Zdrowe, długie i mocne paznokcie są jednym z głównych atrybutów kobiecości. Każda kobieta zapewne chciałaby nie mieć z nimi żadnych problemów, tymczasem agresywna stylizacja płytek, codzienne obowiązki, stres, uboga dieta i nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne bardzo im nie sprzyjają. W takich przypadkach pomocna może być odżywka do paznokci, która pozwoli przywrócić naturalny i atrakcyjny wygląd płytek. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje i wskazówki na temat stosowania tego rodzaju produktów.
Regularne stosowanie odżywki do paznokci pozwala zwykle na skuteczne odbudowanie płytek, nawet jeśli codzienne nawyki mocno je nadwyrężyły. W aptekach, drogeriach i sklepach z kosmetykami można wybierać wśród wielu różnych produktów tego rodzaju, które mają różne działanie i przeznaczenie. Dość łatwo jest jednak popaść w przesadę, wierząc w ich cudowne działanie i kupowanie coraz nowszych preparatów. Kluczem do osiągnięcia widocznych i satysfakcjonujących efektów jest regularność stosowania i wybór preparatu, który w najlepszy sposób odpowie na potrzeby naszych dłoni i paznokci.
Rodzaje odżywek do paznokci
Generalnie preparaty służące wzmacnianiu i odbudowie płytek paznokciowych można podzielić na dwa rodzaje:
- Preparaty oleiste, sera – ich lekka konsystencja pozwala wmasować je w paznokcie i skórę wokół paznokci. Po nałożeniu takich odżywek dobrze jest dołożyć porcję kremu, by pokryć okolice paznokci leczniczym kompresem.
- Lakiery wzmacniające – nakładane za pomocą pędzelka wysychają na powierzchni płytki, pozostawiając ładny połysk, kolor lub pozostają całkowicie niewidoczne. Produkty nie powodujące połysku cieszą się popularnością nawet wśród mężczyzn.
Odżywka do paznokci – Jakich substancji aktywnych warto szukać?
W odżywkach do paznokci można znaleźć szereg substancji wykazujących pielęgnacyjne, a nawet lecznicze działanie. Część preparatów oparta jest o naturalne wyciągi roślinne, które nawilżają i uelastyczniają płytkę i zmiękczają skórki. W odżywkach płynnych i oleistych czasem wykorzystywany jest żel aloesowy. Aloes wykazuje wspaniałe właściwości nawilżające, wiążące wodę, sprzyjające regeneracji i odbudowie. Sam żel można z powodzeniem wmasowywać w paznokcie i wał paznokciowy.
Grupą szeroko wykorzystywanych składników są olejki naturalne. Stanowią one najważniejszy składnik odżywek olejowych, ale również niektórych lakierów. Najpopularniejsze z nich to olej kokosowy, olej arganowy, migdałowy, olej lniany, olejek z pestek malin czy awokado. Olejki natłuszczają płytki, co znacznie poprawia ich wygląd, koloryt i połysk. Nie zaleca się stosowania olejków w czystych postaciach, jeśli tego samego dnia planuje się wykonanie kolorowego zdobienia. Olej znacznie zmniejsza przyczepność baz i lakierów kolorowych, dlatego jeśli decydujesz się na odżywkę z olejkiem, zapewnij paznokciom przerwę w malowaniu. Kilka, czy nawet kilkanaście dni przerwy dobrze zrobi każdym paznokciom. Olejki naturalne można stosować również samodzielnie, wspomagając terapię np. kompresami z ciepłego oleju, bądź nakładając go pod kompres parafinowy. Dzięki ciepłu parafiny olej zadziała lepiej, szybciej i mocniej, dobrze wchłaniając się w płytkę.
Składniki proteinowe mają szansę wniknąć w paznokcie i realnie wzmocnić ich strukturę. W kosmetyce szczególnie często wykorzystuje się proteiny jedwabiu. Na rynku dostępne są tego rodzaju produkty, głównie w formie lakierów, które zawierają jedwab pochodzenia naturalnego. Odżywka do paznokci z zawartością jedwabnych protein doskonale odżywi i wzmocni płytki paznokci.
Wzmacniające działanie wykazują również ekstrakty żywicowe. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii produkcji kosmetyku, ekstrakty łatwo komponują się w formulacji odżywek, nie szkodząc ich strukturze. Wybierając odżywkę z żywicami nie musisz obawiać się lepienia ani odpryskiwania, a lakiery tego typu są dobrą bazą pod lakier kolorowy. Nie tylko wzmocnią i odżywią paznokcie, ale przy okazji ochronią je przed wnikaniem pigmentu z lakieru, dzięki temu paznokcie zachowają naturalny, jasny kolor i nie żółkną.
Keratyna to kolejny przykład składnika białkowego, szczególnie często stosowanego w pielęgnacji paznokci. Jest popularna w wielu różnych formułach kosmetycznych od wielu lat, dlatego można ją także spotkać w produktach, takich jak odżywka do paznokci. Keratyna jest składnikiem pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, a po odpowiednim przetworzeniu może być cennym składnikiem preparatu odżywiającego. Podobne działanie co keratyna mają ceramidy, które pomagają wypełnić ubytki w płytce paznokciowej.
Składniki drażniące, takie jak np. formaldehyd, u części osób sprawdzają się doskonale. Stymulują wzrost płytki, dając szybki i widoczny efekt. Niestety nie można ich używać, jeśli skórki wokół paznokci są poranione, a płytka jest mocno uszkodzona. Odżywka do paznokci tego typu jest też niewskazana u osób, które są uczulone bądź nadwrażliwe na tego rodzaju substancje czynną. Unikać jej będą również osoby poszukujące produktu naturalnego. Warto również pamiętać, że zanim nałoży się taką odżywkę na palce, należy upewnić się, że nie reagują one alergicznie.
Jak stosować odżywki do paznokci?
Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków pielęgnacyjnych, kluczem do uzyskania maksymalnie dobrego efektu jest regularność i systematyka stosowania. Nawet najlepsza odżywka do paznokci, używana od przypadku do przypadku, nie będzie miała szansy zadziałać prawidłowo.
Produkt tego rodzaju z reguły nakładać należy na czyste, opiłowane i suche płytki. W zależności od zaleceń producenta, stosuje się jedną lub kilka warstw – zwykle do 3. Niektóre odżywki wykorzystuje się w cyklach, np. nakładając po jednej warstwie lakieru przez trzy dni. Po trzech dniach wszystkie warstwy lakieru należy zmyć, a kurację powtórzyć.
Odżywki w olejkach i penach należy stosować dość często, a niektóre z nich można nakładać nawet kilka razy dziennie. Aplikację dobrze jest wspomóc również masażem dłoni. Nieco rozgrzeje się w ten sposób stosowany produkt i ułatwi mu wnikanie oraz bardziej efektywne działanie.
Podczas kuracji regeneracyjnej na paznokcie dobrze jest zrezygnować ze wszelkiej stylizacji. Jeśli nie chce się tego robić, lub nie można pozwolić sobie na „nagie” paznokcie, warto wybrać odżywkę, którą można nałożyć pod kolorowy lakier. Nawet jeśli jest się fanką trwałych stylizacji np. hybrydowych, czy żelowych, możliwe jest równoczesne dbanie o stan i kondycję paznokci. Warto wówczas wybrać bazę, zawierającą witaminy lub proteiny, a na skórki używać dobrej jakości olejki.