Home Zdrowie Dziurawiec – Właściwości, zastosowanie i wskazówki

Dziurawiec – Właściwości, zastosowanie i wskazówki

przez Aleksandra Banaszkiewicz
dziurawiec

Dziurawiec to wprost nadzwyczajne zioło lecznicze, o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Pozyskiwany z niego ekstrakt znaleźć można w licznych preparatach oraz produktach kosmetycznych. Przy jego zastosowaniu warto jednak orientować się w zakresie niektórych zaleceń, a także mieć świadomość odnośnie przeciwwskazań do stosowania. Polecamy zatem artykuł o jego najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych właściwościach.

Dziurawiec zwyczajny, znany również Hypericum perforatum, jest kwitnącym na żółto bardzo cenionym ziołem leczniczym. Zawiera on szereg silnych związków, takich jak hiperforyna i fiperycyna, które wykazują właściwości przeciwdepresyjne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dzięki temu znajduje on zastosowanie w rozmaitych terapiach leczniczych i pielęgnacyjnych. Z tego powodu warto niewątpliwe poznać nieco bliżej najważniejsze korzyści z jego działania.

Jakie korzyści oferuje dziurawiec?

Dziurawiec jest znany przede wszystkim ze swojego antydepresyjnego działania. Od tysięcy lat jest także stosowany w medycynie ludowej jako środek przeciwbólowy i uspokajający, jak również w wleczeniu od drobnych do poważnych problemów zdrowotnych, w tym oparzeń i stłuczeń, zmiany nastroju, zaburzeń snu, nocnych moczeń u dzieci, malarii, problemów z nerkami i płucami, gruźlicy, skurczy macicy, PMS, hemoroidów, wrzodów trawiennych, zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz problemów z oddychaniem, kaca i alkoholizmu. Wstępne badania wykazały, że dziurawiec może pomóc również w łuszczycy, bólu gardła, kaszlu, przewlekłej infekcji zatok, chorobie Parkinsona, syndromie chronicznego zmęczenia, artretyzmie, nerwobólu, depresji, lękach i zaburzeniach psychicznych. Poznajmy zatem jego najważniejsze i najchętniej wykorzystywane właściwości i zastosowania.

Zdrowotne zastosowania dziurawca

Ziele dziurawca to przede wszystkim od wielu wieków ceniony surowiec leczniczy, ale także kosmetyczny. Stosuje się go zarówno wewnętrznie, jak zewnętrznie.

Lęk, depresja i wahania nastroju

Badania sugerują, że dziurawiec zawiera spore ilości hiperforyny i hiperycyny, które mogą zwiększyć uwalnianie neuroprzekaźników, m.in. dopaminy, noradrenaliny i serotoniny, które modulują sygnał między komórkami w mózgu, a także odgrywają ważną rolę w optymalnej funkcjonalności naszego systemu nerwowego. Hiperycyna może być również zdolna do hamowania ciał chemicznych, inhibitoru monoaminooksydazy, które są związane z odczuwaniem niepokoju i depresją. W rezultacie to zioło może wywołać poczucie dobrego samopoczucia, które może pomóc w złagodzeniu lub umiarkowaniu depresji, wahań nastroju, zimowej chandry, niskiego poziomu energii, a także chronicznego zmęczenia.

Często zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki 300 mg ekstraktu ziela 3 raz dziennie wraz z posiłkiem, jeśli występują tego rodzaju objawy. Jednakże zaleca się zawsze wcześniejsze skonsultowanie tego z lekarzem. Tym bardziej, jeśli pacjent przyjmuje inne antydepresanty.

Kac i alkoholizm

Naukowcy uważają, że silny składnik dziurawca, hiperforyny, mogą pomóc w leczeniu kaca i alkoholizmu. Dlatego też herbata przygotowana z wierzchołków kwiatów ziela może być w takiej sytuacji bardzo pomocna.

Aby przygotować herbatę z dziurawca, należy wziąć jedną torebkę herbaty ziołowej lub jedną łyżkę kwiatów, i dodać do filiżanki wrzącej wody. Niech całość parzy się około 5 minut, a następnie herbatę należy przecedzić przez sitko. Do naparu można także dodać miód jako naturalnego słodzika. W walce z alkoholizmem należny pić filiżankę tej herbaty codziennie po śniadaniu i kolacji przez około 4 do 6 tygodni. Dla złagodzenia skutków kaca warto wypić tę herbatę 2 lub 3 razy w ciągu dnia. Herbata może być zastąpiona jedną kapsułką 300 mg ekstraktu z dziurawca.

