Home Składniki kosmetyczne Olejek nagietkowy w kosmetologii

Olejek nagietkowy w kosmetologii

przez Patrycja Nowak
olejek nagietkowy

Olejek nagietkowy to wspaniały produkt naturalny, który zapewnić może doskonałe korzyści pielęgnacyjne i zdrowotne. Koniecznie poznajmy jego niezwykłe działanie i sposoby wykorzystania.

Nagietek to roślina, która z uwagi na swoje właściwości od wielu lat wykorzystywana jest nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kosmetyce. W przemyśle kosmetycznym najczęściej sięga się po olejek nagietkowy, który wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pomaga utrzymać skórę w doskonałej kondycji. Jakie jednak jest zastosowanie olejku z nagietka w codziennej pielęgnacji urody i jakie korzyści płyną z jego stosowania?

W jaki sposób produkowany jest olejek nagietkowy?

Olej nagietkowy jest dosyć lepki i kleisty, ponieważ wytwarzany jest z wierzchołków kwiatów rośliny. Niestety z uwagi na swój dosyć charakterystyczny zapach, przypominający nieco zgniłe kwiaty, olejek ten nie ma zbyt wielu zwolenników. Warto jednak wprowadzić go do codziennej pielęgnacji, ponieważ jego stosowanie wpływa niezwykle korzystnie na wygląd oraz ogólną kondycję skóry.

Co można znaleźć w składzie olejku nagietkowego?

W olejku nagietkowym znajduje się wiele cennych zarówno dla zdrowia, jak i dla urody substancji odżywczych. Wśród tych najważniejszych warto wymienić w szczególności flawonoidy, karotenoidy, polisacharydy, saponiny, sterole, glikozydy, olejki eteryczne, a także alkohol triterpenowy.

Zastosowanie olejku nagietkowego w kosmetyce

Olejek nagietkowy znalazła dosyć szerokie zastosowanie w kosmetyce, dlatego też z powodzeniem dodawany jest do wielu produktów kosmetycznych, zwłaszcza tych dermatologicznych, jak i naturalnych. Z uwagi na fakt, iż wykazuje on właściwości przeciwzapalne, to z powodzeniem może być wykorzystywany do leczenia wrzodów, wyprysków, żylaków, drobnych ran, a także innych zbliżonych dolegliwości.

Warto również wiedzieć, że niniejszy olej pomaga zmiękczyć i złagodzić skórę, dlatego też można go znaleźć w wielu kremach oraz kosmetykach przeznaczonych do masażu ciała. Można go ponadto wykorzystać do metody OCM, pamiętając jednak o tym, aby wymieszać go w odpowiedniej proporcji z innym olejkiem nośnym. Wykorzystać do tego można oliwę z oliwek, olejek jojoba czy olej kokosowy.

Korzyści płynące ze stosowania olejku z nagietka

Olejek z nagietków polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry suchej lub pękającej, ponieważ wykazuje dosyć silne właściwości nawilżające. Oprócz tego pomaga załagodzić oraz zmniejszyć ból, który pojawia się w okolicy spękanych obszarów na skórze. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne olejek pomaga zmniejszyć różnego rodzaju obrzęki, a w szczególności siniaki, pajączki, owrzodzenia oraz żylaki.

Olejek nagietkowy może być z powodzeniem stosowany u małych dzieci, które mają problem z tzw. wypryskami pieluszkowymi. W bardzo skuteczny sposób pomaga załagodzić nieprzyjemne dla każdego maluszka objawy. Kolejną bardzo ważną zaletą płynącą z jego stosowania jest przyspieszanie gojenia się ran, ponieważ działa na skórę antyseptycznie. Stosowanie olejku nagietkowego wspomaga ponadto walkę z grzybicą stóp, a także przynosi ulgę przy łuszczycy oraz innych problemach dermatologicznych.

W jaki sposób można przygotować olejek nagietkowy w domowym zaciszu?

Olejek nagietkowy można bez problemu zakupić niemal w każdej aptece oraz drogerii. Warto jednak również samodzielnie przygotować macerat, mając tym samym pewność, iż uzyskany produkt będzie w pełni naturalny.

Aby przygotować olejek nagietkowy, należy zaopatrzyć się w suszone płatki nagietka, szklaną butelkę, a także dowolnie wybrany olejek. Może to być np. olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej arganowy lub olejek jojoba. Wyparzoną i wysuszoną butelkę należy do połowy napełnić suszonymi płatkami nagietka. Kolejnym krokiem jest zalanie ich do pełna wybranym olejkiem oraz zakręcenie szczelnie wieczka. Słoik należy następnie umieścić w słonecznym miejscu i pozostawić go tam na około 30 dni i wstrząsać nim od czasu do czasu. Olejek najlepiej przygotowywać późną wiosną, latem lub wczesną jesienią.

Po upływie wyznaczonego czasu całą zawartość butelki należy przelać przez gazę lub sitko. Dzięki temu uzyskamy czysty olejek nagietkowy w postaci maceratu. Tak przygotowany olejek można od razu zaaplikować na skórę, pamiętając jednak o tym, aby przechowywać go w chłodnym oraz ciemnym miejscu. Dzięki temu na dłużej zachowa wszystkie swoje najcenniejsze właściwości pielęgnacyjne.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.