Home Porady Rozstępy na pośladkach – Najważniejsze wskazówki

Rozstępy na pośladkach – Najważniejsze wskazówki

przez Patrycja Nowak
rozstępy na pośladkach

Rozstępy na pośladkach to dość często występujący problem estetyczny, związany najczęściej z gwałtowną zmianą wagi ciała lub zmianą w zakresie gospodarki hormonalnej. Z całą pewnością lepiej jest im zapobiegać, niż później leczyć. Chociaż występują głównie u kobiet, czasami tego rodzaju rozstępy mogą pojawić się również u mężczyzn. Sprawdźmy zatem na co warto zwrócić szczególną uwagę, a przede wszystkim jak zapobiegać i leczyć rozstępy na pośladkach.

Niestety, nie tylko większość kobiet musi zaakceptować rozstępy na pośladkach, ale także niektórzy mężczyźni. Szybkie przybieranie na wadze skutkuje nie tylko w dodatkową tkanką tłuszczową i powiększeniem wielkości pośladków, ale również nieestetycznymi zmianami skórnymi. Problem ten dotyka nie tylko Panie z typową kobiecą sylwetką, ale również nastolatków i mężczyzn.

Na co zwrócić uwagę w walce z rozstępami? Czy kremy i domowej sposoby są wystarczające, czy ćwiczenia i zdrowy tryb życia to podstawa? Jakie są przyczyny ich powstawania? Na te i inne nurtujące Panie pytania, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jaki jest mechanizm powstawania rozstępów?

Rozstępy to cienkie paski na skórze o barwie różowej lub białej. W większości przypadków wyglądem przypominają blizny. Mechanizm ich powstawania dzieli się na trzy etapy – fazę zapalną (rozstępy są wtedy sinoczerwone i obrzękowe), fazę zanikową i bliznowacenia (przybierają wtedy kolor perłowobiały).

Do czynników wywołujących rozstępy należą przede wszystkim:

  • szybki przyrost masy mięśniowej,
  • ciąża,
  • zmiany hormonalne,
  • okres dojrzewania,
  • wahania wagi,
  • nadużywanie kremów do skóry z kortyzonem,
  • leki blokujące tworzenie kolagenu,
  • zespół Cushinga,
  • zespół Marfana,
  • zespół Ehlersa-Danlosa,
  • przyrost tkanki tłuszczowej.

Ponadto, narażone na rozstępy na pośladkach są również osoby obciążone predyspozycjami genetycznymi. Dodatkowo, osobnicza skłonność do ich powstawania występuje u osób, które mają problemy ze zdrowiem.

Domowe sposoby jak zwalczyć rozstępy na pośladkach

  • Stosuj peelingi! Jeśli chcesz, by peeling był przyrządzony tylko z naturalnych składników, możesz go zrobić sama w domu. Wymieszaj ze sobą następujące produkty: oliwa z oliwek/olej kokosowy, kawa sypana/cukier, sok z cytryny, rozkruszona witamina E (może być również z kapsułki). Następnie wmasuj powstały kosmetyk w skórę na pośladkach. W walce z rozstępami pomocne są również kąpiele solne.
  • Wzbogać dietę! Wprowadź do jadłospisu marchewkę i ogranicz spożycie soli. Jedz sałatę, szpinak, pieczywo pełnoziarniste oraz awokado. Spożywaj suplement cynku lub jedz mięso, fasolkę i orzechy.
  • Gimnastykuj się! Sama dieta, kremy i peelingi to za mało by zapobiegać lub rozjaśnić rozstępy. Ważny jest ruch! Dzięki niemu Twoja skóra stanie się bardziej sprężysta i jędrna. Pływaj, jeździj na rowerze, rób przysiady, a na pewno Twoje pośladki na tym skorzystają.

Oprócz domowych sposób, możesz walczyć z rozstępami w gabinetach kosmetologicznych, oferują one takie zabiegi jak: peeling chemiczny, mezoterapię igłową/bezigłową, dermabrazję, usuwanie rozstępów laserem CO2 oraz chirurgicznie. Większość z nich to jednak bardzo inwazyjne sposoby usuwania rozstępów, dlatego przede wszystkim warto pamiętać o profilaktyce.

Czy kremy przeciw rozstępom działają na skórę pośladków?

Tego typu kosmetyki są łatwo dostępne i można się w nie wyposażyć w prawie każdej drogerii lub aptece. Warto zakupić specjalny produkt, który jest dostosowany do skóry na pośladkach. Należy zwracać uwagę na jego skład i przebadanie pod kątem jakości i naturalności. Warto w tym względzie postawić przede wszystkim na olejki roślinne i kosmetyki ekologiczne.

