Home Porady Łuk kupidyna – Czym jest i jakie ma znaczenie

Łuk kupidyna – Czym jest i jakie ma znaczenie

przez Patrycja Nowak
łuk kupidyna

Łuk kupidyna to nazwa kształtu ust, w których górna warga dochodzi do dwóch wyraźnych punktów w kierunku środka ust, prawie jak litera „M”. Punkty te znajdują się zwykle bezpośrednio w linii z rynienką, czyli rowkowaną przestrzenią między nosem a ustami. Obecnie ten specyficzny łuk górnej wargi jest niezwykle ceniony przez kobiety, a nawet łączony z pewnymi cechami osobowości. Co warto wiedzieć na ten temat? Koniecznie przeczytaj poniżej.

Łuk kupidyna przypomina podwójnie zakrzywiony łuk, który był charakterystyczny dla wizerunku mitologicznego boga rzymskiego miłości Kupidyna. Niektórzy ludzie mają wyraźniejsze zaznaczone łuki kupidyna niż inni, a niektórzy nie mają ich wcale. Nie ulega jednak wątpliwości, że piękne i idealnie wyrysowane usta z mocno zaznaczonym łukiem kupidyna uznawany jest za prawdziwy synonim kobiecości. Według wielu osób seksowne usta i łuk kupidyna są równie ważnymi symbolami kobiecości co piękny biust i zgrabne nogi.

Czym właściwie jest łuk kupidyna?

Łuk kupidyna nadaje ustom kształt serca, co może być przyczyną jego przyjętej i powszechnie stosowanej nazwy. Niektóre górne wargi mają jednolity kształt, a inne zapadają się nieco się w środku, odsłaniając dwa wyraźne szczyty górnej wargi. Efekt ten znany jest właśnie jako łuk kupidyna. Jedną z najbardziej znanych celebrytek szczycących się właśnie takim elementem urody jest Taylor Swift. Obecnie jest on postrzegany jako bardzo atrakcyjny i pożądany efekt.

Nie ma badań potwierdzających, że łuk kupidyna ma jakąkolwiek funkcję dla zdrowia lub dobrego samopoczucia organizmu. Anegdotycznie można wskazać na niektóre teorie, które mówią, że zagłębienie w środku wargi daje wardze więcej przestrzeni do poruszania się i wyrażania, zwiększając w ten sposób zakres komunikacji niewerbalnej.

Usta z wyraźnie zaznaczonym wcięciem kojarzone są często z kreatywnością, pomysłowością i łatwością komunikowania się. Kobiety z wyraźnie zarysowanym łukiem kupidyna uważane są także za bardzo bezpośrednie i potrafiące łatwo „stawiać kawę na ławę”. Ponadto ten delikatny detal urody może być kojarzony z niezależnością, dynamiką, żywiołowością, a przede wszystkim namiętnością. Bardziej subtelnie zarysowany łuk kupidyna, bez wyraźnych wcięć i ładnie zaokrąglony, kojarzony jest z kobietami ciepłymi, nobliwymi i szlachetnymi, które bardzo często troszczą się o innych.

Czy każdy ma podobny kształt górnej wargi?

U większości ludzi występuje efekt łuku kupidyna lub przynajmniej zmienna wielkość górnej wargi. Można zauważyć, że usta większości ludzi opadają lekko pośrodku, ale u niektórych ta cecha jest znacznie wyraźniejsza.

Osoby z wyjątkowo pełnymi górnymi wargami lub osoby, które przeszły wypełnienie botoksem, mogą nie mieć tak zauważalnego efektu, ponieważ pulchność zmniejsza wyrazistość górnej wargi.

Jak można poprawić efekt wyglądu górnej wargi?

Jeśli chce się chirurgicznie wzmocnić efekt łuku kupidyna można zdecydować się na lifting ust. Lifting górnej wargi to generalnie trwałe rozwiązanie, jednak nie można liczyć na idealne osiągnięcie oczekiwanych efektów. Tego rodzaju zabiegi wykonuje się w gabinetach i polegają one na skróceniu przestrzeni między nosem a górną krawędzią wargi (rynienki podnosowe – filtrum).

Rozszczep warg dotyka około jedno na 600 urodzonych dzieci. Wiąże się on z pęknięciem po jednej stronie wargi na całej długości przez jedno nozdrze. Może występować tylko w obszarze wargi lub wargi i podniebienia. Bardzo często rozszczepy warg korygowane są chirurgicznie, a powstałe blizny mogą sprawiać, że jedna strona łuku kupidyna będzie występować wyraźniej niż druga. Usta mogą wydawać się wówczas nierówne.

Czy można zastosować piercing łuku kupidyna?

Niektórzy decydują się na wykonanie piercingu w obszarze łuku kupidyna, zwanego także piercingiem meduzy. W rzeczywistości piercing przechodzi bezpośrednio między dwoma punktami łuku, do rynienki, czyli filtrum.

Zwykle zagojenie po zabiegu trwa od sześciu do dwunastu tygodni, jednak wymagana jest staranna pielęgnacja, ponieważ piercing wykonywany jest na twarzy, blisko nosa i ust. Te miejsca są szczególnie wrażliwe. Podczas gojenia nie powinno się palić tytoniu i należy unikać stosowania makijażu lub produktów do pielęgnacji skóry, co mogłoby spowodować infekcję.

Podsumowanie

Łuk kupidyna to kształt ust, w którym górna warga dochodzi do dwóch wyraźnych punktów w kierunku środka ust. Wygląda to trochę jak dwupunktowy łuk, który kojarzony był z wizerunkiem mitycznego boga miłości Kupidyna. U większość ludzi w mniejszym lub większym stopniu występuje tego rodzaju efekt wizualny, chociaż niektóre są znacznie wyraźniejsze niż inne.

Z powodu operacji korekcyjnej niektóre osoby urodzone z rozszczepioną wargą mogą mieć jedną stronę łuku bardziej wyraźną niż drugą. Z kolei osoby, które mają stosują zabiegi wypełniania warg, mogą nie mieć tak wyraźnie zarysowanego łuku.

Źródła:

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.