Laseroterapia to zabiegi, które wykonuje się przy użyciu specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu, czyli laserów. Pierwotnie termin ten opisywał zabiegi, które wykonywane były przez lekarzy specjalistów. Obecnie laseroterapia niezwykle popularna ze względu na swoją skuteczność działania i szybkie efekty. Wykorzystuje się ją głównie w gabinetach medycyny estetycznej, a także w kosmetycznych.
Niegdyś zabiegi te zarezerwowane były dla osób bardziej zamożnych, dziś są ogólnodostępne, przez co ich popularność stale rośnie. Lasery wykorzystuje się między innymi do epilacji, zamykania naczynek, usuwania tatuaży, czy też niwelowania rozstępów i blizn.
(Laser medyczny – https://cosmed24.pl/lasery-kosmetyczne-i-medyczne/)
Laseroterapia i podstawy jej działania
Tkanki ciała ludzkiego zawierają w sobie substancje, które charakteryzują się różną zdolnością pochłaniania energii. Nazywane one są chromoforami i fotoakceptorami. W zabiegach kosmetycznych i medycyny estetycznej wiązka lasera medycznego skierowana jest na tkankę skórną. Podstawowe fotoakceptory, jakie się w niej znajdują to:
- woda
- hemoglobina
- biała
- melanina
Każda z tych substancji cechuje się innym potencjałem do absorbowania energii o zróżnicowanej długości fal. Woda najlepiej pochłania światło w zakresie poniżej 500 nm, a także powyżej 1200 nm. Melanina absorbuje energię w przedziale 400-1200 nm, a hemoglobina o ściśle określonych wartościach – 418, 542 i 577 nm.
Większość zabiegów medycyny estetycznej z użyciem lasera medycznego opiera się na zasadzie termolizy selektywnej. Polega to na wywołaniu celowego urazu tkanki skórnej, która następnie się regeneruje w szybszym tempie. Terapie, które opierają się na metodzie termolizy, znacząco zmniejszają wystąpienie reakcji niepożądanej.
Laser medyczny i jego zastosowanie
Laser medyczny jest urządzeniem, które wykorzystywane jest do wielu zabiegów. Można więc nazwać ten sprzęt uniwersalnym. Dzięki odpowiedniej długości falom można:
- odmłodzić i wygładzić skórę
- przeprowadzić depilację
- zmniejszyć widoczność blizn
- pozamykać naczynka krwionośne
- usunąć przebarwienia skórne
- zmniejszyć widoczność rozstępów
- usunąć tatuaż
- pozbyć się brodawek i innym zmian skórnych
W zależności od wskazania laser będzie oddziaływał na innym chromofor, przy zachowaniu odpowiedniej wartości energii. Fotoakceptorem docelowym w przypadku oddziaływania na skórę, aby przeprowadzić depilację, jest melanina, która znajduje się w mieszkach włosowych.
W przypadku zamykania naczynek krwionośnych będzie nim hemoglobina. Podczas usuwania tatuażu z wykorzystaniem lasera medycznego energia w całości skupi się na barwniku, aby go wybielić. Jeśli zabieg będzie miał na celu odmłodzenie i wygładzenie skóry, należy oddziaływać na dwa chromofory. Tak więc metoda ablacyjna skupi się na wodzie, a nieablacyjna na kolagenie, czyli białku.
Skąd taka duża popularność zabiegów z wykorzystanie laserów medycznych?
Wykorzystanie laserów medycznych w kosmetologii i medycynie estetycznej nie jest przypadkowe. Mają one wiele zalet, dzięki którym zabiegi są skuteczniejsze, a efekty niemal natychmiastowe. Oczywiście skuteczność zależy od wielu czynników, jednak w większości przypadków cel zostaje osiągnięty. Lasery medyczne można także wykorzystywać do wielu terapii, a więc stają się sprzętem wielofunkcyjny, dzięki któremu można wzbogacić ofertę swojego salonu, czy też gabinetu.
Obecny rozwój technologi sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń, które charakteryzują się indywidualnymi właściwościami. Ponadto zabiegi z ich wykorzystaniem są nieinwazyjne lub odznaczają się niską inwazyjnością, co przekłada się także na to, że są znacznie bezpieczniejsze. Niemniej popularność laserów medycznych wraz z biegiem czasu będzie wzrastać, a kto wie, być może pojawią się także ich nowe zastosowania.
1 komentarz
Obecnie stosuje się wiele laserów, a także inne specjalistyczne systemy do usuwania nadmiernego owłosienia. Wszystkie te urządzenia uważane są za dość skuteczne i bezpieczne. Technika usuwania włosów metoda laserowa działa w oparciu o zastosowanie selektywnej fototermolizy. Dla uzyskania tego zjawiska konieczna jest obecność pigmentu we włosie znajdującym się w fazie anagenu. Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentów z ciemnymi włosami i jasna karnacja, gdyż pochłanianie wiązki światła przez naskórek jest znacznie mniejsze. U osób z wyższym fototypem skory częściej dochodzi do powstania zmian barwnikowych. Pacjenci przed rozpoczęciem zabiegów usuwania owłosienia powinni otrzymać pisemna informacje na temat korzyści, ale także możliwości powikłań leczenia. Powinni być również poinformowani, ze w okresie miesiąca przed rozpoczęciem leczenia nie mogą stosować zabiegów woskowania ani wyrywać włosów. Nie powinni również golić włosów na 1-2 dni przed zabiegiem laserowym, konieczne jest bowiem, żeby odrastające włosy były widoczne w trakcie wykonywania zabiegu. W przypadku, gdy laser nie jest wyposażony w końcówkę chłodzącą, skóra powinna zostać schłodzona żelem. U osób źle znoszących zabiegi można zastosować krem EMLA.