Rozstępy na udach to mało estetyczny problem wielu kobiet na całym świecie. Przyczyny jego powstawania zazwyczaj są dość złożone, jednak stosując odpowiednią profilaktykę można skutecznie mu zapobiegać. Współcześnie można także skorzystać z wielu możliwości leczenia, zarówno w zakresie domowej pielęgnacji, jak i profesjonalnej usługi medycznej. Dowiedzmy się zatem nieco więcej na ten temat.
Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, które mogą dotknąć zarówno kobiety, jak i znacznie rzadziej mężczyzn. Ich przyczyną najczęściej jest zbyt duży przyrost masy ciała, nieproporcjonalny do szybkości rozciągania się skóry. Najczęściej, problemem tym obarczone są młode osoby, które w okresie dorastania w szybkim tempie rosną i przybierają na kształtach. Wiąże się to również bardzo często z drastyczną zmianą trybu życia, niepozwalającym organizmowi dostosować się do nowych warunków. Rozstępy najczęściej zauważyć możemy na powierzchni ud, nóg oraz brzucha. W tym artykule zajmiemy się jednak obszarami dolnej części ciała.
Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?
Wśród najbardziej narażonych na rozstępy osób wyróżnić można przede wszystkim kobiety w ciąży. Rosnące w brzuszku dziecko sprawia, że skóra ciała matki dosyć szybko się rozciąga. Szybki wzrost masy ciała oraz zmiany hormonalne powodują, że tkanki łączne nie mają możliwości na odpowiednie dostosowanie i ulegają zniszczeniu. Bardzo często w takim przypadku, oprócz okolic brzucha, powstają także rozstępy na udach i piersiach, czyli w miejscach gdzie ciało zmienia swoją objętość w największym zakresie.
Bardzo często rozstępów na udach doświadczają nastolatkowie, zwłaszcza ci, którzy rosną dość skokowo lub gwałtownie. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bardzo często jednak zmiany skórne nie są widoczne od razu, a ujawniają się dopiero po kilku latach, często w postaci jasnych prożków w okolicach ud i pleców. Równie często rozstępy na udach i innych częściach ciała występują u ludzi otyłych, a także intensywnie rozbudowujących tkankę mięśniową, takich jak kulturyści czy siłacze.
Niezwykle uciążliwe rozstępy na powierzchni nóg
Oczywiście, rozstępy to nieestetyczny defekt natury kosmetycznej, a nawet medycznej. Może on doprowadzić do problemów, związanych z relacjami interpersonalnymi oraz do znacznego pogorszenia poczucia pewności siebie. W przypadku, gdy rozstępy powstały na nogach, wiele osób może czuć się niepewnie i zakrywać całą powierzchnię nóg za pomocą spodni lub długich spódnic. Dla kobiet stanowi to nie lada problem. Każda pani bez wyjątku, zwłaszcza okresie lata, chce czuć się zadbana i pewna siebie. Czym w ogóle jest rozstęp? Jest to ubytek skóry, powstaje, kiedy dochodzi do nadmiernego rozciągania skóry. Na samym początku można dostrzec jego zaczerwienioną barwę. Następnie jaśnieje i pozostaje na skórze w postaci białych kresek, które oczywiście widoczne są gołym okiem. Na szczęście za pomocą dobrze dobranych kosmetyków możemy czuć się dobrze i pozbyć się tego problemu raz na zawsze!
Rozstępy na udach – Profilaktyka
W drogeriach i sklepach internetowych znaleźć możemy wiele rozmaitych kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych, które mogą skutecznie pomóc nam w walce z rozstępami. Wiele z nich rzeczywiści może sprawić, że nasza skóra będzie mniej podatna na ich powstawanie i stanie się o wiele bardziej elastyczna. Warto jednak pamiętać, że osiągane efekty zależą od wielu czynników, takich jak wiek, waga ciała, stan gospodarki hormonalnej i systematyka pielęgnacyjna. Co więc należy robić, aby uchronić się przed tymi niechcianymi gośćmi na naszej skórze?
- Stosowanie peelingów – Jest to niezwykle ważne do tego, aby zlikwidować stary i zalegający naskórek. Systematyczne złuszczanie nie tylko poprawia ukrwienie skóry, ale również zwiększa elastyczność i poprawia jej wygląd. Warto więc zakupić dobrej jakości peeling i z jego pomocą pozbywać się na bieżąco wszelkich problemów związanych z estetyką naszej skóry. Można także samodzielnie tworzyć własne kosmetyki, choćby na bazie kawy czy orzechów.
- Rolki antyrozstępowe – To specjalne rolki, które charakteryzują się wypukłymi ,,kolcami”, które masują skórę i rozbijają zalegające pod jej powierzchnią warstwy. Warto więc 2-3 razy w tygodniu zapewnić sobie taki masaż na nogach.
- Kremy na rozstępy – Wiele kobiet stosuje kremy na rozstępy dla kobiet ciężarnych. Jest to dobry pomysł, ponieważ taki krem uelastycznia i nawilża naszą skórę, dzięki czemu staje się ona bardziej rozciągliwa. To również świetny sposób na wszystkie partie ciała dotknięte problemem rozstępów.
Usuwanie rozstępów
Wiele kobiet postanawia się jak usunąć problem rozstępów poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów i profesjonalnych zabiegów, które naprawiają strukturę skóry. Wśród sposobów usuwania rozstępów wymienić należy:
- Kwas glikolowy – Zwiększa zawartość kolagenu w skórze, dzięki czemu rozstępy nie powstają tak szybko. Dzięki niemu skóra staje się elastyczna i nawilżona.
- Witamina C – Można znaleźć ją w wielu różnych suplementach diety. Niezwykle korzystnie wpływa na strukturę i koloryt skóry.
- Retinoidy – To pochodne witaminy A. Można znaleźć je w wielu kremach, które stosuje się na rozstępy. Niestety nie zaleca się ich stosowania w czasie ciąży, gdyż mogą być niezwykle niebezpieczne dla płodu.
1 komentarz
no tak tylko polowa kremow na rozstepy nie dziala wcale, trzeba wiedziec co musza miec w skladzie, zeby w ogole zadzialaly. mi dopiero moja kosmetyczka uswiadomila co jest wazne a co mniej, i teraz np uzywam strialysa i w koncu mam krem, ktory dziala