Kosmetolodzy bardzo często na problemy z przetłuszczającą się cerą polecają stosowanie mydła siarkowego. Wykazuje ono wspaniałe właściwości antybakteryjne, które pomaga zwalczyć wiele różnych dolegliwości dermatologicznych. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze właściwości i zastosowania tego zapomnianego nieco już kosmetyku leczniczego.
Wiele osób, niezależnie od wieku, boryka się na co dzień z problemami skórnymi. Dla cery przetłuszczającej się doskonałym rozwiązaniem jest mydło siarkowe. Jest ono niewiele droższe od tradycyjnego mydła, a przy tym sprawdza się podczas leczenia łupieżu, trądziku bądź świerzbu. Wynika to z wysokiej zawartości siarki, której właściwości antybakteryjne są znane od setek lat. Dzięki temu jest ona w stanie opanować stany zapalne skóry.
Właściwości mydła siarkowego
Mydło siarkowe posiada przede wszystkim właściwości antybakteryjne i przeciwłojotokowe, a także oczyszczające i zwężające pory. Mydło to zawiera około 3-5% siarki. Nadaje się doskonale do pielęgnacji twarzy i innych części ciała, np. ramion, pleców i dekoltu. Szczególnie polecane jest osobom ze skórą skłonną do przetłuszczania się oraz z nadaktywnością gruczołów łojowych. Jest kosmetykiem o właściwościach matujących i przeciwzapalnych.
Mydło siarkowe – jak stosować na co dzień?
Mydło siarkowe nadaje się do mycia twarzy, włosów i innych części ciała. Można je wetrzeć w lekką wilgotną skórę bądź mokre włosy, a następnie odczekać chwilę i spłukać ciepłą, ale nie gorącą wodą. Po umyciu w skórę warto wklepać delikatnie krem nawilżający, a na włosy nałożyć maskę lub odżywkę. Mydło siarkowe należy stosować przez kilka tygodni dwa razy dziennie. Potem kosmetyk trzeba zmienić na inny, bo długotrwale stosowane mydło siarkowe pozbawia skórę warstwy ochronnej i mocno ją wysusza.
Jednak mydło siarkowe nie jest obecnie jedynym kosmetykiem na rynku, który w swoim składzie posiada siarkę. W drogeriach i sklepach z kosmetykami można coraz częściej znaleźć produkty wzbogacone właśnie o ten pierwiastek. Jednak niezależnie od stosowanego produktu należy pamiętać także o odpowiednim nawilżeniu i nawodnieniu skóry. Nie wolno doprowadzić w żadnym wypadku do jej przesuszenia.
Mydło siarkowe na trądzik
Mydło siarkowe ogranicza wydzielanie sebum i działa antyseptycznie. Z tego powodu idealnie nadaje się do pielęgnowania cery trądzikowej. Oprócz tego skutecznie łagodzi stany zapalne i oczyszcza zapchane pory. Na skórę działa wysuszająco i ściągająco. Już po jednym umyciu twarzy mydłem siarkowym widać różnicę. Cera, która do tej pory świeciła się, staje się matowa. Pory są zwężone i oczyszczone.
Okazuje się też, że mydło siarkowe można stosować zamiast tradycyjnego szamponu do włosów. Doskonale oczyszcza ono skórę głowy i włosy z nadmiaru sebum i martwych komórek naskórka. Dodatkowo reguluje proces przetłuszczania się włosów.
Przeciwwskazania do stosowania mydła siarkowego
Mydło siarkowe sprawdza się przede wszystkim w przypadku skóry tłustej i przetłuszczającej się, ale nie należy go stosować u osób z cerą suchą oraz z tendencją do przesuszania się. Wprawdzie produkt ten skutecznie oczyszcza skórę i ogranicza produkcję sebum, ale dodatkowo może wysuszać skórę, co prowadzi do uszkodzenia jej warstwy ochronnej. Skutkiem są widoczne podrażnienia.
Ostrożnie do mydła siarkowego powinny podejść także osoby posiadające cerę nadmiernie przetłuszczającą się. Wprawdzie mydło siarkowe dedykowane jest do skóry, która wydziela dużą ilość łoju, ale nie należy stosować go za często. Skóra z osłabioną barierą ochronną staje się bowiem sucha i niezbyt przyjemna w dotyku, a przy tym narażona na infekcje.
Obecnie bardzo często do mydeł zawierających siarkę dodawane są także substancje, które wspomagają antybakteryjne działanie siarki, a przy tym działają nawilżająco i kojąco na skórę. To dobrze, gdyż mydło siarkowe wymusza bardzo skrupulatne dbanie o odżywienie i prawidłowe nawodnienie skóry.
Gdzie kupić mydło siarkowe?
Koszt mydła siarkowego wynosi na ogół od kilku do kilkunastu złotych. Dostępne jest ono w kostce lub płynie i znaleźć je można w aptekach, drogeriach i w niektórych supermarketach. Wersja w płynie jest nieco droższa od kostki, ale o wiele wygodniejsza w użyciu i bardziej higieniczna. Plastikowe opakowanie chroni bowiem mydło przez różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Kostkę mydła można także zetrzeć na tarce (musi być ono suche) i zamknąć w wyparzonym wcześniej słoiku. W ten sposób powstają płatki mydlane. Należy je przechowywać w ciemnym miejscu z daleka od źródeł ciepła, aby nie uległy rozpuszczeniu.