Home Składniki kosmetyczne Olejek rumiankowy dla zdrowia i urody

Olejek rumiankowy dla zdrowia i urody

przez Patrycja Nowak
olejek rumiankowy

Olejek rumiankowy to wspaniały produkt naturalny, o wszechstronnym działaniu leczniczym i pielęgnacyjnym. Dzięki temu, że jest stosunkowo niedrogi i łatwo dostępny, coraz chętniej zwraca uwagę osób zainteresowanych zdrowym stylem życia. Poznajmy najważniejsze właściwości i zastosowania tego wspaniałego produktu.

Olejek rumiankowy wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwskurczowe, antyalgiczne, antydepresyjne, antybiotyczne, przeciwzapalne, przyspieszające gojenie się ran, wiatropędne, żółciopędne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, uspokajające, wspomagające działanie żołądka, przeciwpasożytnicze i nie tylko. Dzięki tej wyjątkowej wszechstronności może być z powodzeniem stosowany przez zwolenników samoleczenia, aromaterapii oraz naturalnej pielęgnacji urody.

Czym w zasadzie jest olejek rumiankowy?

Olejek rumiankowy pozyskiwany jest z kwiatów rumianku. Wyróżnia się przy tym dwa typy rośliny – rzymski i pospolity. Wprawdzie olejki z obu tych roślin mają podobne właściwości, ale ich skład jest nieco inny. Posiadają one również swoje specyficzne i indywidualne cechy.

Olejek z rumianku rzymskiego działa bardziej uspokajająco i skuteczniej wywołuje miesiączkę, niż olejek z rumianku pospolitego. Ten drugi jest z kolei dość silnym środkiem przeciwzapalnym, bo zawiera sporą ilość azulenu. Związek ten jest również odpowiedzialny za charakterystyczny, niebieski odcień produktu.

Olejek rumiankowy –  działanie przeciwgorączkowe i antydepresyjne

Olejek rumiankowy może powodować obfite pocenie się, co przyczynia się do usuwania z organizmu szkodliwych toksyn i innych czynników chorobotwórczych, co jednocześnie przynosi ulgę w gorączce. Ponadto może być pomocny w walce z depresją i kiepskim samopoczuciem. Usuwa uczucie smutku, zmęczenia i rozczarowania, pobudzając przy tym do działania. Samo inhalowanie olejku rumiankowego może w dużym stopniu pomóc osobom walczącym z depresją, dlatego polecany jest w zabiegach aromaterapii.

Cenne właściwości olejku rumiankowego

Olejek rumiankowy wykazuje silne działanie antyseptyczne oraz antybiotyczne, dlatego nie pozwala na rozwinięcie się różnego rodzaju infekcji, które są wywołane czynnikami biotycznymi. Uważany jest również jako skuteczny środek w walce z robakami jelitowymi. Można go również aplikować na włosy, walcząc z wszawicą.

Oba rodzaje olejku rumiankowego działają wzmacniająco na żołądek i regulują jego funkcjonowanie. Pobudzają również wydzielanie soków trawiennych. Działają doskonale na wątrobę, zapewniając prawidłowy przepływ żółci. Zwiększają również produkcję kwasu solnego czy enzymów żołądkowych.

Olejek z rumianku niweluje wszelkiego rodzaju dysfunkcje układu krążenia, oczyszczając krew z toksyn. Dlatego warto stosować go w walce z takimi chorobami jak reumatyzm czy artretyzm. Posiada też właściwości przeciwbólowe, dlatego skutecznie koi dolegliwości mięśni, głowy, stawów, zatok czy zębów. Przynosi ulgę przy nerwobólach.

Olejek z rumianku skutecznie uwalnia gazy z jelit i żołądka oraz przeciwdziała ich powstawaniu. Dzięki temu pomaga w rozluźnieniu ciała i obniża ciśnienie krwi.

Nie bez powodu ten wyjątkowy składnik organiczny wchodzi w skład wielu kosmetyków naturalnych, ponieważ zmniejsza widoczność blizn i przebarwień skórnych. Także tych znajdujących się na twarzy. Poza tym chroni rany przed rozwojem infekcji, skutecznie wzmacnia skórę, mięśnie i narządy wewnętrzne.

Dlaczego warto stosować olejek rumiankowy?

Olejek rumiankowy wykazuje cenne właściwości antybiotyczne, dlatego często stosowany  jest w leczeniu trądziku. Poza tym usuwa toksyny z organizmu i oczyszcza gruczoły łojowe. Jako środek moczopędny oczyszcza cały układ moczowy, w tym także nerki. Dzięki temu doskonale wzmacnia cały organizm. Leczy infekcje wirusowe, np. odrę czy świnkę.

Olejek z rumianku niekiedy wykorzystywany jest jako składnik płukanek do ust, bo pomaga zniwelować nieświeży oddech i zapobiega różnego rodzaju infekcjom jamy ustnej. Zwęża również naczynia krwionośne, obniżając tym samym ciśnienie krwi, zapobiegając w ten sposób chorobom serca czy miażdżycy.

Co jeszcze warto wiedzieć o olejku rumiankowym?

Olejek rumiankowy można stosować bez obaw o wystąpienie skutków ubocznych. Produktu powinny jedynie unikać osoby uczulone na rumianek bądź inne rośliny z rodziny astrowatych. Dobrze komponuje się z olejkiem z szałwii, lawendy, róży, cytryny, drzewa herbacianego, limonki czy bergamotki. Można łączyć ze sobą kilka olejków, otrzymując jeszcze lepsze efekty zdrowotne lub pielęgnacyjne.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.