Home Zabiegi kosmetyczne 8 zagrożeń z wygładzania włosów

8 zagrożeń z wygładzania włosów

przez Patrycja Nowak
wygładzanie włosów

Jedwabiste, ułożone, wolne od puszenia się włosy, możemy uzyskać dzięki doborowi odpowiednich zabiegów w salonie. Zanim jednak zdecydujesz się na zabieg, zapoznaj się poniższymi informacjami. Wygładzanie włosów może być szkodliwe i nieść wiele niebezpieczeństw.

Nie wszyscy cieszą się z kręconych i niesfornych włosów, które ciężko czasem ułożyć w wymarzoną fryzurę. Dlatego właśnie wygładzanie włosów w salonach fryzjerskich staje się coraz bardziej popularne. Niestety, takie zabiegi mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wielu niechcianych efektów, w tym problemów zdrowotnych.

Wygładzanie włosów – O czym warto pamiętać

Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego warto się bardziej zastanowić przed wyborem takiego zabiegu.

  1. Keratyna nie zmniejsza puszenia się włosów

Leczenie keratyną stało się podstawą dla zabiegów wygładzania włosów. Jednak zabieg ten i stosowanie słowa keratyna, jest w tym wypadku chwytem marketingowym, który ma niewiele wspólnego z wygładzeniem kosmyków, a przede wszystkim w zapobieganiu ich puszeniu się. Zazwyczaj daje on zadowalające efekty tylko w przypadku włosów cienkich i podatnych.

  1. Istnieje kilka składników, które mogą wygładzić Twoje włosy lub pomóc pozostać im gładkimi na dłuższy czas

Po pierwsze, szybka lekcja chemii. Pomyśl o prostych włosach, jako o drabinie, a o kręconych włosach jak o spiralnych schodach. Tioglikolan amonu i wodorotlenku sodu trwale przełamują szczebelki czy też stopnie schodów, czyli poprzeczne struktury włosów, rozluźniając je i prostując. Tego typu japoński zabieg przekształca strukturę włosa, ale niestety może być szkodliwy. Popularny brazylijski Blowout polega na nasyceniu włosów roztworem formaldehydu. Formaldehyd (uważany za czynnik rakotwórczy dla ludzi) blokuje włosy przed ponowną zmianą nadanego im kształt, więc pozostają gładkie. Włosy wracają do wyglądu sprzed zabiegu dopiero po 3-5 miesiącach. Jest to jednak trwała ingerencja w strukturę włosów, a ich częste wygładzanie może być szkodliwe dla zdrowia.

  1. Fakt, że stylista twierdzi proponuje zabieg bez użycia formaldehydu, nie znaczy wcale, że zawsze będzie on w pełni bezpieczny

Środki do wygładzania włosów mogą zawierać glikol metylenowy, formalinę, metanal i methanediol, czyli składniki, które uwalniają formaldehyd po podgrzaniu lub wymieszaniu z wodą. Zapytaj swojego stylistę, czy zabieg nie zawiera formaldehydu (lub innej substancji uwalniających formaldehyd). Jeśli mówi nie, to poproś o dokładną informację, co będzie środkiem wygładzającym włosy. Pamiętaj: „keratyny” („peptydy” lub „proteiny jedwabiu”) nie są dobrym rozwiązaniem dla puszących się włosów.

  1. To prawda, że istnieją obecnie alternatywy dla formaldehydu

Nowe terapie mogą wykorzystywać kwas glioksalowy (lub jego pochodne). Jest on w 100% bezpieczny, jednak nie działa już tak silnie jak toksyczne formaldehydy. Wyniki zabiegu są zwykle widoczne przez 2-3 miesiące i nie są one przeznaczone do prostowania włosów.

  1. Wygładzanie może być nieocenione przed skracaniem włosów

Jeżeli decydujemy się na drastyczne skrócenie naszej fryzury, zabieg wygładzania może pomóc nam w uzyskaniu jak najlepszego cięcia, jak i przystosuje włosy do nowego sposobu układania się. Zabieg ten nie jest jednak konieczny.

  1. Niektóre kosmetyki mogą pomóc, ale nie są konieczne

Wiele marek oferuje produkty, często reklamowane jako kosmetyki przedłużające trwałość zabiegów z salonu fryzjerskiego. Można je kupić, ale nie jest to konieczne. Często takie działanie ma każdy szampon nie zawierający SLS.

  1. Można uzyskać podobne rezultaty w domu

Tylko nie oczekuj, że będą one widoczne przez miesiąc czy nawet tydzień. Zabiegi domowe, które poprawiają wygląd i gładkość włosów (można zakupić odpowiednie kosmetyki), są idealne do zastosowania przed ważnym wyjściem, a ich efekt ogranicza się najczęściej do następnego mycia włosów. Jednak tym samym są bezpieczne dla włosów i niedrażniące.

  1. Nie rób zabiegów w salonie częściej, niż trzy razy do roku

Każdy zabieg wygładzający i prostujący włosy to ingerencja w ich strukturę. Sprawiają one, że włosy są bardziej kruche i podatne na złamania. Najlepiej ograniczyć ilość zabiegów w ciągu roku do minimum.

Jak widać, wygładzanie włosów to nie jest zabieg, którego można polecić każdemu i w każdej okoliczności. Warto się czasem zastanowić, czy rzeczywiście chcemy z niego skorzystać, podejmując pewne ryzyko niechcianych efektów ubocznych.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.