Home Kosmetyki Kosmetyki mineralne w codziennym zastosowaniu

Kosmetyki mineralne w codziennym zastosowaniu

przez Patrycja Nowak
kosmetyki mineralne

Kosmetyki mineralne stały się w ostatnim czasie dość popularne, jednak narosło wokół nich sporo mitów. Na czym polega ich wyjątkowość i o czym warto wiedzieć na ich temat? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć.

Kosmetyki mineralne wciąż budzą skrajne opinie. Ich zwolennicy są zdania, że takie preparaty do makijażu dają bardzo naturalny efekt, a przy tym doskonale sprawdzają się podczas lata. Z kolei ich przeciwnicy uważają, że podkreślają one niedoskonałości cery i trudno właściwie dobrać odcień do konkretnej cery, zwłaszcza w przypadku pań o ciemniejszej karnacji. Jednak mimo to kosmetyki mineralne cieszą się coraz większą popularnością. Co zatem warto na ich temat wiedzieć?

Kosmetyki mineralne a tradycyjne kosmetyki drogeryjne – Różnice i podobieństwa

Producenci kosmetyków mineralnych uważają, że wykorzystywane w produkcji mocno rozdrobnionych minerałów jest prawdziwym przełomem w przemyśle kosmetycznym. Dzięki temu kosmetyki mineralne są bardziej naturalne, niż tradycyjne kosmetyki drogeryjne. Jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Chemicy przypominają, że wszystkie kosmetyki sprzedawane w drogeriach i sklepach są mineralne, bo znajdują się w nich takie same składniki jak np. tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika czy tlenek  żelaza.

Składniki te jednak wcale nie są wydobywane prosto ze złoża i obrabiane. Tlenek cynku i inne składniki INCI w rzeczywistości są otrzymywane w procesie syntezy w laboratoriach chemicznych. Nawet, jeśli niektóre składniki kosmetyków, np. tytan są otrzymywane w sposób naturalny, to i tak wymagają odpowiedniego oczyszczenia w laboratorium. Jednak nie jest to nic złego, bo mogą być zanieczyszczone ołowiem czy rtęcią.

Na pewno kosmetyki mineralne od tradycyjnych nie różnią się więc składem. Różnica jest w ingrediencjach, których nie wykorzystuje się to produkcji kosmetyków mineralnych. W tym przypadku nie stosuje się bowiem środków konserwujących, parabenów, oleju mineralnego, substancji zapachowych, barwników chemicznych i innych potencjalnie szkodliwych składników. Wiele z nich może niestety podrażniać skórę, a czasem przenikać do organów wewnętrznych. Dlatego wielu dermatologów i innych lekarzy poleca właśnie kosmetyki mineralne. Z powodu braku w ich składzie oleju, kosmetyki tego rodzaju nie wpływają negatywnie na skórę trądzikową.

Jak należy stosować kosmetyki mineralne?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że żaden, nawet najlepszy podkład mineralny, nie jest w stanie zastąpić kremu nawilżającego, kosmetyków przeciwzmarszczkowych czy środka na trądzik. Jednak eksperci są zdania, że kosmetyki mineralne dobrze wpływają na skórę.

Dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku blokują bowiem promieniowanie słoneczne, dlatego aplikacja podkładu mineralnego skutecznie chroni skórę przed słońcem. Poza tym tlenek cynku wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dlatego stosuje się go także w maściach przeznaczonych dla niemowląt. Kosmetyki mineralne bardzo często zawierają ponadto duże stężenie tlenku cynku, dlatego skuteczniej niż tradycyjne kosmetyki drogeryjne łagodzą podrażnienia skórne.

Czy warto sięgnąć po kosmetyki mineralne?

Wprawdzie zalety kosmetyków mineralnych są nieco wyolbrzymiane przez ich producentów, ma warto sugerować się opiniami ich krytyków. Jakiś czas temu media obiegła informacja, że znajdujące się w kosmetykach mineralnych nanocząsteczki mogą wnikać głęboko w skórę i wywoływać groźne reakcje. Zarzucano również, że podkłady zawierające tlenochlorek bizmutu podrażniają skórę i nasilają trądzik. Na skutek tego kilka firm wycofało je ze swojej oferty.

Jednak w praktyce niepożądane reakcje na kosmetyki mineralne występują u bardzo małej liczby osób i dotyczą zazwyczaj osób szczególnie wrażliwych. Dla zdecydowanej większości ludzi tlenochlorek bizmutu jest całkowicie niegroźny. Kosmetyki mineralne to nie tylko pudry, róże, bronzery, cienie do powiek, pomadki, ale i płynne podkłady.

Dla kogo są przeznaczone kosmetyki mineralne?

Kosmetyki mineralne są często polecane osobom, które na co dzień borykają się z różnego rodzaju problemami skórnymi. Są one zwykle dość delikatne i naturalne. Nie zawierają w swoim składzie parabenów i wypełniaczy, a więc są lekkie i nie obciążają skóry. Aplikuje się je za pomocą pędzli. Dzięki sypkiej konsystencji doskonale osiadają na skórze i nie powodują efektu tzw. maski. Lekka formuła kosmetyków mineralnych nie zatyka porów, co sprawia, że nie powstają zaskórniki itp. problemy skórne.

Aplikacja kosmetyków mineralnych

Kosmetyki z minerałów nakłada się nieco inaczej niż te tradycyjne. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w odpowiednie pędzle do ich aplikacji. Makijaż wykonuje się delikatnie, za pomocą kolistych ruchów i nigdy tylko w dół. Takie nakładanie może bowiem podkreślić ewentualne niedoskonałości cery.

Kosmetyki tego tupu nie są jednak wskazane dla osób o bardzo suchej cerze. Panie, które nie narzekają na tą dolegliwość powinny i tak stosować je razem z kremami nawilżającymi i tonikami. Skóra pod oczami musi być dobrze odżywiona, gdyż w przeciwnym wypadku kosmetyki do makijażu będą ją postarzać.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.