Choroba Parkinsona

Uważa się, że zaburzenia dopaminy to jedna z przyczyn choroby Parkinsona i schizofrenii. Niektóre badania donoszą, że dziurawiec może podnieść poziom neuroprzekaźnika dopaminy. Sugerują również, że aktywność antyoksydacyjna zioła może pomóc w degeneracji neuronowej, związanej z początkiem choroby Parkinsona. Jednak konieczne są dalsze badania w celu udowodnienia zakresu skuteczności tego zioła w leczeniu.

W celach profilaktycznych wystarczy regularnie po posiłku pić jedną filiżankę herbaty z dziurawca lub przyjmować jedną kapsułkę z ekstraktu ziołowego, aby zahamować rozwój choroby Parkinsona u osób z ryzykiem zachorowania.

Zatoki i przewlekły kaszel

Dziurawiec posiada cenne działanie antybiotyczne i przeciwwirusowe, które może pomóc w zmniejszeniu wydalania flegmy, infekcji zatok, objawów grypy i zapalenia oskrzeli. Wystarczy pić filiżankę herbaty z dziurawca po śniadaniu i kolacji, a w ten sposób złagodzimy ból gardła i problemy z zatokami. Wystarczy torebkę z herbatą dziurawca zanurzyć we wrzątku i pozostawić na 5 minut. Jeśli jest taka potrzeba to można także dodać miód lub cukier, by całość osłodzić.

Rany i siniaki

Dziurawiec wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Dlatego okład, olej lub balsam wykonany z kwiatów, lub też liści, może pomóc leczyć rany, ukąszenia owadów, czyraki czy siniaki. Olej z dziurawca zwyczajnego może być wykonany poprzez macerowanie ½ szklanki kwiatów i liści rośliny w 2 łyżkach oleju z gorczycy lub oleju słonecznikowego.

W tym celu należy pozostawić kwiaty i liście w ciepłym oleju i odczekać, aż mieszanka ostygnie. Następnie całość trzeba wymieszać z 1/3 szklanki oliwy z oliwek extra virgin. Preparat poleca się najczęściej stosować 3-4 razy dziennie bezpośrednio na rany. Przygotowany olej należy przechowywać w szczelnym opakowaniu w suchym i chłodnym miejscu. Na pewno przyda się w nagłych wypadkach.

Między innymi z uwagi na cenne przeciwutleniacze, zioło to znaleźć go można również w składzie wielu kosmetyków naturalnych. Istnieją również liczne domowe receptury pielęgnacyjne, uwzględniające głównie wytwarzany z niego macerat.

Jakie są skutki uboczne dziurawca?

Jak donoszą niektóre źródła, istnieje możliwość, że dziurawiec wejdzie w interakcje z innymi lekami, a przy przedawkowaniu mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak suchość w ustach, bóle głowy, niepokój, splątanie, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowe, zaburzenia seksualne i nadwrażliwość na światło. Dlatego też zaleca się konsultację z lekarzem, zanim zacznie się stosować dziurawiec przy poważniejszych dolegliwościach. Szczególnie jeśli pacjent jest leczony z powodu depresji, nowotworów, zakażenia HIV lub choroby serca. Jest to szczególnie istotne również w przypadku przyjmowania leków , takich jak digoksyna lub warfaryna, a także pigułek antykoncepcyjnych.

Kobiety w ciąży nie powinny spożywać dziurawca, ponieważ nie są przebadane skutki jego działania w takich przypadkach.

Niektóre osoby mogą być uczulone na dziurawiec, dlatego ważne jest, by skonsultować się z lekarzem, kiedy pojawia się jakieś niepokojące i niewytłumaczalne objawy w czasie przyjmowania tego zioła.

Aby zapobiec nadwrażliwości na światło, zaleca się po jego przyjęciu stosowanie odpowiednich filtrów przed udaniem się na słońce.

Badania wykazały również, że zawarta w dziurawcu hypericum obecna jest tanina, która może zakłócić zdolność organizmu do wchłaniania żelaza. Dlatego zaleca się suplementację żelaza przy codziennym przyjmowaniu tego zioła.

Gdzie i jak można kupić dziurawiec?

Dziurawiec można kupić w większości sklepów spożywczych i zielarskich w postaci suszonych kwiatów, tabletek, wyciągów, kapsułek, torebek i nalewek. Kupując ekstrakt z dziurawca, wykonany z kwiatów i liści, należy zwracać uwagę na to, by zawierał on przynajmniej 0,3% hiperycyny.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.