Wiele mówi się o tym, jak ochrona przeciwsłoneczna ciała jest ważna dla zachowania zdrowia i urody. Jednak tak naprawdę mało kto wie, jak skutecznie zadbać o siebie w tej kwestii. Często działanie to ogranicza się do posmarowania się kremem z filtrem w okresie letnim podczas opalania. A to bywa daleko niewystarczające.
Zacznijmy jednak od dobroczynnego wpływu słońca na nasz organizm. Światło słoneczne jest nam tak samo potrzebne do życia, jak tlen, którym oddychamy. Wpływa ono pozytywnie na układ nerwowy, działa pobudzająco na libido, stymuluje procesy przemiany materii, a także pomaga w syntezie witaminy D3 w tkankach skórnych. Jednak pomimo tych dobroczynnych właściwości promieniowanie UV, które jest dostarczane w promieniach słonecznych, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia lub życia, dlatego prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna ciała powinna być naszym codziennym nawykiem.
Właściwa ochrona przeciwsłoneczna – Dlaczego to takie ważne
Promienie UVA potrafią bardzo dogłębnie spenetrować skórę, uszkodzić włókna kolagenowe i pozbawić skórę barier ochronnych, przez co staje się ona m.in. bardzo podatna na szybkie efekty starzenia. Promieniowanie UVB, które powodują rumień i oparzenia skóry, są często bagatelizowane. Pomimo tego, że proces, który nazywamy opalaniem to właśnie te oparzenia. Dlatego z kąpieli słonecznych warto korzystać rozważnie i ograniczyć je do minimum, a w upalne słoneczne dni, zamiast rozbierać się, lepiej założyć naturalne, przewiewne cienkie ubranie i koniecznie chronić głowę.
Co może pomóc
Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest także dobrym trendem, głownie z punktu widzenia powstawania zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki czy bruzdy na czole. Ochrona przeciwsłoneczna w postaci okularów znacznie zmniejsza potrzebę mrużenia oczu oraz chroni delikatną skórę twarzy.
W przypadku stosowania substancji fotoalergicznych i fitotoksycznych ochrona przeciwsłoneczna pozwala na uniknięcie przebarwień i nieestetycznych reakcji skórnych. Mogą one pojawić się przy stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antydepresantów, leków przeciwgrzybicznych czy uspokajających. Należy wówczas szczególnie uważać na promienie słoneczne, także w przypadku stosowania niektórych ziół, z których najpopularniejszym jest dziurawiec.
Wystawianie ciała na silne promieniowanie UV może także doprowadzić do zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwory skóry. Należy zatem pamiętać, by zapewnić optymalną ochronę przeciwsłoneczną również dzieciom, gdyż to oparzenia słoneczne w okresie młodego wieku mają duży wpływ na późniejsze, ewentualne zachorowanie na czerniaka.
Przede wszystkim filtry UV
Dla właściwej ochrony skóry najważniejsze jest stosowanie kremów z filtrami UV. Im jaśniejszą mamy karnację i większe natężenie promieni słonecznych, tym mocniejsze filtry będą nam potrzebne. Przy niewielkim natężeniu światła słonecznego warto stosować naturalne kosmetyki, z naturalnymi filtrami UV. Umożliwią one zniwelowanie ewentualnych podrażnień i zapobiegną przesuszeniu. Warto jednak zawsze pamiętać, że kosmetyki przeciwsłoneczne w czasie ekspozycji ciała na słońce powinny być nakładane na skórę co około dwie godziny.
Ochrona przeciwsłoneczna to kilka podstawowych zasad. Kremy z filtrem powinny być nakładane minimum 20 minut przed wystawieniem się na ekspozycję. Kremy chroniące przed słońcem od momentu otwarcia mają zazwyczaj krótkie terminy przydatności do zużycia, dlatego na każdy sezon kupujmy nowy kosmetyk.
Kiedy unikać słońca
Prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana nawet w pochmurne dni, a na otwarte słońce nie powinno się wychodzić między godzinami 12.00 a 16.00. Dzieci poniżej 3 roku życia nie powinny być narażone w ogóle na promienie słoneczne. Zawsze powinny mieć czapkę z daszkiem oraz posmarowane odsłonięte części ciała kosmetykiem z wysokim filtrem SPF.
1 komentarz
Szkoda tylko że lato w Polsce tak niepewne 😉