Wiele osób twierdzi, że oleje naturalne pomagają zmniejszyć lub wyeliminować pojawienie się rozstępów, w szczególności:

Jednak w raporcie z przeglądu z 2015 roku wykazano, że masło kakaowe i oliwa z oliwek nie wykazały żadnego pozytywnego efektu. Z drugiej strony badanie z 2012 roku wykazało, że połączenie olejku migdałowego i masażu skutecznie zmniejszało rozwój rozstępów u kobiet w ciąży. Naukowcy nie są pewni, czy pozytywne efekty pochodzą z masażu, olejku, czy obu tych elementów razem.

Skuteczność wybranego kosmetyku jest zależna od etapu powstawania rozstępów, specyfiki skóry i organizmu. Niestety, rozstępów nie pozbędziemy się tylko kremami. Walcząc z nimi, należy włączyć zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Można je również zaakceptować, ponieważ aż 80% kobiet w ciąży ma rozstępy, a także wiele otyłych osób, nastolatków i mężczyzn. Skoro jest to tak powszechne, nie musi być uważane za patologię.

Profilaktyka rozstępów na pośladkach

Jeśli dotyczy Cię któryś z wyżej wymienionych przyczyn powstawania rozstępów, powinnaś szybko zareagować odpowiednim postępowaniem.

  1. Uprawiaj sport.
  2. Nawilżaj skórę i używaj specjalnych produktów w postaci kremów i olejków przeciw rozstępom.
  3. Unikaj kortykosteroidów w postaci kremów, balsamów i pigułek, gdyż zmniejszają one zdolność skóry do rozciągania, co może powodować rozstępy.

Dotyczy to również kobiet w pierwszych miesiącach ciąży. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

  1. Wprowadź do diety produkty bogate w witaminę E, B1, A, beta-karoten, cynk i krzem.
  2. Utrzymuj wagę na odpowiednim poziomie.
  3. Wykonuj naprzemiennie zimny – ciepły prysznic.
  4. Wykonuj masaże, które poprawią nie tylko wygląd Twojej skóry, ale również krążenie.

Przykłady rozstępów na pośladkach i udach

Kiedy skonsultować się z lekarzem na temat rozstępów?

Jeśli zauważysz rozstępy, ale nie masz wyjaśnienia, dlaczego się pojawiły, szczególnie takich jak ciąża lub przybieranie na wadze, umów się na spotkanie z lekarzem. Być może będzie on w stanie rozpoznać, co może je powodować.

Rozstępy nie są uznawane za stan chorobowy i wiele osób ma je na pośladkach oraz wielu innych miejscach ciała. Jeśli czujesz niepokój z powodu rozstępów, które zakłócają codzienne życie, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania pomocy.

Miejscowe zabiegi, aby pozbyć się rozstępów na pośladkach

Po ustaleniu przyczyny rozstępów lekarz może zalecić miejscowe leczenie. Jest to najczęstsza metoda zwalczania tego rodzaju dolegliwości. Obejmuje ona przede wszystkim zastosowania takich środków jak:

  • Krem tretynoinowy – Niektóre wyniki badań wskazują, że krem ​​tretynoinowy wpływa pozytywnie na wygląd rozstępów.
  • Trofolastin i Alphastria w kremie – W przeglądzie z 2016 roku wskazano, że tego rodzaju kremy mogą zapewnić pozytywne wyniki leczenia.
  • Żel silikonowy – Małe badanie z 2013 roku potwierdziło, że żel silikonowy zwiększa poziom kolagenu i obniża poziom melaniny w rozstępach.

Inne opcje leczenia

Istnieją różne opcje leczenia skoncentrowane na rozstępach. Należy jednak pamiętać, że zabiegi nie mogą ich całkowicie wyeliminować. Opcje te obejmują takie zabiegi jak:

  • Laseroterapia – Może pomóc zlikwidować rozstępy, ale zazwyczaj konieczne jest kilka tygodni leczenia. Często może to potrwać do 20 sesji.
  • Plazma bogata w osocze – Według artykułu z 2018 roku zastrzyki z osocza bogatopłytkowego (PRP) mogą pomóc w odbudowie kolagenu, dzięki czemu rozstępy są mniej widoczne.
  • Mikroneledling – Znany również jako terapia indukcyjna kolagenem, wykonuje niewielkie nakłucia w górnej warstwie skóry, aby uruchomić produkcję elastyny ​​i kolagenu. Często maksymalizacja rezultatów zajmuje do 6 zabiegów w ciągu około 6 miesięcy.
  • MikrodermabrazjaBadanie z 2014 roku wykazało, że mikrodermabrazja ma taki sam wpływ na rozstępy jak krem ​​z tretynoiny.

