Home Zabiegi kosmetyczne Masaż gorącymi kamieniami – Przebieg i właściwości

Masaż gorącymi kamieniami – Przebieg i właściwości

przez Patrycja Nowak
masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami wykazuje działanie fizjoterapeutyczne, pozwalające przywracać sprawność uszkodzonym narządom. Dodatkowo sprzyja lepszemu wypoczynkowi i regeneracji organizmu, zwiększając jego zdolność wysiłkową. W niniejszym artykule przedstawiamy na czym polega tego rodzaju zabieg, jakie może zapewnić efekty i kiedy warto go przeprowadzać.

Masaż gorącymi kamieniami łagodzi wszelkiego rodzaju bóle mięśni i bóle związane z napięciem nerwowym. Skutecznie wspiera również pracę układu krążenia, powodując poprawę jego funkcjonowania. Tego rodzaju zabieg oparty jest na teorii przepływu energii przez organizm człowieka, która ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Uważa się, że są w nim zlokalizowane ośrodki energii – czakry, które znajdują się w otoczeniu gruczołów wydzielania wewnętrznego. Kamienie układa się więc na ciele zgodnie z mapami rozmieszczenia punktów energetycznych i przesuwa wzdłuż meridianów, a więc kanałów łączących te punkty. W ten sposób przepływ energii jest usprawniany. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szerokiego spektrum efektów terapeutycznych.

Masaż gorącymi kamieniami – Efekty stosowania

Masaż gorącymi kamieniami wykazuje bardzo szerokie spektrum działania leczniczego i regeneracyjnego. Wykazuje przede wszystkim pozytywny wpływ na skórę, układ krążenia, układ limfatyczny, a także tkankę mięśniową czy układ nerwowy.

Dzięki masażowi gorącymi kamieniami można liczyć na:

  • poprawę elastyczności i jędrności skóry,
  • poprawę odżywienia skóry,
  • zmniejszenie obrzęków,
  • złagodzenie skutków i objawów stresu,
  • poprawę zdolności mięśni do aktywności fizycznej,
  • przyspieszenie regeneracji mięśni po wysiłku,
  • poprawę funkcjonowania układu krążenia,
  • odprężenia i głębokiej relaksacji.

Sam zabieg przeprowadzany jest z użyciem olejków eterycznych oraz z przyjemną muzyką w tle, co już samo w sobie powoduje zmniejszenie napięcia nerwowego. Pacjent po zabiegu powinien być wypoczęty i w dobrym nastroju.

Dla kogo przeznaczony jest masaż gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami to zabieg, który ma bardzo szerokie zastosowanie wspomagające leczenie wielu dolegliwości zdrowotnych. Polecany jest przede wszystkim osobom, które cierpią z powodu:

  • różnego rodzaju stanów pourazowych, np. powstałych w wyniku wypadków,
  • chorób reumatycznych,
  • nadwagi i otyłości,
  • nerwicy psychogennej,
  • zaparć,
  • stanów dysfunkcyjnych po udarze mózgu,
  • niektórych schorzeń neurologicznych.

Masaż gorącymi kamieniami – przeciwwskazania

Wprawdzie masaż gorącymi kamieniami uważany jest za bezpieczny i nieinwazyjny, są jednak pewne przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu. Nie poleca się go osobom:

  • z podwyższoną temperaturą,
  • chorym na choroby zakaźne,
  • kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią,
  • osobom z niewyrównywanymi wadami serca,
  • przechodzącym ostre stany zapalne,
  • zmagającym się z chorobą nowotworową,
  • ciepiącym z powodu zapalenia bądź zakrzepów żył,
  • osobom z łamliwością kości.

Jednak w większości przypadku zabiegowi można poddać się po wyleczeniu i powrocie do pełnej sprawności. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami?

Przed rozpoczęciem zabiegu kamienie należy oczywiście doprowadzić do odpowiedniej temperatury. Uzyskiwany stopień ciepła może różnić się w zależności od rodzaju kamienia. Temperatury wynoszą od 0 do 60ºC. Celem masażu gorącymi kamieniami jest zrelaksowanie i odprężenie się pacjenta. Zimne kamienie wykazują natomiast właściwości przeciwzapalne.

Osoba wykonująca zabieg układa kamienie w miejscach na ciele, które nazywane są czakrami, a więc centrami energetycznymi w organizmie człowieka. Mają one za zadanie stymulować pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, przez co wpływać na wiele ważnych funkcji organizmu. Czakry natomiast zlokalizowane są wzdłuż linii kręgosłupa. Masaż polega na układaniu kamieni właśnie w tym obszarze oraz ich stopniowemu przesuwaniu w celu odblokowania kanałów energetycznych. Ciepłe kamienie przede wszystkim pobudzają przepływ krwi i relaksują napięte mięśnie.

Masaż gorącymi kamieniami – Ewentualne skutki uboczne zabiegu

Warto pamiętać o tym, że prawidłowo wykonany masaż gorącymi kamieniami nie powinien powodować żadnych skutków ubocznych. Zabieg jest niebezpieczny tylko wówczas, gdy przeprowadza go osoba, która nie ma na ten temat większego pojęcia i nie wie jak układać kamienia oraz do jakiej temperatury powinno się je rozgrzać.

Jak często powinno się wykonywać masaż gorącymi kamieniami?

W tym przypadku nie ma żadnych szczególnych ograniczeń. Masaż należy przeprowadzać tak często, jak potrzebuje tego sam pacjent. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań, m.in. odporności na stres i ogólnej kondycji zdrowotnej.

Masaż gorącymi kamieniami – Gdzie zlokalizowane są czakry?

Czakra podstawowa znajduje się u podstawy kręgosłupa i jest odpowiedzialna jest za energię życiową oraz osobowość. Czakra seksu zlokalizowana jest w podbrzuszu i jak sama nazwa wskazuje wpływa na życie seksualne. Czakra splotu słonecznego wpływa z kolei na życie uczuciowe, natomiast czakra serca reguluje energię miłości, a czakra gardła wpływa na zdolność pracy twórczej. Znajdująca się na środku czoła czakra trzeciego oka odpowiedzialna jest za wyobraźnię, natomiast czakra korony, która zlokalizowana jest na czubku głowy, odpowiada za życie duchowe.

Jednak w rzeczywistości układ czakr jest o wiele bardzie złożony i poza wymienionymi, najważniejszymi czakrami wyróżnia się jeszcze 300 pomniejszych czakr. Energia, która jest zablokowana w czakrach, wpływa negatywnie na cały organizm oraz na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zaburzając m.in. życie emocjonalne oraz życie duchowe.

Podobne artykuły

2 komentarze

Marzena T (Mania) 29 sierpnia 2018 - 21:54

Bardzo zaciekawiłaś mnie tym masażem, naprawdę mam ochotę na taki 🙂 Kto wiem, może kiedyś będę miała okazję ?

Reply
Patrycja Nowak 31 sierpnia 2018 - 12:35

Koniecznie, warto spróbować. Chętnie poznamy wrażenia 😉

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.