Home Zabiegi kosmetyczne Peeling glikolowy – Najważniejsze informacje o zabiegu

Peeling glikolowy – Najważniejsze informacje o zabiegu

przez Patrycja Nowak
peeling glikolowy

Peeling glikolowy to w ostatnich latach bardzo popularny zabieg kosmetyczny, polegający na enzymatycznym złuszczaniu naskórka. Dzięki niemu można uzyskać bardzo widoczne efekty, wyrównujące koloryt cery, likwidujące drobne zmarszczki, a także oczyszczające. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty na jego temat.

W peelingu glikolowym wykorzystywany jest kwas glikolowy. To jeden z bardziej znanych i najczęściej stosowanych związków zaliczanych do grupy kwasów owocowych, zwanych również alfa-hydroksykwasami AHA. Uzyskiwany jest z trzciny cukrowej, jest więc substancją w 100% naturalną. Kwas glikolowy od dawna wykorzystywany jest do produkcji różnego rodzaju wyrobów i podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych. Sporą popularnością cieszy się od jakiegoś czasu także peeling glikolowy.

Na czym polega peeling glikolowy?

W sklepach z kosmetykami profesjonalnymi bardzo często znaleźć można produkty, które zawierają dość wysokie stężenie kwasu glikolowego, wynoszące często nawet ok. 70%. Mogą być one wykorzystywane do przeprowadzania peelingu glikolowego, ale jedynie przez przeszkolonych odpowiednio dermatologów. Peelingu glikolowego nie wykonuje się samodzielnie w warunkach domowych, gdyż źle wykonany jest bardzo niebezpieczny dla skóry.

Kwas glikolowy wchodzi też w skład wielu produktów, które są dostępne dla wszystkich konsumentów. Jednak w tym przypadku stosuje się kwas o niższym stężeniu, zwykle nie przekraczającym 10%. Takie kosmetyki mają znacznie łagodniejsze działanie dla skóry, dlatego korzystanie z nich jest w 100% bezpieczne.

Kiedy warto wykonać peeling glikolowy?

Peeling glikolowy polecany jest osobom, które borykają się na co dzień z łojotokiem, trądzikiem czy zaskórnikami. Zabieg tego typu sprawdza się także w przypadku przebarwień skórnych np. ostudy. To również zabieg idealny dla osób ze skórą suchą i szorstką. Peeling często pozwala na skuteczne zmniejszenie widoczności blizn. Dobrze radzi sobie też z rogowaceniem okołomieszkowym.

Peeling glikolowy – Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazaniami do wykonania peelingu glikolowego są m.in. alergie skórne, opryszczka czy stany zapalne skóry. Poza tym, peeling glikolowy nie jest odpowiedni dla osób, które cierpią na:

  • nadżerki,
  • podrażnienia skóry,
  • rany i skaleczenia na skórze,
  • choroby autoimmunologiczne.

Peeling z wykorzystaniem kwasu glikolowego nie jest również przeznaczony dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Nie poleca się go również osobom, które przechodzą terapię retinoidami, będącymi pochodnymi witaminy A.

Jak przebiega peeling glikolowy?

W przypadku peelingu glikolowego bardzo duże znaczenie ma odpowiednie oczyszczenie i odtłuszczenie skóry. W czasie wykonywania zabiegu skóra musi być też idealnie sucha, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do jej podrażnienia i zaczerwienienia. Niekiedy pojawia się też uczucie pieczenia skóry. Dopiero na oczyszczoną skórę nakłada się roztwór kwasu glikolowego, najczęściej w stężeniu ok. 70%. Proces ten nie zajmuje zbyt wiele czasu. Sam kwas na skórze pozostaje przez ok. 5-7 min., po czym jest zmywany. Wiele zależy od tego, jaki efekt ma zostać uzyskany oraz od życzenia samego klienta.

Podczas kuracji kwasem glikolowym skóry nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych. Bardzo duże znaczenie ma też nawilżanie skóry i stosowanie kremów z filtrem ochronnym. Eksperci zalecają przeprowadzenie serii zabiegów peelingu glikolowych, najczęściej ok. 6-8, w odstępie co 14 dni każdy. Dzięki temu można uzyskać najlepsze efekty.

Dlaczego warto stosować peeling glikolowy?

Peeling glikolowy posiada niewątpliwie wiele zalet. Warto pamiętać o tym, że cząsteczka kwasu glikolowego jest bardzo mała, dzięki czemu może ona wnikać bardzo głęboko w naskórek. W obrębie granicy między martwymi i żywymi komórkami skóry kwas glikolowy rozluźnia ich połączenie. Ułatwia to naturalną eksfoliację skóry, czyli jej złuszczanie się. Martwe komórki odrywają się z jej powierzchni, co skutecznie stymuluje warstwę podstawą naskórka do produkowania nowych komórek. Peeling glikolowy to także świetna profilaktyka stymulacyjna dla starzejącej się skóry. Efekty są widoczne dość szybko po wykonaniu zabiegu.

Na skutek przeprowadzenia zabiegu zazwyczaj dochodzi do wyraźnych zmian w obrębie wyglądu skóry. Jej powierzchnia staje się znacznie bardziej wygładzona, a jej kolor bardziej jednolity. Poza tym, znacznemu spłyceniu ulegają drobne zmarszczki mimiczne. Kosmetyki, które  zawierają kwas glikolowy, można stosować do cery mieszanej i tłustej, a także takiej, która posiada skłonność do pojawiania się zaskórników czy krost. Ich powstawanie wynika z nadmiernego wydzielania sebum oraz czopowania się ujść gruczołów łojowych przez martwe komórki naskórka. Po połączeniu z wydzieliną łojową skóry i brudem tworzą się nieestetyczne wągry. Peeling glikolowy zapobiega czopowaniu ujść gruczołów łojowych, dzięki czemu cera wygląda czyściej i ładniej.

Peeling glikolowy – Ewentualne skutki uboczne

Podczas zabiegu na ogół pojawia się niezbyt przyjemne pieczenie skóry. Po jego zakończeniu efekt ten może utrzymywać się jeszcze przez kilka minut. Czasami na skórze pojawia się delikatny rumień, a pacjent odczuwa ściąganie się skóry. Wszystkie te objawy znikają zazwyczaj jednak w ciągu 24 godzin od momentu wykonania zabiegu.

Trzeba być ponadto świadomym tego, że istnieje ryzyko powstawania przebarwień skóry, o ile będzie ona wystawiana na działanie promieniowania słonecznego. Dlatego przez jakiś czas po wykonaniu peelingu powinno się unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Warto zaopatrzyć się też w krem z wysokim faktorem, minimum 50 SPF.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.