Home Zabiegi kosmetyczne Mikropigmentacja skóry głowy sposobem na łysienie

Mikropigmentacja skóry głowy sposobem na łysienie

przez Patrycja Nowak
mikropigmentacja

Mikropigmentacja skóry głowy, znana również jako zabieg HFS (Hair Follicle Simulation), polega na osłabieniu widoczności efektów łysienia, poprzez zapewnienie imitacji króciutkich włosów. Z uwagi na efekt działania zabiegu, znajduje on zainteresowanie głównie u mężczyzn. Polega on bowiem na pokryciu łysiejącej skóry głowy bioabsorbowalnym pigmentem, w taki sposób, by do złudzenia wyglądała jak niedawno ogolona. U kobiet ta metoda może jednak również doskonale się sprawdzić, szczególnie w przypadku rzadkich włosów i łysienia miejscowego, np. z powodu blizny na głowie.

Nadmierne wypadanie włosów, nazywane potocznie łysieniem, to dość powszechnie występująca dolegliwość, która spotykana jest najczęściej u mężczyzn. Niestety, w skrajnych przypadkach dotyczy ona również niektórych kobiet. Z uwagi na swoją bardzo widoczną postać, łysienie to dla wielu osób dosyć spory problem, który nie obija się zbyt pozytywnie na samopoczuciu oraz poczuciu własnej wartości. Na szczęście, wraz z postępem w medycynie estetycznej wynaleziono sposób, dzięki któremu można w widoczny sposób pozbyć się wspomnianego problemu. Mowa tutaj oczywiście o mikropigmentacji skóry głowy, czyli o zabiegu, który z roku na rok zyskuje coraz bardziej na popularności.

Czym jednak jest wspomniana mikropigmentacja, dla kogo zabieg ten jest przeznaczony, jak wygląda i jakich efektów można się spodziewać? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy poniżej.

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?

Mikropigmentacja to zabieg, który polega na wprowadzeniu w naskórek specjalnych pigmentów, które pozyskiwane są z minerałów. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać efekt krótko przyciętej fryzury, o czym w obecnych czasach marzy niejeden łysiejący mężczyzna. Dzięki temu, iż wspomniane pigmenty są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, nie występuje ryzyko żadnych reakcji alergicznych. Oczywiście, mikropigmentacji nie należy mylić z leczeniem łysienia, ponieważ istotą tego zabiegu jest jedynie zatuszowanie szpecącej łysiny.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg mikropigmentacji?

Z zabiegu mikropigmentacji skóry głowy mogą skorzystać w szczególności te osoby, które zmagają się z takimi problemami jak:

  • łysienie androgenowe, plackowate i całkowite,
  • blizny zlokalizowane na skórze głowy,
  • przerzedzone włosy.

Jak wygląda zabieg mikropigmentacji?

Zabieg mikropigmentacji generalnie cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród osób, które zdecydowały się na jego przeprowadzenie. Dzięki niemu pozbyły się one dosyć szpecącego problemu, który niestety odbijał się negatywnie na ich samopoczuciu. Podczas samego zabiegu lekarz wykorzystuje w pełni sterylne igły lub roller, przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku, co nie stwarza żadnego zagrożenia dla pacjenta. Przed przystąpieniem jednak do właściwego zabiegu konieczne jest przeprowadzenie próby na małym fragmencie skóry. Ma to na celu nie tylko sprawdzenie reakcji skóry pacjenta, ale również dokonanie wybory właściwego pigmentu. Jak długo trwa taki zabieg? Czas uzależniony jest przede wszystkim od rozległości problemu, jednak zazwyczaj trwa on od 60 minut do nawet 3 godzin.

Podczas zabiegu pacjent w pierwszej kolejności otrzymuje miejscowe znieczulenie, aby wyeliminować ewentualny dyskomfort, który może pojawić się w trakcie zabiegu. Następnie konieczne jest ścięcie włosów na długość od 0,3 do 0,5 mm, dzięki czemu zabieg z pewnością zostanie przeprowadzony prawidłowo. W następnym kroku lekarz pokrywa powierzchnię skóry wybranym pigmentem, który zaczyna tworzyć imitację włosów.

Efekt takiego zabiegu jest w pełni naturalny i wielu osobom ciężko jest uwierzyć w to, że dana osoba przeszła opisany powyżej zabieg. Tuż po zabiegu kolor pigmentu jest dosyć intensywny, jednak w przeciągu kilku dni powinien nieco zblednąć. Koszt takiego zabiegu jest w głównej mierze uzależniony od rozległości problemu i może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W niektórych przypadkach może oscylować nawet w granicy 7-8 tys. złotych, jednak z uwagi na osiągalny efekt, bardzo często warto się nad nim zastanowić.

Okres rekonwalescencji po zabiegu

Skóra tuż po zabiegu mikropigmentacji może być obrzęknięta i podrażniona, co jest w zupełności normalnym objawem, który w ciągu kilku godzin powinien całkowicie zniknąć. Naskórek w miejscu zabiegu może się nieznacznie złuszczać, dlatego też należy pamiętać o tym, aby na skórę aplikować specjalnie dobraną maść, myjąc ją wyłącznie samą wodą. W tym czasie należy unikać przebywania w saunie, na basenie oraz w solarium, ponieważ zarówno wysoka temperatura, jak i chlorowana woda, mogą doprowadzić do pojawienia się podrażnienia, czego lepiej oczywiście uniknąć.

Czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Mikropigmentacja skóry głowy to zabieg, który przynosi bardzo dobre efekty, jednak nie każda osoba może zdecydować się na jego przeprowadzenie. Wśród głównych przeciwwskazań do zabiegu można wymienić przede wszystkim takie skórne problemy jak atopowe zapalenia skóry, łojotokowe zapalenie skóry, a także trądzik. Zabieg nie może być również przeprowadzony u osób, które zmagają się z nowotworami.

Jakie są efekty zabiegu mikropigmentacji?

Efekty zabiegu mikropigmentacji utrzymują się na głowie przez wiele lat, jednak czas ten uzależniony jest w głównej mierze od rodzaju pigmentu. Co około 3-5 lata warto wybrać się na zabieg dogęszczający, ponieważ w tym czasie część pigmentu może się po prostu rozjaśnić. Wśród najważniejszych efektów estetycznych zabiegu mikropigmentacji można w szczególności wyróżnić:

  • zmniejszenie widoczności blizn,
  • zatuszowanie problemu łysienia,
  • zagęszczenie w optyczny sposób przerzedzonych włosów,
  • możliwość nadania liniom włosów pożądanego kształtu.

Zabieg mikropigmentacji skóry głowy staje się z każdym rokiem coraz bardziej popularny. Co prawda nie zastępuje on procesu leczenia łysienia, ale daje często bardzo dobre efekty estetyczne, szczególnie, gdy inne metody zawodzą. Jest także znacznie łatwiejszy do przeprowadzenia, a tym samym znacznie tańszy, niż zabieg przeszczepu włosów.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.