Home Porady Masaż Shantala – Co warto wiedzieć

Masaż Shantala – Co warto wiedzieć

przez Patrycja Nowak
masaż Shantala

Masaż Shantala polega na czułym głaskaniu niemowlaka. Zabieg ten wycisza, relaksuje, a także dostarcza dziecku wiele radości. Poza tym, pomaga w stworzeniu silnej więzi z maluchem. Dziecko reaguje na dotyk już w 6. tygodniu życia w brzuchu mamy i jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju. Masaż Shantala, który wywodzi się z Indii, jest w zasadzie rozwinięciem tego procesu.

W Indiach dzieci masuje się od chwili narodzin, aż do ich usamodzielnienia. Nawa Shantala pochodzi od imienia kobiety, która miała sparaliżowane nogi, a mimo to regularnie masowała swoje dziecko. Dzisiaj tego rodzaju zabieg stał się niezwykle popularny na całym niemal świecie, gdyż przynosi wiele korzyści dla prawidłowego rozwoju dzieci.

Masaż Shantala… czyli co?

Masaż Shantala jest bezpieczny dla dziecka i można wykonywać go w zasadzie od pierwszych dni jego życia. Najlepszym okresem na początek masowania jest jednak 2-3 miesiąc życia, gdy już adaptuje się ono do otaczającego środowiska. Masaż powinien obejmować całe ciało. Na ogół masowanie zaczyna się od rąk i klatki piersiowej, a następnie masuje kolejne partie ciała. Wykonuje się przy tym ruchy przypominające głaskanie.

Masaż Shantala powinien trwać ok. 30 minut, ale na początku dobrze jest przeznaczyć na niego tylko 10 minut, a potem stopniowo wydłużać ten czas. Masowanie wykonuje się optymalnie dwa razy dziennie – rano i wieczorem przed kąpielą niemowlaka. Jednak nie jest to reguła. Dobre rezultaty można uzyskać masując dziecko nawet kilka razy w tygodniu. Czasami na jeden seans wystarcza 15-20 minut. Najważniejsze w masażu Shantala jest zachowanie spokoju. Niekiedy dziecko, które jest nadpobudliwe czy nadwrażliwe, nie pozwala na wykonanie pełnego, 30-minutowego masażu. Kiedy dziecko płacze masowanie zawsze należy przerwać.

W pomieszczeniu, w którym wykonywany jest masaż Shantala powinna panować temperatura co najmniej 22ºC, gdyż malucha przed masowaniem należy całkowicie rozebrać. Masowanie nie powinno się też odbywać zaraz po posiłku. Najlepiej w tym przypadku odczekać co najmniej 30 minut.

Dla kogo przeznaczony jest masaż Shantala?

Czy masaż Shantala powinno się przeprowadzać również u zdrowych dzieci? Warto pamiętać, że skóra niemowlaka to największy receptor ludzkiego ciała. Poprzez masaż można więc pozytywnie wpływać na stan układu nerwowego malucha. Masowanie dzieci zazwyczaj są bardziej ciche, dobrze śpią i lepiej trawią spożywany pokarm. Masaż Shantala doskonale sprawdza się w przypadku dzieci niespokojnych i cierpiących na kolki jelitowe.

Dzięki masażowi poprawie ulega perystaltyka jelit, a proces trawienia zachodzi o wiele szybciej. Warto też zwrócić uwagę na pobudzenie krążenia. Jest to niezwykle ważne u noworodków, gdyż często rączki i nóżki są zimne, z uwagi na nie w pełni rozwinięty jeszcze układ krążenia. Oprócz tego masaż Shantala poprawia napięcie mięśniowe. Powoduje przyspieszenie regeneracji komórek skóry, co prowadzi do zwiększenia produkcji sebum, które poprawia elastyczność skóry. Dzięki temu dziecko po masażu zwykle czuje się znacznie lepiej.

Właściwości lecznicze masażu Shantala

Eksperci są zdania, że regularny, czuły dotyk może dziecku zastąpić zabawki i inne stymulatory rozwoju. Dziecko za sprawą masażu nie tylko dostaje dawkę bodźców sensorycznych, ale i buduje więź emocjonalną ze swoim rodzicem. Masowane dziecko jest zwykle bardziej otwarte i bezkonfliktowe. Masaż Shantala przede wszystkim działa relaksacyjnie. Poza tym masaż okolic twarzy wspomaga rozwój aparatu artykulacyjnego i dobrze przygotowuje do sprawnego posługiwania się mową. Pomaga też w obniżeniu napięcia mięśniowego u dzieci. Masaż zewnętrzny pobudza także pracę mięśni mimicznych oraz mięśni żucia.

Masaż Shantala nie jest jednak uznawany za metodę rehabilitacji niemowląt i małych dzieci, jak metoda Vojty czy Bobath, które skupiają się przede wszystkim na przywróceniu i korekcji wrodzonych fizjologicznych wzorców ruchowych. Stosowany może być jednak jako uzupełnienie tych metod. Sprawdza się również w przypadku dzieci zdrowych. Masażu Shantala nie powinno się stosować u dzieci przeziębionych, chorych na choroby zakaźne oraz ze zranieniami czy chorobami skóry. W tym przypadku warto też skonsultować się z lekarzem.

Czy masaż Shantala przynosi korzyści również rodzicom?

Masaż Shantala ma także bardzo dobry wpływ na osobę masującą, a więc rodzica. Rodzice uczą się w ten sposób rozpoznawać potrzeby swojego dziecka, jego mowę ciała czy reakcje na bodźce zewnętrzne. Daje również szansę na okazanie dziecku swoich uczuć. Masaż Shantala uspokaja i wprowadza w dobry nastrój również rodziców. Często matki, które wykonują tego rodzaju szybciej zabiegi zaczynają szybciej rozumieć potrzeby swojego dziecka. Dla wielu osób to też świetna okazja do zbudowania więzi ze swoim dzieckiem.

Jak można nauczyć się masażu Shantala?

Obecnie organizowanych jest wiele kursów, podczas których można poznać tajniki masażu. Na ogół zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach i trwają kilka godzin. Podczas nich prowadzone są zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Koszt wynosi na ogół kilkaset złotych, w zależności od miejsca przeprowadzania kursu. Po ukończeniu szkolenia można masować dziecko samodzielnie i to bez żadnych obaw, że zostanie mu wyrządzona w tym czasie jakakolwiek krzywda.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.