Home Porady Rozstępy w ciąży – Profilaktyka i leczenie

Rozstępy w ciąży – Profilaktyka i leczenie

przez Patrycja Nowak
rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży to typowy przypadek nieestetycznych zmian skórnych, następujących pod wpływem znacznego przybierania na wadze i objętości, a także zachodzenia intensywnych procesów hormonalnych. Niestety, nie ma złotego środka by im całkiem zapobiec, ponieważ w znacznym stopniu zależą od genów. Można natomiast efektywnie wpływać na ich ograniczenie i widoczność. Sprawdźmy zatem co warto wiedzieć na ten ważny dla kobiet temat.

Rozstępy dotykają od 50 do 90 % kobiet w ciąży. Na ogół widoczne stają się w końcowym etapie tego okresu. To czerwone, mało estetyczne linie, które pojawiają się przede wszystkim na brzuchu, rzadziej na udach, biodrach czy piersiach.

Jak wyglądają rozstępy w ciąży?

W przypadku kobiet z jasną skórą rozstępy mają kolor różowy, u pań z ciemną karnacją są zwykle jaśniejsze niż otaczająca je skóra. Tworzą się one na skutek upośledzenia fibroblastów, a więc komórek produkujących włókna kolagenowe i elastynę. Białka te tworzą uporządkowaną sieć tkanki, która zapewnia skórze elastyczność i jędrność. Włókna kolagenowe są dość odporne na rozciąganie, ale w skrajnych przypadkach może dojść do uwolnienia enzymów, które rozkładają elastynę i kolagen.

Co ciekawe, rozstępy w ciąży mają swój cykl życiowy. Początkowo są czerwone, wręcz purpurowe. Na tym etapie są jeszcze dość łatwe do wyleczenia. Po jakimś czasie zmieniają jednak swój wygląd i bledną. Na tym etapie są znacznie trudniejsze do usunięcia. Dlatego tak ważny w przypadku rozstępów jest czas i odpowiednia profilaktyka.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Wprawdzie rozstępy same w sobie nie są bolesne, to niektóre kobiety mogą odczuwać w miejscu ich powstawania swędzenie lub mrowienie. Nie ma niestety sposobu, który w 100% jest w stanie zapobiec ich powstawaniu w okresie ciąży. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą sprzyjać ich szybszemu i intensywniejszemu pojawianiu się:

  • często pojawianie się rozstępów jest dziedziczne,
  • duży wpływ ma nieodpowiednia dieta,
  • duże i gwałtowne przybieranie na wadze,
  • pochodzenie – np. większą tendencję do powstawania rozstępów mają Afroamerykanki.

Jak zatem nie dopuścić do pojawienia się rozstępów? Kluczem do sukcesu jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Eksperci zalecają nie przytyć w ciąży więcej niż 12-15 kg. Warto stosować zbilansowaną i zdrową dietę, a więc bogatą w warzywa i owoce, a  ubogą w słodycze czy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Ważne jest spożywanie dużej ilości cynku, który jest odpowiedzialny za syntezę kolagenu w skórze. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej w ciąży wskazana jest jak najbardziej aktywność fizyczna.

W domu można również wykonywać masaż skóry za pomocą gąbki lub rękawicy. Masuje się okolice szczególnie narażone na rozstępy, a wiec brzuch, biodra, uda czy pośladki. Na końcu można dodatkowo polewać ciało naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą. Skórę należy również smarować kremami i balsamami oraz oliwką dla dzieci. Wcale nie muszą być to jednak produkty dedykowane specjalnie do walki z rozstępami. Można też zdecydować się na preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży. Wcześniej warto jednak zrobić próbę i sprawdzić czy nie jest się uczulonym na któryś ze składników kosmetyku. Poleca się też regularne wykonywanie zabiegu złuszczania, np. peelingu z fusów kawy. Może on sprawić, że skóra lepiej chłonie cenne substancje zawarte w kosmetykach, a rozstępy w ciąży będą się znacznie wolniej rozwijać.

