W ostatnim czasie coraz więcej kobiet decyduje się samodzielnie zdobić paznokcie, gdyż takie rozwiązanie posiada bardzo ważne zalety. Pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Mimo, że inwestycja w sprzęt jest na początku dość znaczna, to poniesiony koszt dość szybko się zwraca. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domowego studia jest niewątpliwie lampa do paznokci. W zależności od tego, jaka technika zdobienia jest naszą ulubioną, takie kryteria dotyczące technologii zastosowanej w lampie będą najbardziej istotne. Przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej.
Na wstępie warto zauważyć, że dostępne na rynku lampy tego przeznaczenia dostępne są w dwóch głównych technologiach i różnią się od siebie rozmiarami, designem, marką i ceną. Produkty przeznaczone do użytku domowego coraz mniej różnią się także od tych profesjonalnych. O ich właściwościach decydować może moc, jakość wykonania, użyte materiały i oczywiście marka sprzętu. Profesjonalne lampy muszą przede wszystkim utwardzać masy zdobnicze jak najszybciej, gdyż kilkanaście czy nawet kilka sekund robi dużą różnicę. Ma to bowiem istotne przełożenie na zyski, szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej. Dodatkowo, sprzęt profesjonalny musi być wykonany z materiałów, które można łatwo dezynfekować, bez szkody dla samego urządzenia.
Dostępne na rynku lampy do manicure wahają się w dość szerokich widełkach cenowych, gdyż można znaleźć sprzęt już za kilkanaście złotych. Lepiej wyposażone modele urządzeń, szczególnie te bardziej znanych marek, o dużej mocy i wyposażonych w dodatkowe funkcje, mogą już kosztować kilkaset złotych. Kiedy jednak zastanawiamy się nad kupnem lampy do paznokci, przeznaczonej do użytku domowego, warto zachować umiar.
Rodzaje lamp do utwardzania paznokci
Lampy do paznokci dzieli się przede wszystkim z uwagi na zastosowaną w nich technologię, czyli UV lub LED. Lampy UV emitują promieniowanie UV i do niedawna były wykorzystywane jako jedyna dostępna technologia utwardzania materiałów do manicure. Ich konkurencję stanowią jednak obecnie lampy LED, które zazwyczaj działają szybciej i mocniej. Niestety, są one również nieco droższe i nie nadają się do utwardzania nieco starszych materiałów do manicure.
Lampy do utwardzania manicure mogą się również różnić między sobą budową. W sklepach można spotkać m.in. lampy tunelowe, do których wsuwa się dłoń, i które są zabezpieczone z tyłu, co zapobiega wydostawaniu się światła z wnętrza urządzenia. Skoncentrowane światło w takich lampach mocniej i szybciej utwardza lakier.
Alternatywą dla lam tego typu są tzw. mostki, które de facto są lampami otwartymi. Palce ze świeżo pomalowanymi paznokciami umieszcza się pod światłem, a z tyłu urządzenie nie jest zabezpieczone żadną ścianką ani lustrem. Lampy do paznokci typu mostek są małe, lekkie i poręczne, jednak utwardzanie w nich paznokci żelowych i hybrydowych, zwłaszcza w ciemnych kolorach, może być nieco kłopotliwe. Bardzo często również z uwagi na małą liczbę punktów świetlnych. Bywa, że lampy mostki mają tylko 3 punkty świetlne, przez co paznokcie na brzegach mogą być niedostatecznie utwardzone.
Lampa do paznokci UV czy LED?
Odpowiedź nie jest oczywista, gdyż wszystko zależy od naszych potrzeb. Lampy wyposażone w technologię LED utwardzają lakiery hybrydowe i masy żelowe bardzo szybko. Ich niewątpliwą zaletą jest też to, że urządzenia tego typu są zwykle trwalsze. Mimo, że są także droższe, to koszty eksploatacyjne są niskie, a w zasadzie żadne, gdyż zasadniczo nie trzeba w nich wymieniać źródeł światła i pobierają mniej energii. Szacuje się, że w przypadku używania ich na własne potrzeby, żywotność żarówek wynosi ok.12 lat.
