Home Kosmetyki Jak dobrać szampon przeciwłupieżowy do typu włosów?

Jak dobrać szampon przeciwłupieżowy do typu włosów?

przez Patrycja Nowak
szampon przeciwłupieżowy

Problem z nadmiernym łuszczeniem skóry głowy może być skutkiem różnych czynników, które na nas oddziaływały. Nikt nie chce się jednak zmagać z chorobami skórnymi, dlatego warto pamiętać o tym, że dobrze dobrana pielęgnacja potrafi zdziałać cuda (także w przypadku naszej fryzury). Czasami niezbędny okazuje się szampon przeciwłupieżowy. Jak wybrać ten najlepszy oraz czy przy wyborze powinniśmy kierować się typem naszych włosów?

Czy szampon przeciwłupieżowy to skuteczny kosmetyk?

Tak naprawdę szampon przeciwłupieżowy to pierwszy kosmetyk, po który powinniśmy sięgnąć, jeżeli zauważymy problem z nadmiernym łuszczeniem skóry w okolicach skalpu. To nasza pierwsza deska ratunkowa, która w wielu przypadkach okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Dobrze jest jednak wiedzieć, że czasami łupież bywa bardzo uporczywy i potrzebny jest nam silniejszy arsenał. Szampon przeciwłupieżowy nie idzie jednak na bok. Jego działanie jest dla nas bardzo ważne, ale możemy dodatkowo wzmocnić je poprzez zastosowanie popularnych i sprawdzonych trików.

Na czas walki z łupieżem dobrze jest zrezygnować z używania suszarki oraz innych urządzeń do stylizacji włosów. Pamiętaj również, jak ważne jest poprawne złuszczanie. Tutaj dobrze jest regularnie i skrupulatnie sięgać po tzw. peeling enzymatyczny, który pomoże w usunięciu zalegającego, martwego naskórka (wersja mechaniczna mogłaby być zbyt mocna). W ten sposób składniki aktywne będą jeszcze lepiej i łatwiej przenikały w głąb skóry. Wykonujmy również masaż, ale nie pocierajmy zbyt mocno skóry głowy. Ruchy powinny być delikatne, bez zbędnego nacisku. W tym celu zamiast opuszków palców możemy wykorzystać też dostępne akcesoria przeznaczone do masażu skalpu.

Szampon przeciwłupieżowy a typ włosów

Przy różnych typach włosów mogą występować odmienne rodzaje łupieżu, dlatego też warto uznać to za pewnego rodzaju wskazówkę. Jeżeli natomiast sam producent wyraźnie zaznaczył na opakowaniu, że jego kosmetyki przeznaczone są do włosów suchych, przetłuszczających się bądź normalnych, to bez wątpienia dobrze jest nie bagatelizować tych podpowiedzi. Aktualnie dostępny w drogeriach asortyment jest bardzo bogaty i stale jest rozbudowywany. Dlatego walka z łupieżem przestała być już trudna, a wygrana szybciej możliwa. Nie zapominajmy natomiast, że ta dolegliwość lubi nawracać i trzeba być na to gotowym.

Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

Jako że pielęgnacja bywa skomplikowana i każdemu pasują zupełnie inne produkty, tak samo tutaj trudno jest wskazać konkretny szampon przeciwłupieżowy o uniwersalnym działaniu. Przed zakupem upewnijmy się jednak, że w składzie nie ma silnie drażniących detergentów, które mogłyby wywołać efekt odwrotny. Taki kosmetyk ma nie tylko skutecznie oczyszczać skórę głowy, ale ważne jest także, aby jednocześnie nie naruszał naturalnej bariery ochronnej.

Na jakie dodatki dobrze jest zwrócić uwagę? Dobrze, aby wybrany szampon na łupież posiadał w składzie kwas salicylowy, siarkę, mocznik, dziegcie lub też witaminy. Niektóre produkty znajdziemy przede wszystkim w aptekach, inne obecne są natomiast na sklepowych półkach (w drogeriach czy supermarketach).

Jak długo powinniśmy stosować szampon przeciwłupieżowy?

W przypadku stosowania tego rodzaju produktu, na pewno oczekujemy szybkich i zaskakujących rezultatów. Czasami musimy jednak wykazać się cierpliwością, ponieważ przywrócenie zdrowego stanu skóry głowy może być nieco czasochłonne. Na pewno już po pierwszym zastosowaniu mamy szansę zauważyć pierwsze rezultaty: będzie to między innymi stopniowe wyciszanie problemów ze swędzeniem i łagodzenie obecnych podrażnień.

Szampon przeciwłupieżowy koniecznie musimy stosować tak długo, aż zauważymy znaczącą poprawę lub ozdrowienie skóry głowy. Czasami sami producenci zalecają, aby kuracja trwała wyznaczony czas. Czy później rezygnujemy całkowicie z tego produktu? Otóż nie. Warto zawsze mieć go na półce i używać sporadycznie, aby mieć pewność, że łupież nie nawróci w najbliższym czasie. To sprawdzona i działająca profilaktyka.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.