Home Porady Cellulit wodny – Czym jest i jak go zwalczyć

Cellulit wodny – Czym jest i jak go zwalczyć

przez Patrycja Nowak
cellulit wodny

Cellulit wody uważany jest za kolejne następstwo zmian cywilizacyjnych i wiążących się z nimi konsekwencji w zakresie stylu życia. Generalnie przyjmuje się, że bezpośrednią przyczyną nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach są zaburzenia pracy w zakresie układu krwionośnego i limfatycznego. Uznaje się również, że cellulit wodny jest znacznie łatwiejszy do zwalczenia, niż cellulit tłuszczowy. Poniżej wskazujemy najważniejsze wskazówki w tym zakresie.

Wiadomo, że woda stanowi ponad 60% masy ciała. Znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, w krwi, we wszystkich narządach, mięśniach i w skórze. Aby utrzymać stały poziom nawilżenia, nasz organizm opiera się na złożonym systemie hormonalnym, a nerki wraz z wodą wydalają z organizmy zbędne, a nawet szkodliwe składniki, w tym liczne toksyny. Gdy system ten jest zaburzony, płyny zaczynają gromadzić się w naszych tkankach. Retencja wody to niedobór drenażu układu limfatycznego, który może skutkować m.in. rozwojem tzw. cellulitu wodnego. To złożone zjawisko jest oparte na hormonach i dotyczy przede wszystkim kobiet, ponieważ głównym zaangażowanym hormonem jest estrogen.

Czy istnieje związek między zatrzymywaniem wody a cellulitem?

Jeśli w organizmie odkłada się zbyt dużo tłuszczu, komórki tłuszczowe stają się duże, a naczynia krwionośne i limfatyczne zwężają się, przez co drenaż wody i toksyn zostaje zakłócony. Retencja wody i zwyrodnienie włókien kolagenowych lub włókien tkanek skóry nadaje skórze efekt pomarańczowej skórki. Zjawisko to występuje szczególnie intensywnie w niektórych partiach. Najczęściej spotkać można cellulit na udach i pośladkach, czasem również na brzuchu i ramionach.

Czym jest limfa?

Limfa składa się głównie z wody, minerałów, lipidów, hormonów, witamin i białek. Jest równie ważna jak krew w zapewnieniu dobrego funkcjonowania organizmu, ale krąży o wiele wolniej. Układ limfatyczny odpowiedzialny jest przede wszystkim za właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego, a tym samym ochronę przed infekcjami i rozwojem chorób.

Limfa przenosi 75% niepotrzebnych substancji odrzuconych przez komórki. Jeśli krążenie limfy jest zakłócone, funkcje życiowe stają się osłabione i ulegają spowolnieniu. U kobiet najczęstszą przyczyną nieprawidłowego działania układu limfatycznego jest zbyt niski poziom estrogenu. Prowadzi to do problemów takich jak retencja wody, czyli cellulit wodny, a także zmęczenie, uczucie ciężkich nóg, rozstępy i obrzęk kostek. Dodatkowo zwiększa się aktywność komórek tłuszczowych, poprzez stymulację enzymu zwanego lipazą lipoproteinową odpowiedzialnego za wzrost tkanki tłuszczowej.

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego

  • Wahania hormonalne – podczas cyklu przedmiesiączkowego wiele kobiet zauważa, że ich ciało, przede wszystkim piersi zatrzymują wodę, przez co są bolesne i opuchnięte.
  • Niezrównoważona dieta – szczególnie dieta bogata w sól, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie.
  • Nietolerancja niektórych rodzajów żywności – np. glutenu i laktozy.
  • Skutki uboczne przyjmowania niektórych leków – np. leki na nadciśnienie, kortykoidy i leki przeciwzapalne.
  • Praca w pozycji stojącej.

Cellulit wodny – Co należy zrobić, aby się go pozbyć?

Nawet niewielka lub żadna aktywność fizyczna może spowodować występowanie cellulitu. Siedzący tryb życia może prowadzić do spowolnienia krążenia obwodowego, a także gromadzenia w organizmie płynów i toksyn. Istnieje wiele małych rzeczy, które można wykonywać, aby pozostać aktywnymi, nawet jeśli cały dzień upływa w biurze. Można korzystać ze schodów zamiast z windy, a do pracy jechać rowerem zamiast samochodem lub wysiąść z autobusu kilka przystanków wcześniej, aby część drogi do domu lub z pracy pokonać pieszo. Dzięki temu można znacznie łatwiej ujarzmić nieestetyczny cellulit wodny.

Nawyki te, pomimo że wydają się niewielkie, mogą w znaczący sposób przyczynić się do redukcji cellulitu wodnego. Pomocne okazać się mogą także kosmetyki zawierające kofeinę, które mogą pomóc odwodnić komórki, przez co cellulit może być znacznie mniej widoczny. Aby uzyskać oczekiwane wyniki, należy stosować je systematycznie każdego dnia.

Odpowiedni produkt zawierający retinol może również mieć pewien wpływ na redukcję cellulitu. Ten rodzaj witaminy A może pomóc zagęścić skórę, co z kolei zmniejsza widoczność pomarańczowej skórki.

Cellulit wodny a dieta

Aby pozbyć się lub zminimalizować cellulit wodny należy również zmienić swoją dietę i wyeliminować z niej produkty, które powodują zastój wody w organizmie. Należą do nich przede wszystkim:

  • Zarówno kawa, herbata, jak i alkohol są szkodliwe, ponieważ mają działanie moczopędne. W rzeczywistości dieuretyki stymulują naturalną eliminację wody, ale w dłuższej perspektywie proces ten może prowadzić do odwodnienia. Organizm sam stara się przed tym obronić zatrzymując wodę.
  • Cukier, ciastka i czekolada gwałtownie podnoszą poziom insuliny we krwi, co sprzyja retencji wody. Ponadto okazuje się, że cukier i jego pochodne mają szkodliwy wpływ na nerki.
  • Istnieje bezpośredni związek między ilością zaabsorbowanej soli, a ilością wody utrwalonej w tkankach. Warto przy tym pamiętać, że wiele produktów spożywczych zawiera sód. Problem leży nie tylko w soli, którą dodajemy do potraw, ale również w jej zawartości w gotowych produktach. Dobrze jest unikać produktów z wieprzowiny, takich jak kiełbaski i pasztety, a także ryb wędzonych, serów fermentowanych, oraz wszelkich konserw i gotowych potraw.
  • Dieta zbyt bogata w tłuszcze zwierzęce, tj. czerwone mięso, masło, śmietana wpływają na czynność nerek i mogą powodować stany zapalne i obrzęki na poziomie skóry oraz stawów, głównie ze względu na wysoką zawartość kwasu arachidonowego.
  • Prawie wszystkie produkty wytworzone z mąki pszennej, takie jak pieczywo, czy zwykły makaron zawierają gluten, który również przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie.

Podobne artykuły

1 komentarz

Yasumi 17 marca 2020 - 09:05

Oczywiście są sposoby, jakimi możemy sobie radzić od wewnątrz i od zewnątrz. Najlepiej oczywiście, jeśli idą ze sobą w parze! Podstawa, czyli picie dużej ilości wody, ziół jak pokrzywa, morwa biała, ograniczenie soli i dieta lekkostrawna, dużo owoców i warzyw, surowych, soki świeżo wyciskane to najlepszy sprzymierzeniec. Zabiegi takie jak nowość EVO 3D, kriolipoliza, karboksyteraia, quatro slim to jedne z najskuteczniejszych, po których efekty widać już po pierwszym zabiegu. W zależności od problemu, należy wykonać taką ilość zabiegów, jaka nas zadowoli 🙂

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.