Nałożenie podkładu zastygającego, o matowym wykończeniu w przypadku cery suchej? Podkreślenie czarną kredką linię wodną oka i nie roztarcie jej? Nieadekwatny ubiór do panujących okoliczności? Każdej z nas zdarzają się tego typu błędy, a dokładnie tyle samo uwagi powinniśmy poświęcać pielęgnacji włosów. Odżywka, która nie była dostosowana do porowatości włosów, zbyt obciążający olejek, który przecież miał odżywić je i nawilżyć końcówki, a w efekcie konieczne było ich ponowne umycie? Takie sytuacje wynikają właśnie z nieodpowiednich wyborów, w tym wypadku – kosmetyków, które nie są dostosowane do naszej porowatości włosów, a ogromna ilość masek, odżywek i olejków na rynku kosmetycznym zdecydowanie nie ułatwia tego zadnia.
O co chodzi z tą porowatością włosów?
Porowatość włosów to nic innego, jak układ łusek włosowych. Jeśli łuski włosów mocno przylegają do siebie, wtedy możemy powiedzieć, że posiadamy włosy o niskiej porowatości. Odmiennie, jeśli łuski są rozchylone, a struktura włosa jest nierówna, wtedy kontrastowo – musimy dostosować pielęgnację do włosów o wysokiej porowatości. Trzecim rodzajem włosów są włosy średnioporowate. Warto w tym miejscu dodać, że długotrwałe stosowanie odżywek oraz produktów wzmacniających i odżywiających włosy może je paradoksalnie osłabić, wysuszyć i powodować ich obciążenie. Dodatkowo, w kontekście porowatości – należy skupić się na kosmetykach takich jak: odżywka, maska oraz olejki. Same produkty oczyszczające, czyli szampony – dobierane powinny być w zależności od rodzaju włosów, a nie samej porowatości. W związku z tym przy wyborze odpowiedniego szamponu należy wziąć pod uwagę przykładowo: ich skręt lub siłę przetłuszczania się.
Włosy zniszczone, suche i puszące się
Jeśli jesteś posiadaczką włosów, które wymagają szczególnej uwagi – elektryzują się, są rozdwojone i przesuszone to znaczy, że powinnaś zaprzyjaźnić się z produktami przeznaczony do włosów wysokoporowatych. Ich cechą charakterystyczną jest tendencja do szybkiego wysychania. Tego typu włosy uwielbiają bogate konsystencje masek i odżywek, a składnikami, których należy szukać w składach kosmetyków to w głównej mierze emolienty. Dobrze sprawdzą się również oleje, np. olej z pestek winogron lub olej z nasion bawełny. Właśnie te składniki zawiera serum marki Mydlarnia Cztery Szpaki, które przeznaczone jest stricte do włosów wysokoporowatych (w swojej ofercie posiadają również sera dedykowane włosom o średniej i niskiej porowatości).
Włosy o niskiej porowatości
Jeśli jesteś posiadaczką z reguły zdrowych i lśniących włosów, a efekt, jaki chcesz osiągnąć jest jeszcze lepsza ich kondycja, to w finalizacji zamierzonego celu pomogą produkty przeznaczone do włosów o niskiej porowatości. Lekkie, nieobciążające konsystencje, preparaty bez silikonów i delikatne działanie połączone z odżywianiem w tym wypadku sprawdzą się na pewno. Szeroki asortyment idealnie przemyślanych kosmetyków dostosowanych do różnej porowatości, posiada marka Anwen, w której znaleźć można między innymi olej werbena i maskę – kokos i glinka, które pomóc mają włosom zdrowym, ale np. oklapniętym u nasady lub pozbawionym objętości.
Określenie porowatości włosów jest kluczowe w doborze odpowiednich kosmetyków. Wbrew pozorom to właśnie struktura włosów generuje wszelkie ich potrzeby, a co za tym idzie i decyzje związane z kupnem poszczególnych odżywek, masek i olejków. Większa świadomość związana ze stopniem porowatości z pewnością zaowocuje trafniejszymi wyborami zakupowymi, a przez to skutecznym ich odżywieniem.