Home Kosmetyki Peeling gommage – Właściwości i zastosowania

Peeling gommage – Właściwości i zastosowania

przez Patrycja Nowak
peeling gommage

Peeling gommage to jeden ze sposobów na skuteczną pielęgnację i złuszczanie naskórka. Można go kupić jako gotowy produkt lub wykonać samodzielnie w domu. Jego skuteczność działania zapewniają odpowiednio dobrane składniki enzymatyczne, najczęściej pochodzenia roślinnego. Co warto wiedzieć o tego typu zabiegach?

Skóra naczynkowa i wrażliwa, tak jak wszystkie inne typy, potrzebuje odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Na nią z kolei składają się zabiegi oczyszczające, nawilżające i złuszczające. Jednak zdecydowana większość peelingów drobno i gruboziarnistych jest zbyt agresywnych w działaniu dla skóry skłonnej do podrażnień. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem są peelingi enzymatyczne np. peeling gommage. Powinno się go wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Systematyczność ma ogromne znaczenie i tylko ona gwarantuje poprawienie kolorytu skóry i przywrócenie jej idealniej gładkości.

Na czym polega peeling gommage?

Klasyczny peeling do twarzy ma na ogół postać żelu z dużą ilością drobinek, które mechanicznie ścieraną martwy naskórek z twarzy, pozostawiając po sobie nową, zdrową skórę. Pocieranie niewielkimi drobinkami skóry w przypadku cery naczyniowej czy wrażliwej powoduje jednak najczęściej podrażnienia, co sprzyja pojawieniu się na twarzy rumienia oraz uczucia pieczenia. Wprawdzie peelingi przeznaczone do twarzy mają małe drobinki, ale i tak są one w stanie uszkodzić warstwę lipidową naskórka. Jeśli skóra na peeling reaguje pieczeniem i zaczerwienieniem, warto zdecydować się na peeling gommage.

Peeling gommage – charakterystyka

W Polsce piling gommage wciąż pozostaje dość mało popularną formą peelingu. Na ogół spotkać go można w formie kremowej. Peeling tego rodzaju nakłada się na twarz i czeka aż lekko zastygnie. W tym czasie enzymy roślinne, takie jak bromelina czy papaina, niszczą martwe komórki warstwy rogowej naskórka. Po zastygnięciu peelingu gommage można go usunąć na dwa różne sposoby. W przypadku cery wrażliwej, naczynkowej oraz trądzikowej, zmywa się go letnią wodą. Jeśli cera jest jednak tłusta czy łojotokowa, peeling ściera się suchymi dłońmi (metoda tzw. gumkowania). Nazwa peelingu wywodzi się od francuskiego słowa gommage, co oznacza właśnie ścieranie gumką.

Peeling gommage i jego skład

Peeling gommage zamiast ścierających drobinek zawiera enzymy, które pobudzają naturalny proces złuszczania się martwych tkanek naskórka. Peeling ten działa niczym gumka ścierająca. Taki zabieg można wykonać zarówno w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym (koszt takiego zabiegu wynosi przeciętnie około 50 złotych), jak i we własnym domu. Peelingi gommage znaleźć dzisiaj można w każdym sklepie z kosmetykami. Jednak nie wszystkie produkty opatrzone jako peeling gommage są nim w rzeczywistości. Są to zwykle peelingi enzymatyczne, które po krótkim masażu należy zmyć wodą. Tymczasem prawdziwy peeling gommage po kilku minutach od aplikacji lekko schnie. Po określonym okresie czasu należy wykonać palcami masaż, który powoduje rolowanie i ścieranie się kosmetyku. Jest on usuwany ze skóry razem z martwymi komórkami naskórka.

Peeling gommage w swoim składzie posiada przede wszystkim enzymy roślinne. Na ogół są to bromelaina z ananasa oraz papaina z papai. Enzymy te mają działanie keratolityczne, a więc powodują rozpuszczenie połączeń międzykomórkowych, co pozwala na uwolnienie i usunięcie powierzchownej warstwy naskórka. Dodatkowo papaina zwalcza pleśń i grzyby, a bromelaina skutecznie łagodzi stany zapalne, zmniejsza obrzęki oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Peeling gommage, w przeciwieństwie do większości innych peelingów, ma działanie bardzo łagodne. Nie wciera się go w skórę, ale nakłada niczym maseczkę. Dzięki temu nie powoduje on podrażnień. Dlatego jest idealnym peelingiem dla osób z cerą wrażliwą czy naczynkową. Jednak peeling gommage stosować mogą również osoby z cerą normalną czy tłustą.

Peeling gommage – dlaczego warto go stosować?

Gommage, w przeciwieństwie do klasycznych peelingów enzymatycznych, sprawdza się doskonale nawet u osób ze skórą bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień. Produkty enzymatyczne bardzo często zawierają w swoim składzie kwasy owocowe, które mogą podrażniać nadwrażliwą i alergiczną skórę. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj peelingu jest bardzo delikatny i nie daje na ogół efektów po jednym użyciu. Dopiero jego systematyczne stosowanie prowadzi do poprawienia się kondycji i wyglądu skóry. Gommage nie tylko oczyszcza skórę z martwych komórek, ale i z różnego rodzaju niedoskonałości. Poza tym rozjaśnia przebarwienia i ujednolica koloryt cery. Taki zabieg warto wykonywać co tydzień, aby dotlenić skórę, co zapobiega jej szarzeniu i wiotczeniu. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim zimą, gdy na skórę oddziałują niskie temperatury i suche powietrze.

Po zabiegu na skórę należy nałożyć odpowiedni krem. Udając się na zewnątrz, warto sięgnąć po krem z wysokim filtrem UV. Peelingu gommage nie powinno się wykonywać u osób z aktywnym trądzikiem, a także krótko po depilacji czy opalaniu, również na solarium. Groźne mogą być również stany zapalne skóry. W przypadku cery naczynkowej peeling gommage zaleca się zmyć, a nie zrolować, gdyż proces ten może spowodować niepotrzebne podrażnienie skóry. Warto pamiętać również o tym, że peeling gommage wykonywany w gabinecie kosmetycznym ma na ogół silniejsze działanie, niż ten przeprowadzany w warunkach domowych.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.