosowany bezpośrednio na skórę w walce z trądzikiem.

 1. Olejek z szałwii

Występujący w olejku z szałwii octan linalilu pozwala skutecznie zmniejszać stany zapalne i działa jako naturalny środek na trądzik i wszelkie podrażnienia skóry. Reguluje on również produkcję sebum w skórze, będącego podstawowym czynnikiem, który jest często związany z powstawaniem wyprysków. Szałwia hamuje również wzrost i rozprzestrzenianie się bakterii, łagodzi uczucie stresu i niepokoju, a także wspiera utrzymanie równowagi hormonalnej.

Stres jest główną przyczyną trądziku u dorosłych kobiet, ponieważ jest związany ze wzrostem poziomu kortyzolu, będącego hormonem stresu. Badanie z 2014 roku wykazało, że wdychanie olejku z szałwii prowadzić może do zmniejszenia poziomów kortyzolu nawet o 36 %. Naukowcy doszli do wniosku, że szałwia ma statystycznie istotny wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu, a to z kolei ma wpływ przeciwdepresyjny, poprawia nastrój i zwalcza lęk.

Olejek z szałwii jest też aktywnym i naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym. Wykazano skuteczność szałwii w walce z wieloma szczepami opornych bakterii. Olej z szałwii był aktywny również w stosunku do bakterii, które prowadzą do zakażeń, wyprysków, trądziku lub podrażnienia skóry. Z tego powodu warto stosować ten eteryczny olejek na trądzik, również w sposób pośredni, poprzez poprawę nastroju i redukcję niektórych czynników wywołujących problem.

Rozprowadź za pomocą dyfuzora 5 kropli olejku szałwiowego w domu. Pomaga on również w niepokoju i bezsenności, będących również przyczynami rozwoju trądziku u dorosłych. Aby zabić bakterie, które zatykają pory i powodują trądzik, stosuj 1-3 krople oleju z szałwii bezpośrednio na problematyczny obszar skóry. Może być stosowany w czystej formie za pomocą wacika albo rozcieńczony olejem jojoba lub olejem kokosowym.

 1. Olejek jałowcowy

Olejek z jałowca posiada naturalne właściwości i korzyści antybakteryjne, dzięki czemu jest jednym z najbardziej popularnych naturalnych środków do walki z podrażnieniami i infekcjami skórnymi. Służy on jako domowe lekarstwo na trądzik i wspiera utrzymanie pięknej skóry. Posiada również właściwości oczyszczające i zmniejszające stres, które chronią organizm przed toksynami, prowadzącymi do trądziku.

Liczne badania wskazują, że olejek jałowcowy jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym, i że zwalcza trądzik, gdy stosowany jest miejscowo. Wynika to z obecności poszczególnych składników, w tym alfa-pinenu, p-cymenu i beta-pinenu. Jałowcowy olejek na trądzik doskonale wspomoże proces leczenia, nie powodując ubocznych szkód.

Użyj na trądzik, stosując miejscowo 2-3 krople olejku. Dla skóry wrażliwej rozcieńcz olejek jałowcowy z olejkiem kokosowym lub jojoba, przed stosowaniem miejscowym.

Jak korzystać z olejków eterycznych do walki z trądzikiem?

Stosowane miejscowe olejków eterycznych

Najlepszym sposobem wykorzystania olejków eterycznych na trądzik jest miejscowe stosowanie 2-3 kropli bezpośrednio na problematycznym obszarze. Z zasady oleje te są bezpieczne dla bezpośredniego stosowania, ale można je także łączyć z roślinnym olejem bazowym, takim jak olej jojoba, olej z orzecha kokosowego czy olej ze słodkich migdałów.

W rzeczywistości, przy zastosowaniu oleju kokosowego dla zdrowia skóry, można zauważyć zaskakujące korzyści. Dodatkowo nawilża on skórę i jest w stanie spenetrować ją na głębszym poziomie, niż przeciętny produkt pielęgnacyjny, ze względu na jego niską masę cząsteczkową i sposób wiązań białek.

Olej jojoba jest również korzystnym olejem bazowym, który poprawia zdrowie skóry. Jest bogaty w jod i zwalcza szkodliwe bakterie, które prowadzą do wyprysków. Może przyspieszyć proces gojenia i zmniejsza uszkodzenia skóry.

Dla zabicia bakterii, powodujących trądzik, do mycia twarzy łączymy następujące składniki:

 • 1 łyżka oleju kokosowego,
 • 3 łyżki miodu,
 • 1 łyżka octu jabłkowego,
 • 20 kropli olejku z drzewa herbacianego,
 • 2 kapsułki żywych probiotyków.

Składniki wymieszaj ze sobą za pomocą blendera. Następnie wlej mieszaninę do wygodnej butelki i przechowuj w chłodnym miejscu. Dzięki temu posiadamy naturalny środek do mycia twarzy, który pozostawia skórę odświeżoną, nawilżoną i czystą. Olejek eteryczny i olej kokosowy współpracują ze sobą w celu zabicia bakterii, zapewniając jednocześnie cerze twarzy cenne składniki odżywcze i nawilżenie.

Naturalne leczenie blizn po trądziku

Przygotuj pastę przez zmieszanie następujących składników:

 • 2 łyżeczki miodu (surowego),
 • 3 krople olejku lawendowego,
 • 3 krople olejku z drzewa herbacianego,
 • 3 krople olejku kadzidłowego.

Umyj i osusz twarz, następnie nałóż pastę i pozostaw na godzinę, zanim spłuczesz.

Aby nawilżać i ukoić skórę, spróbuj zrobić mydło z lawendą. Nie tylko zabija bakterie, ale i zmniejsza stres, wywołuje uczucie spokoju i zadowolenia.

Możliwe działania niepożądane

Wymienione powyżej 4 eteryczne olejki na trądzik są generalnie bezpieczne i skuteczne.

Jeśli posiadasz wrażliwą skórę, przed miejscowym nałożeniem rozcieńczaj olejki eteryczne z olejem bazowym. Ponadto, przy leczeniu trądziku olejkami eterycznymi należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Promienie UV mogą uczynić skórę bardziej wrażliwą, a to może prowadzić do podrażnienia i zaczerwienienia skóry. W przypadku podrażnienia skóry po użyciu któregokolwiek z olejków należy zrezygnować z jego stosowania.

Niemniej jednak, wybrany olejek na trądzik może doskonale wspomóc cały proces leczenia, powinien być tylko stosowany regularnie i ściśle według wskazówek.

Podobne artykuły

1 komentarz

Jagoga jagoda 23 września 2018 - 09:28

Mam wrażenie że olej kokosowy nie jest najszczęśliwszym wyborem dla skór trądzikowych ze względu na dużą komedogenność.

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.