Naturalna pielęgnacja olejkami skóry z rozstępami u ciężarnej

Ciężarne kobiety muszą niestety liczyć się z wieloma ograniczeniami w zakresie możliwości stosowania wielu środków i preparatów pielęgnacyjnych. Wiele z nich nie zostało dostatecznie przebadanych, dlatego ich stosowanie mogłoby zaszkodzić jeszcze nienarodzonemu dziecku, dlatego w takich przypadkach należy wykorzystywać naturalne metody leczenia rozstępów. Dobrym wyborem są natomiast niektóre olejki naturalne, które wykazują łagodne działanie nawilżające i ujędrniające skórę. Poniżej wskazujemy na najczęściej polecane z nich.

  • Olej kokosowy – stanowi naturalne źródło cennych nasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu laurynowego. Dostarcza także witamin z grupy B, witaminę C i E, a także wapnia, potasu, cynku, magnezu oraz żelaza. Skutecznie nawilża i ujędrnia skórę, dzięki czemu ogranicza rozstępy w ciąży. Łagodzi swędzenie silnie naciągniętej skóry, a także likwiduje uczucie przesuszenia.
  • Olejek ze słodkich migdałów – uznawany jest za jeden z najbardziej skutecznych olejków pielęgnacyjnych, dostarczających kwas linolowy i oleinowy. Dzięki zawartości aminokwasów, witamin i soli mineralnych wspaniale odżywia i ujędrnia skórę.
  • Olejek arganowy – dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych doskonale przyspiesza proces metabolizmu komórkowego, przyczyniając się do skuteczniejszej odnowy włókien elastynowych i kolagenowych. Sprawdza się jako naturalny kosmetyk pielęgnacyjny, który nie powoduje negatywnych skutków ubocznych.
  • Olejek z kiełków pszenicy – bogata obecność witaminy E i lecytyny zapewnia doskonałe właściwości uelastyczniające i ujędrniające skórę. Chroni on również przed procesami utleniania, które niszczą włókna kolagenu i elastyny. Dzięki temu może stanowić cenny i skuteczny preparat przeciw rozstępom w ciąży.
  • Olejek z orzechów makadamia – oprócz kwasów tłuszczowych zawiera cenne trójglicerydy kwasu palmitynowego, które wykazują silne właściwości przeciwutleniające. Pozwala skutecznie chronić błony komórkowe, a także wspierać leczenie cellulitu. Może być także skutecznym środkiem na rozstępy pośladków, ud i piersi.
  • Olejek Inca Inchi – dzięki swojej wyjątkowej konsystencji skutecznie wnika w głębsze partie skóry, dostarczając cennych witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Skutecznie wspiera naturalną regenerację i wzmocnienie włókien kolagenowych, ograniczając powstawanie rozstępów.

Jak zlikwidować rozstępy po ciąży?

Po porodzie rozstępy można usunąć za pomocą lasera. To metoda, która przynosi dobre efekty, nie jest jednak tania. Leczenie rozstępów laseroterapią wymaga przeprowadzenia kilku bądź kilkunastu zabiegów, w zależności od ich rozległości oraz rodzaju lasera. W przypadku laseroterapii frakcyjnej pierwsze efekty widać nawet po jednym zabiegu. To jednak nie jedyny sposób na walkę z rozstępami pozostałymi po ciąży.

Decydując się na mikrodermabrazję lub leczenie za pomocą farmaceutyków należy spodziewać się pierwszych efektów dopiero po kilku zabiegach, mniej więcej w połowie terapii. Czasami konieczne jest również tzw. leczenie podtrzymujące, które utrzyma efekt zabiegu. Wykonuje się je co kilka miesięcy. Koszy jednego zabiegu z użyciem lasera wynosi od kilkuset do 2500 zł, w zależności do tego jak duży obszar jest leczony. Mikrodermabrazja to koszt około 150-200 zł za jeden zabieg, a niewiele drożej wychodzi terapia farmaceutykami.

Podsumowanie

Rozstępy w ciąży to temat stary jak świat. Niestety nie jest łatwo im zapobiegać, a ich leczenie de facto można zacząć dopiero kilka miesięcy po porodzie. Najważniejsze co możemy zrobić, by im skutecznie przeciwdziałać, to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz regularne stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.