Lampy UV wyposażone są w żarówki, które trzeba regularnie wymieniać. Z uwagi na fakt, że nie da się przewidzieć, kiedy zainstalowana żarówka się przepali, dobrze mieć w domu kilka sztuk w zapasie. Dzięki temu będzie można je wymienić natychmiast po przepaleniu. Lampy UV utwardzają masę hybrydową dłużej niż lampy LED, jednak ich przewagą jest niższa cena samego zakupu.
Coraz częściej podnoszonym tematem medycznym jest naświetlanie paznokci światłem UV. Wiele poważnych źródeł ostrzega przed tego rodzaju zabiegami, gdyż mogą się one przyczyniać do zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworu skóry i paznokci. Z tego względu, zakup lampy do paznokci typu LED jest bezpieczniejszym i rozsądniejszym wyborem.
Ważna jest również moc lampy
Wybierając lampę warto zwrócić uwagę na jej moc, gdyż jest to jeden z ważniejszych parametrów charakteryzujących sprzęt do utwardzania paznokci. Czym wyższa moc, tym lampa szybciej utwardzi żel czy lakier. Niestety wraz z mocą rośnie zwykle cena danego urządzenia. Na rynku dostępne są już lampy 6 W, a najmocniejsze osiągają moc 48 W. Pomimo tego, że lampa do paznokci słabszej mocy jest tańsza, mniejsza i bardziej poręczna, to zwykle nie poleca się jej zakupu w przypadku regularnie wykonywanego manicure. Utwardzenia masy w takich lampach trwa długo, nawet kilka minut, szczególnie w przypadku mocno napigmentowanych lakierów, zwłaszcza czarnego i białego. Urządzenie tego typu jest dobrym wyborem, jeśli ma być wersją wakacyjną, przenośną, używaną do drobnych poprawek poza domem lub do „mrożenia” wzorów na paznokciach przed właściwym utwardzaniem.
Rozsądnym wyborem zdaje się być lampa 36W. Jej moc pozwala na utrwalenie lakieru w sposób szybki i bezpieczny, jednocześnie cena nie powinna być zbyt wysoka. Najwyższe modele lamp LED-owych mają 48W, dzięki czemu mogą utwardzać poszczególne warstwy lakieru hybrydowego w kilkanaście sekund, dając pewność, że masa została dobrze utrwalona, a manicure będzie trwały.
Dodatkowe wyposażenie lamp do manicure
Lampa lampie nierówna. Jeśli Twój budżet na to pozwala dla własnej wygody można zdecydować się na zakup lampy wyposażonej w dodatkowe funkcje, wśród których najczęściej występuje:
- czujnik ruchu – bardzo ułatwia wykonanie zdobienia na paznokciach. Czujnik włącza lampę automatycznie, gdy w światło lampy wsuwana jest dłoń lub stopa,
- wyświetlacz – pozwala dokładnie odmierzać czas pozostały do wyłączenia lampy, może odmierzacz okres, przez jaki dłoń znajduje się we wnętrzu urządzenia i pozwala lepiej zorganizować sobie pracę nad zdobieniem oraz ułatwia cały proces manicure,
- automatyczny wyłącznik – po upływie czasu, który został zaprogramowany, lampa do paznokci automatycznie się wyłącza. Pozwala to na oszczędność energii i przedłużenie jej żywotności,
- lustrzane ścianki – odbijają światło, dzięki czemu masa utwardzana jest bardziej równomiernie, np. na kciuku – paznokieć tego palca jest przez budowę dłoni nieco osłonięty przed światłem, oraz na brzegach płytek paznokci,
- wentylator i pochłaniacz pyłu – wykorzystywane głównie w lampach do użytku profesjonalnego.
Podsumowując, wybierając lampę warto mieć na uwadze przede wszystkim swoje potrzeby. Istotne znaczenie ma to, czy chce się wykorzystać sprzęt tylko do zdobienia własnych paznokci, czy chce się jej używać profesjonalnie. Nie należy raczej wybierać lampy o zbyt niskiej mocy, a także generalnie nie poleca się również mostków. Sprawdzają się one w podróży i przy drobnych poprawkach, jednak nie są wskazane do wykonywania pełnego i regularnego manicure.