Kosmetyki ekologiczne to szeroka grupa produktów pielęgnacyjnych, obejmująca m.in. kosmetyki naturalne i organiczne. Nie jest jednak dzisiaj łatwo rozeznać się które z nich spełniają najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania.
Większość z nas, wybierając się do drogerii na zakupy po jakieś produkty do pielęgnacji ciała, pragnie dla siebie jak najlepiej. Chcemy być piękni, zdrowi, silni i zadbani. Mamy tylko jedno ciało, więc chcemy się o nie jak najlepiej zatroszczyć, żeby doskonale służyło nam ono przez całe nasze życie. Tak samo, jak o dietę, powinniśmy dbać o nasze ciała, w tym o naszą skórę, którą najczęściej, nolens – volens, traktujemy po macoszemu każdego dnia.
Ale zaraz! – można spytać. – Jak to po macoszemu, jeżeli codziennie myjemy się, używamy ochronnych kremów i balsamów, aby możliwie najlepiej zadbać o kondycję naszej skóry? Czy gdzieś w tym procesie tkwi błąd?
Statystycznie… tak!
Błąd polega na tym, jakich kosmetyków używamy. Większość z nas używa kosmetyków konwencjonalnych, tzw. drogeryjnych albo stosuje preparaty, jakie mają miano „kosmetyki naturalne” tylko w nazwie, a tak naprawdę to wcale nie są kosmetyki ze składnikami organicznymi i nie zawierającymi chemii.
Ale jak to możliwe?
Przecież producentom nie wolno kłamać w biały dzień? Są przecież jakieś regulacje prawne, prawda? Z tymi regulacjami jest niestety dość nieciekawie. Nie istnieją żadne jasno określone definicje na to, co zwykliśmy określać jako kosmetyki naturalne. Nie zostało uregulowane to, ile składników organicznych musi minimalnie znajdować się w produktach, aby te mogły być uznane jako kosmetyki ekologiczne. Co istotne, naturalnym składnikiem jest również woda. A tę z kolei zawiera praktycznie każdy kosmetyk. Wystarczy więc jedynie woda, aby, wobec obecnych i nieco naciąganych norm, czy też raczej – ich braku, uznać kosmetyki za kosmetyki naturalne bądź kosmetyki ekologiczne.
Czy wszyscy tak działają?
Producenci z wielkich koncernów nie znają tutaj poczucia wstydu i jako kosmetyki ekologiczne, kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne etykietują praktycznie wszystko. Dlaczego? Bo mogą.
Owszem, są zobowiązani do zaprezentowania całego składu produktu, ale bądźmy ze sobą szczerzy: czy sprawdzamy zawsze ten skład i czy mamy odpowiednią wiedzę do tego, aby skutecznie rozszyfrować łacińskie nazwy? Stwierdzenie czy dana obcojęzyczna nazwa jest nazwą rośliny czy też chemikaliów nie zawsze jest takie proste, jak się wydaje.
Poza tym, często wywalamy opakowania i później już nie możemy sprawdzić składu. A w Internecie producenci stosują trik w postaci tego, że w opisie składu skupiają się na substancjach czynnych, a pomijają niewygodną resztę, przez co wprowadzają konsumentów w błąd.
Czy rzeczywiście możemy sobie szkodzić stosując kosmetyki ekologiczne?
Substancje, które są zawarte w tych kosmetykach często są szkodliwe, a wręcz niebezpieczne. Powodują podrażnienia skóry, reakcje alergiczne, mogą być rakotwórcze. Szczytem chamstwa ze strony producentów z koncernów jest dodawanie środków przeciwbólowych do swoich produktów, żeby znieczulić skórę na substancje drażniące.
Dlatego też warto zwrócić swoją uwagę w stronę mniej znanych wytwórców, którzy produkują autentyczne kosmetyki naturalne. Rosyjskie kosmetyki naturalne, dostępne na naszym rynku w wielu sklepach z kosmetykami naturalnymi paradoksalnie pochodzą ze sprawdzonych źródeł i zawierają czyste surowce, takie jak olejek arganowy, olej lniany, olej kokosowy. Wynikać to może z tego, iż rosyjskie władze nie poddają się siłom wielkich koncernów kosmetycznych i wywierają znacznie silniejszy nacisk na bezpieczeństwo?
Co zatem robić?
Obecnie sprzedaje się na polskim rynku wiele rożnych marek kosmetyków ekologicznych, które śmiało można polecić jako dobre i zupełnie bezpieczne podczas codziennej pielęgnacji skóry. Zawsze warto wychodzić z założenia, że skórze trzeba pomagać, a nie szkodzić, dlatego należy wybierać tylko sprawdzone produkty. Obecnie największą popularnością i dobrą opinią cieszą się takie linie kosmetyczne jak Clochee, Natura Siberica, Orientana, Planeta Organica czy Logona. Warto ich poszukać w najlepszych drogeriach internetowych, gdyż oferowane są często w zestawach i promocyjnych cenach.