Mydło marsylskie to rozpoznawalny niemal na całym świecie produkt kosmetyczny, łączący w sobie arabską kulturę pielęgnacji oraz europejskie standardy jakości. Zwraca na siebie uwagę nie tylko swoją użytecznością, ale także wspaniałą symboliką i tradycją. Poznajmy zatem czym wyróżnia się ten wspaniały kosmetyk i dlaczego warto po niego sięgać.
Mydło marsylskie to tradycyjny kosmetyk pielęgnacyjny, produkowany w małych, francuskich manufakturach, według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie mydlarzy. To produkt naturalny i generalnie bezpieczny, dlatego mogą go stosować nawet osoby ze skórą wrażliwą, alergicy oraz małe dzieci. Jest także jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów regionalnych tego typu, podobnie jak mydło Aleppo.
Czym jest mydło marsylskie?
Tradycyjne mydło marsylskie produkowane jest głównie z oliwy z oliwek, jednak współcześnie spotkać można także inne jego dodatki. Zawiera ono na ogół minimum 72% olejów roślinnych, a za sprawą rożnych ich kombinacji tworzony jest produkt odpowiedni w zasadzie do każdego rodzaju skóry. Dzisiaj dodaje się do niego często olej palmowy, arganowy i kokosowy.
Proces produkcji mydła marsylskiego rozpoczyna się od gotowania oliwy z oliwek z dodatkiem ługu, który wytwarzany jest w procesie rozpuszczania i wielokrotnego wygotowywania popiołu roślinnego. Dzisiaj coraz częściej zamiast ługu stosuje się wodorotlenek potasu bądź sodu, co znacznie przyspiesza i ułatwia cały proces produkcji. Dzięki dodatkowi sodu mydło jest twarde, z kolei potas wykorzystywany jest do produkcji mydeł w płynie.
Skład mydła marsylskiego
Prawdziwe mydło marsylskie posiada w 100% naturalny skład i zawiera 72% tłuszczów roślinnych. Resztę stanowi woda, sól kaustyczna lub ług oraz olejki eteryczne. Jednak niekiedy w sklepach znaleźć można produkty, które nie są typowymi mydłami marsylskimi, choć tym mianem określają je producenci. Zawierają one dodatkowo konserwanty czy sztuczne dodatki zapachowe.
Właściwości mydła marsylskiego
Mydło marsylskie wyróżnia się doskonałymi właściwościami myjącymi, ale jednocześnie jest bardzo łagodne. Nie wysusza skóry, a wręcz dodatkowo ją nawilża. Właściwość ta wyróżnia mydło marsylskie na tle innych kosmetyków myjących. Przede wszystkim po umyciu zostawia na skórze delikatną warstwę, która stanowi dodatkową barierę ochronną przed promieniowaniem UV.
Mydło malarskie sprawdza się doskonale także jako kosmetyk do pielęgnacji włosów, gdyż skutecznie przywraca im naturalny blask. Z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu może być jednak trudne do zmycia, dlatego najlepiej spłukiwać je mieszanką przygotowywaną z wody i octu jabłkowego. Mydło marsylskie w szczególności polecane jest osobom z włosami suchymi.
Mydło marsylskie dla dzieci i noworodków
Prawdziwe mydło marsylskie jest generalnie bardzo bezpieczne i nadaje się także do mycia małych dzieci i noworodków. Trzeba jednak wybrać mydło, które nie zawiera żadnych dodatkowych składników i ulepszaczy. Warto pamiętać bowiem, że nawet z pozoru nieszkodliwe olejki eteryczne mogą być nieodpowiednie dla małych dzieci. Mydło marsylskie same w sobie posiada właściwości nawilżające, a więc po kąpieli z jego dodatkiem nie trzeba ju używać oliwki do ciała.
Rodzaje mydła marsylskiego
Mydło lawendowe, jak sama nazwa sugeruje posiada dodatek olejku lawendowego, i sprawdza się przede wszystkim przy infekcjach skórnych i intymnych, a zwłaszcza przy grzybicach. Dobrze działa na włosy suche i z łupieżem. Wykorzystywać można je także do prania, któremu nadaje ładnego i świeżego aromatu. Ponadto, sprawdza się doskonale podczas kąpieli, ponieważ działa relaksująco i rozluźniająco.
Mydło oliwkowe jest idealne do pielęgnacji cery szczególnie wrażliwej, dziecięcej czy z atopowym zapaleniem skóry. Jest ono niezwykle łagodne, a także skutecznie pomaga w przywróceniu równowagi lipidowej skóry.
Do skóry mocno zniszczonej, starzejącej się i zmęczonej polecane jest z kolei mydło arganowe. Wchodzący w jego skład olejek arganowy słynie bowiem ze swoich właściwości odżywczych i opóźniających procesy starzenia.
Zastosowania mydła marsylskiego
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mydło marsylskie sprawdza się także jako naturalny środek do prania. Polecane jest w szczególności osobom ze skłonnością do alergii i małym dzieciom, u których nawet ekologiczne środki do prania wywołać mogą wysypkę. Oprócz tego można je wykorzystać do mycia podłóg. W tym przypadku wykorzystywane są jego właściwości odkażające i nabłyszczające.
Czasami mydło marsylskie stosowane jest również na drobne rany i skaleczenia, gdyż przyspiesza ich gojenie, a jednocześnie nie narusza struktury skóry. Przy jego pomocy można także myć sierść zwierząt domowych.
Zalety mydła marsylskiego
Mydło marsylskie posiada cały szereg zalet, a przede wszystkim produkowane jest z produktów naturalnych, pochodzenia roślinnego, a więc bez udziału parabenów, petrolatów czy tłuszczów zwierzęcych. Jest produktem w 100% biodegradowalnym i nie testuje się go na zwierzętach. Oprócz tego jest łagodne, bardzo wydajne i neutralne dla skóry. Dlatego też nadaje się nawet dla noworodków i osób z alergiami. Stanowić może także bardzo przyjemną pamiątkę z podróży nad Morze Śródziemne lub podarek dla kogoś bliskiego.