Home Porady Częste farbowanie – tak czy nie?

Częste farbowanie – tak czy nie?

przez Patrycja Nowak
farbowanie włosów

Farbowanie włosów jest doskonale znane większości kobiet i ma swoje stałe miejsce w ich kalendarzu. Niektóre z nas udają się w tym celu do fryzjera, inne wykonują tę czynność samodzielnie w domowym zaciszu przy użyciu farb do koloryzacji dostępnych w drogerii. Niezależnie od tego, czy włosy farbujemy same, czy korzystamy z usług profesjonalisty, powinnyśmy zwracać uwagę na to, jak często poddajemy je koloryzacji. Dowiedz się, jak często powinniśmy je farbować.

Nie ulega wątpliwości, że koloryzacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów upiększających włosy, który kobiety wykonują niezależne od wieku. Farbujemy włosy, ponieważ chcemy zmienić swój wygląd i styl, ukryć siwe pasma, wpisać się w obowiązujące trendy lub po prostu poeksperymentować z innym kolorem. Niezależnie od tego, dlaczego decydujemy się na koloryzację, musimy zwracać uwagę na zawarte w farbie do włosów składniki.

Czy koloryzacja i farbowanie szkodzi włosom?

Czy koloryzacja może niszczyć włosy? Dostępne obecnie na rynku produkty do koloryzacji zawierają o wiele bezpieczniejsze dla naszych pasm składniki. Coraz rzadziej spotyka się farby do włosów zawierające amoniak, który bardzo mocno oddziałuje na strukturę włosa i z czasem ją niszczy (amoniak może wywoływać silne alergie skórne i negatywnie oddziaływać na nasz układ oddechowy). Obecnie dostępne produkty do koloryzacji zawierają substancje o łagodniejszym działaniu, często także są wzbogacone o naturalne olejki roślinne, jak na przykład niektóre z farb do włosów Garnier, które już na etapie koloryzacji pielęgnują nasze pasma.

Jak często farbować włosy?

Nawet jeśli korzystamy z produktów do koloryzacji, które nie zawierają amoniaku i są łagodniejsze dla naszych włosów, zbyt częste farbowanie może mimo wszystko mocno osłabić nasze pasma i sprawić, że staną się one przesuszone, zaczną się rozdwajać, kruszyć, puszyć, a nawet mogą zmienić swoją porowatość. W takim razie jak często farbować włosy? Minimalny odstęp pomiędzy kolejnymi koloryzacjami powinien wynosić 3 tygodnie. Wiele zależy również od koloru, na jaki farbujemy nasze włosy. Jeżeli korzystamy z farby ciemniejszej jedynie o 1-2 tony, częsta koloryzacja nie będzie nam niezbędna. Jeśli jednak mamy naturalnie ciemne włosy i przefarbowałyśmy się na blond, wyraźny odrost będzie widoczny o wiele szybciej.

Jak wzmocnić trwałość koloru?

Częsta koloryzacja włosów nie będzie konieczna, jeśli w odpowiedni sposób będziemy dbać o swoje farbowane włosy. W tym celu niezbędne jest zwrócenie uwagi na produkty pielęgnacyjne, z jakich korzystamy. Najlepszym rozwiązaniem będzie odżywka i szampon do włosów farbowanych z tej samej linii. Bardzo ważne, aby szampon do włosów posiadał łagodnie oczyszczające substancje – zbyt mocne detergenty sprawią, że pigment wypłucze się o wiele szybciej. Dobrze jest zaopatrzyć się także w mocno regenerującą maskę do włosów – farbowane pasma mogą wymagać intensywnej regeneracji. Oprócz tego należy chronić farbowane włosy przed działaniem promieni słonecznych. W tym celu świetnie sprawdzą się odżywki bez spłukiwania z filtrem UV.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.