Home Porady Cztery złote zasady pielęgnacji skóry

Cztery złote zasady pielęgnacji skóry

przez Patrycja Nowak
pielęgnacja skóry

Dla wielu osób codzienna pielęgnacja skóry nie jest tak łatwa, jak się z pozoru może wydawać. Na wszelkie problemy większość kobiet reaguje zbyt impulsywnie i podejmuje niewłaściwe działania naprawcze. Warto jednak przy tym zachować pewien umiar i rozsądek, by nie doprowadzić skóry do jeszcze gorszej kondycji.

Poniżej przedstawiamy ogólne zasady i wskazówki, w jaki sposób powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry. Warto się ich trzymać, by nie dać się zwieść sprytnym producentom kosmetycznym, a także nie narazić się na jeszcze gorsze konsekwencje.

Pielęgnacja skóry – Najważniejsze zasady

Właściwa pielęgnacja skóry wymaga wielu rutynowych działań, które pozwolą na właściwą jej ochronę i regenerację. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, których warto przy tym przestrzegać.

Zasada nr 1: Mniej znaczy więcej

Dlaczego „mniej znaczy więcej”? Idea „mniej znaczy więcej” dotyczy najprostszych produktów do pielęgnacji skóry. Prze długi czas ludzie wypróbowują nowe metody, aby ich skóra wyglądała lepiej, a to może tylko pogorszyć sytuację na dłuższą metę. Używanie zbyt wielu produktów, które są zbyt ciężkie dla skóry, z czasem może powodować podrażnienia, suchość, matowienie i inne niechciane efekty.

Można korzystać z różnych produktów i eksperymentować z różnymi rzeczami, ale jeśli używasz zbyt dużo lub próbujesz używać coś, co po prostu nie nadaje się do twojej skóry, można uzyskać bardzo złe efekty.

Często można się przekonać, że domowe kosmetyki naturalne mogą zrobić dla skóry więcej, niż nadużywanie zbyt inwazyjnych i drogich metod. Prawidłowa pielęgnacja skóry wymaga cierpliwości i rozsądku, by nie przysporzyć sobie więcej problemów niż pożytków.

Zasada nr 2: Jeśli nie jest zepsute, nie naprawiaj

Zasada numer dwa jest bardzo podobna do zasady numer jeden. Większość ludzi próbuje naprawić rzeczy, gdy nie są one bardzo uszkodzone i kończy się na tym, że jak pojawi się problem, zaczynamy używać kosmetyków w większej niż potrzeba ilości, co prowadzi do jeszcze większych podrażnień. Dlatego też, jeśli się nie zepsuło, nie naprawiaj!

Wszystkie produkty do pielęgnacji skóry mają na celu coś zrobić dla Twojej skóry, czy to jest nawilżanie, zmniejszanie zmarszczek, walka z trądzikiem, czy też usuwanie przebarwień. Produkty zawierają składniki aktywne w celu realizacji takich zadań, a to te składniki czynne są często źródłem podrażnień. Jeżeli przed użyciem produktu Twoja skóra wyglądała lepiej, niż po jego użyciu, zrezygnuj z jego stosowania. To, że na czyjejś skórze przynosi on efekty, wcale nie znaczy, że będzie działać tak samo na Twojej.

Jeżeli Twoja skóra nie ma większych problemów, nie szukaj środków, które sprawią, że będzie jeszcze doskonalsza. Doskonałość to mit, a niepotrzebne nakładanie kosmetyków może sprawić, że jej stan się pogorszy. Pamiętaj. W reklamach króluje Photoshop.

Czasami po prostu trzeba wziąć głęboki oddech i docenić to, co mamy. Jak wiesz, jesteśmy swoimi najgorszymi krytykami.

Zasada nr 3: Składniki to najważniejsze

Przed nałożeniem jakiegokolwiek produktu na skórę, należy spojrzeć na jego listę składników. Nie pozwól by marka, nazwa, fantazyjna butelka, atrakcyjna etykieta i / lub drogie metki nakłoniły Cię do myślenia, że te produkty są w jakiś sposób lepsze. Wszystko zależy od składników produktu.

Oto, dlaczego:

  • Składniki pomagają dowiedzieć się, co się kupuje i jak to działa na skórę, dzięki czemu można uniknąć podrażnień i wyprysków przed użyciem danego produktu.
  • Składniki uczą Cię, czego Twoja skóra nie lubi.

Każdy produkt do pielęgnacji skóry ma gdzieś na opakowaniu listę składników INCI. Czasami są one trudne do znalezienia, ponieważ mogą one być ukryte pod naklejkami.. Należy zauważyć, że produkty z różnych krajów, mogą mieć inne normy wykazywania składników.

Podstawowe składniki

Gdy znajdziesz listę składników danego produktu kosmetycznego, warto pamiętać, że składnik o największej zawartości umieszczany jest na szczycie tej listy, a ten o najmniejszej ilości odpowiednio na końcu listy. Aqua lub woda jest zwykle pierwszym składnikiem. Gliceryna jest również blisko góry, jednak zapachy, parabeny i inne konserwanty, często są wymienione na końcu… Generalnie, im mniej składników tym lepiej.

