Home Kosmetyki Bezpieczne kosmetyki dla dzieci

Bezpieczne kosmetyki dla dzieci

przez Patrycja Nowak
kosmetyki dla dzieci

Młodzi rodzice często martwią się o prawidłowy rozwój dziecka i szukają najbardziej wiarygodnych wskazówek, by nie popełnić żadnych błędów pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy w jaki sposób wybierać bezpieczne kosmetyki dla dzieci.

Skóra to największy i zarazem jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Pozwala chronić nas przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, a zarazem stanowi naszą wizytówkę. Odpowiednia pielęgnacja skóry ma jednak szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci. Musi być ona nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna, by uniknąć wszelkich podrażnień i alergii.

Dlaczego wybór odpowiednich produktów jest tak ważny

Odpowiednie dbanie o skórę powinno być przyzwyczajeniem, już od najmłodszych lat. Dlatego też jako rodzicie, już od pierwszego dnia życia, powinniśmy zadbać o zdrową skórę naszego malucha. Bezpieczne kosmetyki dla dzieci to podstawa, gdyż jakiekolwiek podrażnienia mogą doprowadzić do przyszłych skutków ubocznych, ujawniających się nawet w znacznie późniejszych latach.

Preparaty pielęgnacyjne dla najmłodszych istotnie różnią się swoim składem od kosmetyków dla dorosłych, ponieważ ich skóra jest bardzo wrażliwa, skłonna do alergii i podrażnień. Małe dzieci nie mają jeszcze wykształconej i odpowiednio skutecznej bariery ochronnej. Wybór odpowiednich kosmetyków powinien być wsparty odpowiednią wiedzą na temat składników aktywnych, których należy unikać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Jak kupować i czego unikać w kosmetykach dla dzieci

Kupując kosmetyki dla dzieci nie patrzmy na reklamy, które krzyczą na temat ich delikatności i niezawodności. Warto raczej skupić się na rozpoznaniu, czy dane produkty posiadają odpowiednie certyfikaty i rekomendacje. Najlepszym wyborem są najczęściej kosmetyki naturalne, chociaż nie mogą być stosowane u wszystkich dzieci. Podobnie jak składniki diety, takie jak truskawki czy orzechy, niektóre ingredienty kosmetyczne również mogą uczulać.

Prawdziwy kosmetyk naturalny najprawdopodobniej będzie miał odpowiedni certyfikat, taki jak: Ecocert, NaTrue, BDIH i Soil Assacation. Jednak, aby mieć pewność, że chronimy naszego malucha jak najlepiej, kupując produkt zawsze patrzmy przede wszystkim na skład INCI.

Kosmetyki dla dzieci – Na co zwracać uwagę

Bezpieczne produkty dla dzieci nie powinny zawierać w swoim składzie przede wszystkim szeregu syntetycznych substancji, wśród których można wymienić:

  • SLS (Sodium Laureth Sulfate) i SLES – detergenty, mające za swoje główne zadanie sprawienie, by produkt silnie się pienił. Zawartość SLS podrażnia skórę nawet u dorosłych, osłabia barierę lipidową, a także wysusza. Wielu specjalistów twierdzi, że kosmetyki dla dzieci zawierające SLS i SLES mogą być także niebezpieczne, jeżeli przedostaną się do oczu, a wiadomo, że jest to często nie do uniknięcia.
  • Produkty ropopochodne – pochodzą z destylacji ropy naftowej (Paraffinum Liquid, Syntetic Wax, Paraffin, Mineral Oil, Isoparaffin, Pertolatum), tworzą one na skórze syntetyczną powłokę, która wcale nie chroni skóry, tylko zaburza jej naturalne oddychanie, wydzielanie łoju i metabolizm. Niestety, jest to bardzo częsty składnik drogeryjnych kosmetyków i bywa stosowany nawet w produktach dla najmłodszych.
  • Parabeny – sztuczne konserwanty, do których należą m.in. Methylparaben, Buthylparaben, Ethylparaben. Parabeny dodawane są do produktów, aby wydłużyć trwałość kosmetyku. Niestety, są one także silnie podrażniające, kumulują się w węzłach chłonnych, a także wykazują działanie estrogenne.
  • Olej silikonowy i silikony (Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane) – o ile efekt wizualny po użyciu kosmetyków zawierających silikony może wydawać się efektywny, jest to tylko złudzenie. Przy dłuższym stosowaniu zaburzają one naturalne funkcje skóry oraz mogą odkładać się w narządach wewnętrznych.
  • Sole aluminium i aluminium (Aluminium chloride, Aluminium chlorhydrate) – tego kosmetyki dla dzieci w żadnym wypadku nie powinny zawierać. Składniki te, bardzo popularne w antyperspirantach, oprócz wielu negatywnych właściwości mogą także sprzyjać rozwojowi nowotworów i odkładać się w mózgu.
  • Glikole (PEG, PPG) – emulgatory, w większych stężeniach także wykazujące działanie rakotwórcze.

Odpowiednie kosmetyki dla dzieci to podstawa bezpiecznej pielęgnacji

Kosmetyki dla dzieci powinny nie tylko chronić i nie zawierać drażniących substancji, ale też wpływać pozytywnie na ukształtowanie się odpowiedniej bariery ochronnej skóry. Z tego też powodu nie powinny one zawierać żadnych sztucznych i chemicznych dodatków, takich jak barwniki, konserwanty, czy inne substancje, które dla wrażliwej skóry dziecka nie pozostaną obojętne.

Prym w kategorii bezpiecznych kosmetyków dla dzieci wiodą, więc kosmetyki naturalne, najlepiej certyfikowane. Stosując je, mamy pewność, że w pełni chronimy malucha, nie podrażniając jego systemu immunologicznego i nie przyzwyczajamy do stosowania chemicznych środków ochrony.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.