Podsumowanie

Rozstępy na pośladkach nie są najgorszymi zmianami skórnymi, które mogą się nam przytrafić. Można im jednak dość skutecznie zapobiegać, rutynowo i regularnie wykonując odpowiednie zbiegi pielęgnacyjne. Warto również zadbać o odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną, które pozwolą na utrzymanie właściwej wagi ciała oraz zagwarantują lepsze samopoczucie.

 

Źródła:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2702.2012.04087.x
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11697021
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/dsu.12460
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00403-013-1336-7
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jdv.13223

Podobne artykuły

13 komentarzy

Sandra 13 grudnia 2018 - 12:55

Mi na rozstępy bardzo pomógł Strialys, po ciąży to myślałam, że już nic mi nie pomoże, dosłownie… i gdzieś przeczytałam, że żeń-szęń jest fajny jeśli chodzi o walkę z rozstępami. A strialys ma go w składzie. I serio bardzo pomaga, powoli mi się wygładzają 🙂

Reply
Edyta 22 lutego 2019 - 15:00

Sandra, a dlugo go używałaś zanim zobaczyłaś efekty w ogóle? I nie wiesz czy można go w ciązy używać??

Reply
Sandra 25 lutego 2019 - 11:35

Edyta, jak najbardziej można w ciąży 🙂 U mnie efekty zrobiły się mocno zauważalne jakoś przy trzecim tygodniu smarowania.

Reply
Edyta 25 marca 2019 - 14:28

ooo, no to super 🙂 3 tygodnie to w miarę szybko , bo liczylam, że będę z tym miesiącami walczyła 😛 na pewno sprawdzę ten krem!

Reply
Julia 20 listopada 2019 - 13:04

ja go będę teraz testowała, mam nadzieję, że się serio sprawdzi, bo same pozytywne opinie o nim czytam

Reply
natuszka 12 grudnia 2019 - 13:41

Daj znać koniecznie, jeśli nie zapomnisz 🙂 Ja stoję przed decyzją zakupu i chętnie się dowiem co o nim myślisz

Reply
Malwka 1 września 2020 - 12:43

Ja się bardzo cieszę że już nie ma takiego body shaming jak jeszcze parę lat temu i ludzie wrzucają nieprzerobione zdjęcia, wreszcie trochę prawdziwości w tych socialach bo na retusz już się nie dało patrzeć. No ale też rozumiem jak najbardziej że komuś mogą przeszkadzać ale to też polecę strialys bo jest naturalny i tym przede wszystkim skradł moje serce no i polska firma, nie testują na zwierzętach.

Reply
Kasiaa 27 kwietnia 2021 - 11:39

Cześć dziewczyny! ostatnio zauważyłam na mojej pupie i plecach czerwone pręgi. Wiem, ze to normalne, bardzo dużo kobiet ma rozstępy, jednak póki są one czerwone, chciałabym podjąć próbę pozbycia się ich.. nie zbyt mi się to podoba. Czego używałyście, żeby się pozbyć tego problemu?

Reply
Jusia 4 maja 2021 - 09:51

kochana, jak są czerwone to nie ma się co zamartwiać, dasz radę się ich pozbyć w domu, tylko potrzebny Ci będzie jak najlepszy krem z dobrym składem. Ja sama smaruje od około 2 miesięcy pręgi po ciąży na brzuchu i schodzi. Szukaj w m.in takich pozycji jak bluszcz, żen-szeń, kofeina, jedwab, dipalmitynian hydroksyproliny 😉 i systematyczność!!

Reply
Kasiaa 6 maja 2021 - 14:16

Dziękuję! A czym smarujesz swoje rozstępy?

Reply
Jusia 7 maja 2021 - 14:39

ja mam taki kremik na rozstępy Lanimes, ma super skład co jest rzadkością w tego typu specyfikach i fajnie działa. Jak masz czerwone to warto szybko próbować 😉

Reply
Julita 1 września 2021 - 13:05

i serio można się kremami pozbyć rozstępów? Ja już się pogodziłam, że wydam kupę kasy na lasery

Reply
Daga 23 września 2021 - 12:49

Oczywiście, że można. Tylko trzeba zacząć smarować jak najszybciej i systematycznie. No i trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo na efekty nierzadko trzeba czekać z 3 miesiące.

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.