Home Zabiegi kosmetyczne Peeling migdałowy do różnych typów cery

Peeling migdałowy do różnych typów cery

przez Patrycja Nowak
peeling migdałowy

Peeling migdałowy stał się w ostatnim czasie dość popularny, jednak nie powinien być stosowany przez wszystkich. W niniejszym artykule przedstawiamy na czym polega taki zabieg, jakie może przynieść efekty, dla kogo jest przeznaczony i kto powinien go unikać.

Kwas migdałowy, który służy do przygotowywania peelingu migdałowego, należy do rodziny AHA, a pozyskiwany jest on poprzez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów. Z uwagi na fakt, iż kwas ten ma dosyć duże cząsteczki, działa on jedynie na powierzchni skóry, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny oraz łagodny dla skóry. Z tego też względu peeling migdałowy może być z powodzeniem stosowany zarówno przez posiadaczki skóry tłustej i mieszanej, jak i suchej oraz wrażliwej.

Jaki jednak wpływ na skórę wykazuje peeling migdałowy? Jak wygląda zabieg przy jego użyciu? Czy taki peeling można przygotować w domowym zaciszu, czy jest on wykonywany wyłącznie w gabinecie kosmetycznym?

Wpływ peelingu migdałowego na wygląd skóry

Peeling migdałowy zaaplikowany na skórę powoduje, iż odzyskuje ona swój naturalny koloryt poprzez dogłębne oczyszczenie. Poprzez zwiększenie syntezy kolagenu oraz elastyny, spłyceniu ulegają drobne zmarszczki, a oprócz tego zostają obkurczone rozszerzone pory. Aby jednak efekty utrzymały się przez długi czas, należy pamiętać o tym, aby peeling wykonywany był regularnie, najlepiej co 10-14 dni. Peeling migdałowy, który stosowany jest w gabinetach kosmetycznych, nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu może być bez obaw stosowany nawet latem.

Jak wygląda zabieg przy użyciu kwasu migdałowego?

Przed nałożeniem na skórę peelingu migdałowego osoba wykonująca zabieg powinna w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić skórę z makijażu oraz zgromadzonych na niej zanieczyszczeń. Następnie konieczne jest odtłuszczenie miejsc poddawanych zabiegowi oraz zaaplikowanie na skórę kwasu migdałowego. Peeling pozostawia na skórze przez około 10 minut, jednak warto wiedzieć o tym, iż czas ten uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju skóry oraz ilości zabiegów.

Na początku peeling migdałowy nakładany jest na kilka minut, jednak wraz z każdym zabiegiem czas ten może zostać wydłużony. Po upływie wyznaczonego czasu kwas zostaje usunięty z powierzchni skóry przy pomocy neutralizatora. W tym momencie można odczuwać lekkie pieczenie lub swędzenie, jednak w ciągu kilku minut nieprzyjemne objawy powinny ustąpić. Przez kilka dni po zabiegu nie należy nakładać na skórę produktów zawierających kwasy, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do jej podrażnienia. Warto jednak zaopatrzyć się w głęboko nawilżający krem, ponieważ po około 3-4 dniach po wykonanym peelingu skóra zacznie się delikatnie złuszczać.

Czy każda osoba może zdecydować się na peeling migdałowy?

Peeling ten polecany jest najczęściej do zastosowania przez osoby, które mają problem z łojotokiem, trądzikiem zaskórnikowym i grudkowo-krostkowym, rozszerzonymi porami, trądzikiem różowatym, posłonecznymi przebarwieniami, drobnymi zmarszczkami, a także zrogowaciałym naskórkiem.

Najważniejsze przeciwwskazania

Pomimo tego, iż peeling migdałowy przynosi bardzo dobre efekty i jest całkowicie bezpieczny dla skóry, to jednak jego zastosowanie nie jest niestety możliwe u każdej osoby. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim skórne alergie, terapię retinoidami, choroby autoimmunologiczne, infekcje bakteryjne lub wirusowe, skaleczenia lub podrażnienia skóry, okres ciąży oraz karmienia piersią, a także skłonność do tworzenia się bliznowców.

Peeling migdałowy idealny do skóry wrażliwej

Największą zaletą peelingu migdałowego jest to, iż może być bez obaw stosowany w przypadku skóry wrażliwej. Bardzo często negatywnie reaguje ona na wiele chemicznych substancji, znajdujących się w drogeryjnych produktach kosmetycznych. Może ona także źle znosić pozostałe kwasy, należące zarówno do grupy AHA, jak i BHA. Pozostałe peelingi (glikolowy, pirogronowy, ferulowy) charakteryzują się znacznie mniejszymi cząsteczkami, które wnikają w głąb skóry, co bardzo często doprowadza do silnego podrażniania. Na szczęście, w przypadku peelingu migdałowego nie ma o czymś takim w ogóle mowy, dlatego też posiadaczki skóry wrażliwej mogą bez obaw sięgać po wspomniany peeling.

Peeling migdałowy w domu?

Peeling migdałowy w wysokim stężeniu może być stosowany jedynie w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Jednak w niższym stężeniu można go bez obaw przygotować w domowym zaciszu. Roztwór do 15% przygotowywany jest wyłącznie z wymierzonej ilości kwasu migdałowego oraz wody, natomiast wyższe stężenia wymagają dodatkowo użycia etanolu. Poniżej można zapoznać się z odpowiednimi proporcjami wszystkich składników.

Roztwór 5% – 10 g kwasu migdałowego + 190 g wody,
Roztwór 10% – 10 g kwasu migdałowego + 90 g wody,
Roztwór 15% – 10 g kwasu migdałowego + 56 g wody,
Roztwór 20% – 10 g kwasu migdałowego + 40 g wody (z etanolem),
Roztwór 30% – 10 g kwasu migdałowego + 23 g wody (z etanolem),
Roztwór 40% – 10 g kwasu migdałowego + 15 g wody (z etanolem).

Po dokładnym odmierzeniu proporcji wszystkich składników należy do ciepłej wody (lub wody połączonej z etanolem) dodać kwas migdałowy, mieszając bardzo dokładnie do całkowitego rozpuszczenia. Tak przygotowany peeling należy następnie zaaplikować na skórę przy pomocy pędzelka, a następnie pozostawić na kilka minut. Na koniec produkt należy zmyć neutralizatorem (np. wodą z mydłem). Po całkowitym zmyciu kwasu, na skórę należy nałożyć krem i powtarzać zabieg co dwa tygodnie.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.