Czarne mydło dopiero stosunkowo niedawno zyskało swoją większą popularność i obecnie można znaleźć je w łazience bardzo wielu kobiet na całym świecie. Tradycyjne czarne mydło produkowane jest ręcznie nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat przez rdzennych mieszkańców Maroka, jednak w sklepach zaczynają powoli pojawiać się jego modyfikacje.
W jaki jednak sposób odróżnić to prawdziwe czarne mydło od falsyfikatu? Oczywiście po składzie, w którym powinny znajdować się tylko dwa półprodukty. Czym jednak charakteryzuje się czarne mydło? W jaki sposób należy je stosować i jakie cenne dla urody właściwości wykazuje najprawdziwszy skarb Maroka? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.
Tradycyjne czarne mydło marokańskie
Savoir noir, czyli czarne mydło, to bardzo popularny produkt kosmetyczny, przeznaczony do pielęgnacji zarówno skóry twarzy, jak i ciała. Tradycyjne mydło tego typu wytwarzane jest ręcznie przez mieszkańców Maroka, od co najmniej kilkudziesięciu lat. W sklepach można jednak obecnie zakupić również np. syberyjskie czarne mydło, które odznacza się jednak nieco innym składem. W jaki sposób można rozpoznać produkt oryginalny? Trzeba się przyjrzeć przede wszystkim składowi, ponieważ tradycyjny produkt tego rodzaju zawiera wyłącznie dwa składniki, a mianowicie rozdrobnione oliwki oraz oliwę z oliwek.
Znalezienie prawdziwego czarnego mydła nie jest niestety takie proste, ponieważ wraz z postępem technologicznym zaczęto modyfikować skład klasycznego savoir noir, dodając do niego np. wyciągi roślinne, czy też wodorotlenek potasu. Oryginalny produkt z wyglądu nie przypomina w ogóle piętrzących się w sklepach kostek myjących, ponieważ ma nie tylko odmienny kolor, ale również konsystencję. Takie mydło sprzedawane jest najczęściej w plastikowych opakowaniach, a swoją konsystencją przypomina gęstą i klejącą pastę. Podczas produkcji czarnego mydła wykorzystywane są różne gatunki oliwek, dlatego też ostateczny kolor produktu może być ciemno-brązowy lub ciemno-zielony.
Najważniejsze właściwości czarnego mydła
Czarne mydło to produkt, który sprawdza się idealnie w przypadku każdego rodzaju skóry. Dlatego też zarówno posiadaczki skóry tłustej i mieszanej, jak i tej suchej oraz wrażliwej, mogą bez obaw zaopatrzyć się w savoir noir. Niezwykle ważne jest również to, iż jest to bardzo uniwersalny produkt, ponieważ, który doskonale nadaje się nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy, ale również całego ciała. Oryginalne mydło marokańskie wykazuje wiele cennych dla urody właściwości, ponieważ pomaga delikatnie złuszczyć skórę, nie podrażniając jej przy tym. Wygładza także drobne niedoskonałości, a także dogłębnie oczyszcza pory skóry z zalegających w nich zanieczyszczeń, takich jak np. zaskórniki.
Aby zobaczyć efekty stosowania czarnego mydła, warto pamiętać o regularnym stosowaniu produktu. Kobiety, które od dłuższego czasu stosują czarne mydło, zgodnie potwierdzają, iż po jego użyciu wydzielanie sebum zostało ograniczone, a na skórze zaczęło pojawiać się mniej niedoskonałości. Dosyć istotne jest również to, że wykazuje ono właściwości zmiękczające, dlatego też sprawdza się idealnie jako zamiennik tradycyjnej pianki do golenia.
Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania czarnego mydła?
Mydło marokańskie to w pełni naturalny produkt, który nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych ani uczuleń, dlatego też każda osoba bez obaw może pokusić się o zakup tego produktu. Jak dotąd nie zostały odnotowane żadne przeciwwskazania do stosowania czarnego mydła, dlatego też zarówno posiadaczki skóry wrażliwej, jak i tej trądzikowej, mogą z powodzeniem włączyć savoir noir do codziennej pielęgnacji.
Jak należy stosować czarne mydło?
Pomimo tego, iż konsystencja czarnego mydła nie zachęca zbytnio do jego użycia, gdyż przypomina ona dosyć gęstą pastę, to jednak po połączeniu z wodą zaczyna się pienić, ułatwiając tym samym aplikację produktu na skórę. Przy jego pomocy można wykonać dokładny demakijaż skóry, oczyszczając ją tym samym z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o jego stosowanie, to odrobinę produktu należy nabrać na dłoń, mieszając z odrobiną wody, po czym przez około 3 minuty należy masować nim delikatnie skórę.
Produkt można również pozostawić na skórze na około 10 minut, zmywając następnie letnią wodą. Następnie skórę można przetrzeć tonikiem, spryskać wodą termalną czy też wysmarować ulubionym kremem nawilżającym.