Badając listę składników można powiedzieć, który składnik dostarcza jakich korzyści i jak wiele z nich jest w produkcie. Lista składników będzie również w stanie powiedzieć czy ten konkretny składnik nie będzie zbyt drażniący. Na przykład: duże ilości alkoholu mogą przesuszać skórę.

To naprawdę zabawne, bo wiele razy przekonasz się, że produkty sprzedawane jako „Q10 ” zawierają składnik koenzymu Q10, ale na samym dole. Oznacza to, że jest on zwykle obecny praktycznie w śladowej ilości, jednak atrakcyjna etykieta produktu sprawia, że ​​wydaje się jakby był pełny Q10. Warto uważać na bardzo sprytne techniki marketingu stosowane przez firmy kosmetyczne! Warto także należy pamiętać, że zbyt dużo substancji czynnej, też nie jest zwykle dla nas dobre.

Składniki pomogą dowiedzieć się, czego Twoja skóra nie lubi

Wiedząc, co kupujesz i sprawdzając działanie na swojej skórze, możesz na przyszłość wykluczyć pewne produkty z listy.

Produkty są często oznaczone „dla skóry wrażliwej” lub „dla trądzikowej.” Jednak samodzielna kontrola składników jest najbezpieczniejszym sposobem, aby wiedzieć, czy produkt ten rzeczywiście nadaje się do tych typów skóry. Dodatkowo, wszystko zależy też od stężenia danego składnika aktywnego. Praktycznie każdy składnik, który drażnił nas w wysokim stężeniu, może okazać się pomocny, gdy znajduje się nisko na liście INCI, co jednocześnie oznacza, że jest go znacznie mniej w danym produkcie.

Jak to działa?

Powiedzmy, że używasz produktu A i chcesz go zmienić.  Po użyciu produktu B, także odczuwasz nieprzyjemne podrażnienie. Sprawdzasz składniki i możesz zauważyć, że oba mają skrobię kukurydzianą, jako wspólny składnik wymieniony na samym szczycie listy INCI. Tak, to jest bardzo prawdopodobne, że skrobia kukurydziana jest winowajcą.

Poprzez porównanie różnych produktów, można dowiedzieć się, jakich składników Twoja skóra nie lubi i których warto unikać ich w przyszłości.

Jednak działanie takie nie jest nauką ścisłą. Raczej jest to przybliżenie, które pomoże Ci się jedynie z grubsza zorientować. Należy pamiętać, że to działa tylko wtedy, jeśli dodajemy nowe produkty do swojej pielęgnacji i stosujemy je samodzielnie. Jeśli zaczniesz używać wielu nowych produktów na raz i doświadczysz podrażnienia, nie będziesz wiedzieć, który spowodował problemy. Ale jeśli będziesz dodać produkty powoli, będziesz w stanie dokładniej wyizolować substancję, na którą jesteś wrażliwy. W ten sposób możesz wybrać najlepszy możliwy produkt i oszczędzić sobie trochę czasu i pieniędzy. 

Zasada nr 4: Zawsze szukaj recenzji produktów

Idziemy do sklepu i zastanawiamy się, czy dany produkt to rzeczywiście to, co mówią o nim reklamy.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy dany produkt może wywiązać się ze swoich obietnic jest sprawdzenie recenzji. Internet sprawia, że jest to bezproblemowe! Różne strony oferują liczne recenzje produktów za darmo. Dzięki nim codzienna pielęgnacja skóry może stać się o wiele łatwiejsza. Jednak nie zawsze. Obecnie stosuje się techniki marketingu szeptanego, tj. kupuje się komentarze i opinie u licznych osób z branży.

Aby nie marnować pieniędzy na bezużyteczne produkty zawsze odrabiaj lekcje, patrząc na składniki online i czytając recenzje produktów przed udaniem się do sklepu. To naprawdę pomaga! Poza informacją, jak inni ludzie lubią lub nie lubią określonego produktu, opinie mogą nawet nauczyć różnych sposobowy korzystania z produktu. Warto jednak nauczyć się je dobrze czytać i być wyczulonym na ewidentne przekłamania.

Często jednak opinie mogą być również nieprecyzyjne. Skóra każdego z nas jest inna i to, co działa u niektórych ludzi, może lub nie może działać dobroczynnie dla Ciebie, lub odwrotnie. Niektóre opinie są nawet dodawane bezpośrednio przez pracowników firm kosmetycznych lub sprzedawców sklepowych. Ogólnie można założyć, że większość opinii będzie jednak prawdziwa. Przynajmniej, jeżeli produkt dostaje ocenę negatywną od każdego, to na pewno trzymajmy się dala.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu o cztery złotych zasadach w doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry łatwiej Ci będzie wybierać dobre produkty, aby utrzymać skórę młodą, zdrową i piękną!

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.