Cellulit w ciąży to bardzo często występujące zmiany dermatologiczne, wywołane procesami zachodzącymi w ciele ciężarnej kobiety. Zasadniczo nie da się im całkowicie zapobiec, można natomiast znacznie poprawić wygląd skóry, stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia. O czym zatem warto wiedzieć?
Cellulit w ciąży to problem wielu przyszłych mam. Ze statystyk wynika, że pomarańczowa skórka dotyka coraz większą liczbę kobiet ciężarnych. W tym przypadku największy wpływ na to mają zmiany hormonalne.
Duża ilość krążących we krwi estrogenów sprawia, że ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych stają się bardziej przepuszczalne. Ich zwartość częściowo zaczyna przenikać do przestrzeni międzykomórkowej w tkance podskórnej. Powstają wówczas obrzęki, które powodują ucisk tkanek sąsiednich. To z kolei zaburza mikrokrążenie, dlatego krew dostarcza do komórek tłuszczowych za mało tlenu, a odprowadza za mało produktów przemiany materii. Komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić się i tworzyć w skórze mało estetyczne grudki.
Odpowiednia dieta a cellulit w ciąży
Będąc w ciąży warto zwrócić uwagę na prawidłowy przyrost masy ciała. Tkanki tłuszczowej nie powinno więc przybywać za dużo. Standardowo norma wynosi 11-13 kg, ale u kobiet bardzo szczupłych może być to nieco więcej, np. 16 kg. Co wiec jeść, by cellulit w ciąży się nie rozwijał zbyt szybko i w jak największym stopniu móc mu zapobiegać?
Warto stawiać na produkty pełnoziarniste – pieczywo, kasze, makarony i ryż. Stanowią one dobre źródło białka, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. W diecie kobiety ciężarnej powinno się też pojawić mięso jako źródło łatwo przyswajalnego żelaza. W szczególności poleca się spożywać drób, cielęcinę i wołowinę w formie gotowanej na parze lub pieczonej. Regularnie należy również jeść nabiał, a także warzywa i owoce, które są stosunkowo mało kaloryczne, a jednocześnie zdrowe. W przypadku ryb należy zachować ostrożność, gdyż wiele z nich może zawierać nadmierne stężenia szkodliwych metali ciężkich.
Podczas ciąży z niektórych potraw i produktów spożywczych zdecydowanie warto zrezygnować. Do nich zalicza się przede wszystkim słodycze. Poza tym lepiej nie jeść produktów gotowych, a więc sprzedawanych w puszkach i słoikach. Zawierają one zwykle duże ilości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Ponadto, zawarte w nich tłuszcze, barwniki i konserwanty również są składnikami niepożądanymi, szczególnie podczas ciąży. Do picia polecana jest niegazowana woda mineralna. Kobiety ciężarne nie powinny pić słodkich napojów gazowych, dosładzanych soków w kartonach czy napojów słodzonych sacharyną.
Aktywność fizyczna na co dzień
O ile nie ma do tego przeciwwskazań, warto ruszać się i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Kobiety ciężarne mogą spacerować, zwłaszcza tam gdzie jest dużo zieleni. Oprócz tego dobrze jest zapisać się na basen. Pływanie poprawia ogólną kondycję organizmu, wzmacnia mięśnie, pomaga spalić zbędne kalorie i wysmukla sylwetkę. W coraz większej liczbie miast organizowane są też specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Ćwiczyć można jednak dopiero po skonsultowaniu się z lekarzem. Dobre efekty na cellulit w ciąży dają ćwiczenia wykonywane regularnie przez co najmniej 15 minut każdego dnia.
Skuteczne kosmetyki przeciw cellulitowi
Niekiedy w walce z cellulitem pomocne bywają również odpowiednie kremy, które poprawiają proces przemiany materii w komórkach skóry. Godne polecenia są przede wszystkim kosmetyki produkowane specjalnie z myślą o kobietach ciężarnych. Można również sięgnąć po inne preparaty, np. te, które w swoim składzie zawierają składniki przyspieszające spalanie tłuszczu i substancje wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. Jeśli nie ma do tego przeciwwskazań medycznych, dobrym rozwiązaniem są także kosmetyki zawierające kofeinę.
Masaż na cellulit
Szukając rozwiązań na cellulit w ciąży warto pamiętać, że wcieranie kremów przeciwcellulitowych ma sens tylko wówczas, gdy jest wykonywane w odpowiedni sposób. Przed nałożeniem kosmetyku dobrze jest wykonać masaż przeciwko cellulitowi, który fizycznie rozbije zalegające złogi tłuszczowe. Można na przykład masować kolistymi ruchami nogi, od kostek, aż do samej góry, wykorzystując do tego celu specjalny przyrząd do masażu lub szorstką rękawicę. Na końcu zabiegu na skórę nakłada się krem. Kolejność można również odwrócić, a więc najpierw w skórę wklepać kosmetyk, a dopiero potem wykonać masaż nóg na całej ich długości.
Masaż antycellulitowy wykonywany jest również w gabinetach kosmetycznych. Bardzo często stanowi on osobliwy rytuał, który zapobiega nie tylko cellulitowi, ale i rozstępom. Może się on zaczynać od delikatnego peelingu złuszczającego, a następnie wykonuje się masaż olejkiem arganowym. Na końcu na skórę nakładana jest specjalna maska oraz krem przeciwcellulitowy.
O czym należy pamiętać
Zawsze, gdy chcemy zwalczyć cellulit w ciąży, wszelkie zabiegi i zmiany w diecie należy konsultować z lekarzem. Samodzielne stosowanie niektórych składników może być szkodliwe dla zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka.