Home Składniki kosmetyczne Olej z kiełków pszenicy dla zdrowia i urody

Olej z kiełków pszenicy dla zdrowia i urody

przez Patrycja Nowak
olej z kiełków pszenicy

Olej z kiełków pszenicy jest jednym z mniej popularnych olejów, które mogą zapewnić wiele korzyści dla zdrowia i urody. Stanowi doskonały zestaw cennych kwasów tłuszczowych, wytwarzany jest z ziaren zboża i posiada jasnożółty kolor. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu wspaniałemu produktowi naturalnemu.

Olej z kiełków pszenicy zawiera prawie 25% substancji odżywczych, znajdujących się w ziarnie zboża, takich jak witaminy, minerały oraz białka. Ma on kilka sprawdzonych zastosowań wewnętrznych i miejscowych.

Dlaczego ziarno pszenicy jest tak ważne?

Ziarno pszenicy, z którego wytwarza się olejek, można uznać za najważniejszą część rośliny, gdzie koncentrują się najważniejsze substancje aktywne. Podczas mielenia ziarna na mąkę często najczęściej kiełki pszenicy są usuwane. Nie zawsze kupowany chleb zawiera dobre składniki pochodzące z kiełków pszenicy, zwłaszcza jeśli kupujemy biały chleb. W związku z tym, jeśli chcesz korzystać z najlepszych właściwości pszenicy, lepiej jest spożywać olej z kiełków pszenicy, a nie przetworzone produkty pszenne.

Dlaczego mamy używać olejku z pszenicy?

Olej z kiełków pszenicy może być używany zewnętrzne, z wyjątkiem osób, które cierpią na alergię lub nietolerancję na gluten. Produkt ten może być także używany wewnętrznie. Olejek z pszenicy może być stosowany jak każdy inny dodatek do gotowania. Może on stanowić na przykład dodatek do makaronu lub być alternatywą do innych olejów do smażenia. Olej z kiełków pszenicy ciężko jest jednak kupić w sklepach stacjonarnych, ale bez trudu można go kupić w sklepach internetowych. Ze względu na zbożowy zapach, niektórzy, stosując olejek z pszenicy zewnętrznie, mieszają go z innym olejkiem eterycznym.

Olej z kiełków pszenicy zawiera kilka kwasów tłuszczowych, w tym:

  • kwas oleinowy,
  • kwasy palmitynowe,
  • kwas linolowy,
  • stearynowe kwasy tłuszczowe.

Wszystkie te składniki są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, które organizm wykorzystuje w różnych celach. Jednakże kwas linolowy jest najważniejszym z nich, ponieważ organizm sam nie może go wyprodukować, więc wykorzystuje kwas dostarczony w diecie.

Olej z kiełków pszenicyKorzyści ze stosowania

Uważa się, że olejek pszeniczny pomaga w leczeniu wielu dolegliwości skórnych, takich jak:

  • bielactwo,
  • łuszczyca,
  • egzema i inne podrażnienia,
  • uszkodzenia i oparzenia słoneczne.

Zewnętrzne stosowanie olejku z kiełków pszenicy poprawia krążenie krwi skóry i włosów. Pomaga także przy niewielkim nasileniu skóry suchej i swędzącej. Powodem tego może być wysoka zawartość witaminy E w ziarnach zboża, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. Co więcej uważa się, że witamina E to naturalny środek konserwujący, który powoduje, że olej z kiełków pszenicy nie ulegnie szybkiemu zepsuciu.

Olej z pszenicy jest także doskonałym olejem bazowym, umożliwiającym mieszanie go z innymi olejkami roślinnymi, takimi jak olej z drzewa herbacianego czy olejek lawendowy. Doskonale spisuje się w przypadku zewnętrznej pielęgnacji skóry dojrzałej i zmęczonej. Zawarte w nim przeciwutleniacze, w tym witamina E, zapewniają odpowiednią ochronę i regenerację, w przypadku pojawiających się zmarszczek i utraty jędrności skóry.

Olej z pszenicy zawiera także kilka nienasyconych tłuszczów, które są znane z wielu zdrowotnych i pielęgnacyjnych korzyści dla organizmu. Obejmują one m.in.:

  • polepszenie funkcji sercowo-naczyniowych,
  • podniesienie poziomu HDL, tzw. dobrego cholesterolu,
  • wpływanie na zmniejszenie poziomu glukozy we krwi.

Ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu linolowego, uważa się, że olej z kiełków pszenicy pomaga również w zapobieganiu miażdżycy tętnic.

Skutki uboczne działania olejku z pszenicy

Olejek z pszenicy wydaje się nie powodować żadnych skutków ubocznych. Nie mniej jednak zawsze lepiej wykonać test na niewielkim obszarze skóry, zanim zacznie się go stosować na większej powierzchni ciała. Szczególnie należy uważać w przypadku alergii na zboże lub gluten.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.