Zjawisko suchych stóp jest na tyle powszechne, że niemal każdemu przyda się garść porad dotyczących tego, jak zwalczyć ten problem. Poznaj najważniejsze zasady codziennej pielęgnacji stóp oraz dowiedz się, w jaki sposób przeciwdziałać ich mocnemu i notorycznemu przesuszaniu. Dzięki nim suche stopy przestaną być codziennym utrapieniem i powodem do wstydu.
Spis treści
Przyczyny zjawiska suchych stóp
Przyczyn występowania suchych stóp należy poszukiwać w codziennych nawykach. Do tego niekorzystnego zjawiska na pewno przyczynia się praca wymagająca stania na nogach przez wiele godzin. Mało zbilansowana i różnorodna dieta, niedostateczne nawodnienie organizmu, ale również wytężona aktywność fizyczna – każdy z tych czynników może skutkować problemem suchych stóp. Całości obrazu dopełnia niestaranna bądź niewłaściwa pielęgnacja. Mocno wysuszające, mające silny skład kosmetyki do kąpieli mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia naskórka. Wielogodzinne przesiadywanie w pracy w obuwiu wykonanym ze sztucznych tworzyw i nieprzewiewnej budowie skutkuje słabym odprowadzeniem wilgoci i nadmiaru ciepła. Konsekwencją jest sucha, gruba, zrogowaciała i nierzadko pękająca skóra stóp. Towarzyszy jej uczucie napięcia, miejscowej bolesności, ale też świądu. Na szczęście w sklepie internetowym https://www.doz.pl/apteka/k4422-Stopy możesz nabyć wiele produktów do pielęgnacji tej strefy ciała, w tym krem na pękające pięty.
Jak dbać o stopy?
W przeciwieństwie do innych części ciała, stopy są szczególnie narażone na nadmierne wysychanie i pękanie. Dzieje się tak dlatego, że nie mają one naturalnych gruczołów łojowych. Nie mają zatem fizjologicznych możliwości do samonatłuszczenia. To z kolei stanowi prostą drogę do problemów skórnych tej okolicy. W utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia i elastyczności skóry nie pomaga fakt całodziennego stania na nogach czy wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych. Wywieranie ciągłego nacisku na stopy skutkuje szybkim rogowaceniem i twardnieniem skóry. Objawy te mogą nasilać się u osób wykonujących pracę stojącą, na przykład kelnerek, fryzjerów czy masażystów. Odpowiedni balsam do nawilżania skóry stóp jest pomocny w profilaktyce problemu suchej i popękanej skóry w tym miejscu – zgodnie z dobrze znanym przysłowiem, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Optymalnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym należy pamiętać każdego dnia jest natłuszczanie skóry stóp po kąpieli, a także krótko przed położeniem się spać.
Czynnik potęgujący wysuszenie stóp – długie kąpiele w gorącej wodzie
Nadmierna ekspozycja na zbyt gorącą wodę, na przykład podczas wylegiwania się w wannie, może doprowadzić do zbyt silnego odwodnienia skóry w tym miejscu. Symptomem zdradzającym uczucie nadmiernego wysuszenia stóp jest ich pomarszczenie. W przypadku unikania zbyt dużego przesuszenia istotne jest skrócenie czasu kąpieli (zastąpienie wanny prysznicem), a także obniżenie temperatury wody. Najtańsze żele do kąpieli czy mydła o kiepskim składzie mogą nasilać przesuszanie się skóry stóp. Istotne jest też dokładne spłukanie resztek kosmetyków przed wyjściem z kąpieli.
Pielęgnacja stóp w kilku prostych krokach
Pierwszym etapem zadbania o miękką i zdrową skórę stóp jest jej dokładne oczyszczenie. Do tego celu warto zastosować dobrej jakości żel do mycia ciała, który ma właściwości nawilżające. Istotne jest staranne umycie wszystkich zakamarków między palcami. Chodzi o usunięcie martwego naskórka i codziennych zanieczyszczeń. Ważnym elementem codziennej troski o nawilżenie stóp jest sięgnięcie po specjalistyczne kosmetyki polecane przez podologów. Regularne kąpiele stóp trwające przez około kwadrans zapewniają lepsze ukrwienie, ale też zmniejszają problem wysuszenia – oczywiście pod warunkiem stosowania odpowiednich preparatów. Warto sięgać po naturalne wyciągi roślinne, takie jak mięta pieprzowa czy prawoślaz lekarski, które mają korzystne działanie na skórę. Do tych zabiegów pielęgnacyjnych przyda się najzwyklejsza plastikowa miska.
Następnym etapem pielęgnacji stóp jest złuszczenie zrogowaciałego twardego naskórka. Do tego celu mogą sprawdzić się skarpetki złuszczające, elektryczny pilnik do stóp bądź stary sprawdzony sposób – pumeks. W zależności od metody sposób postępowania będzie nieco inny, ale efekt uzyska się podobny, mianowicie odsłonięcie miękkiej warstwy skóry. Niezbędnym krokiem jest wmasowanie w stopy grubej warstwy kremu silnie nawilżającego. Warto przy tym sięgać po produkty bazujące na naturalnych olejkach, na przykład z awokado. Dobre kosmetyki ograniczają utratę wody ze skóry, utrzymując ją odpowiednio nawilżoną, miękką i sprężystą.
Elementem wydłużającym pożądany efekt jest stosowanie maseczki do stóp na noc. Dzięki dłuższemu czasowi działania skóra może lepiej zaabsorbować wartościowe składniki odżywcze. Założenie bawełnianych skarpetek ochroni pościel przed zabrudzeniami.
Artykuł sponsorowany