Home Zabiegi kosmetyczne Peeling solny – Sposób na piękną skórę

Peeling solny – Sposób na piękną skórę

przez Patrycja Nowak
peeling solny

Peeling solny to niezwykle skuteczny i łatwy do wykonania zabieg złuszczania naskórka i oczyszczania skóry. Zabieg ten można z powodzeniem wykonywać samodzielnie, jako jedną z procedur domowego SPA. Sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku skóry zrogowaciałej i zanieczyszczonej, przygotowując ją doskonale na składniki odżywcze pozostałych kosmetyków pielęgnacyjnych. Sprawdźmy zatem najważniejsze informacje na temat tego rodzaju zabiegu.

Peeling to nic innego jak zabieg złuszczania, a więc usuwania z powierzchni skóry martwych komórek naskórka. Na skutek naturalnego procesu regeneracji skóry, który powtarza się mniej więcej co 28 dni, powstają nowe komórki, a stare obumierają. Peeling dokładnie je usuwa, dlatego skóra staje się oczyszczona, a tym samym wygląda zdrowiej. Peeling to również świetne przygotowanie do innych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż skóra bez zrogowaciałego naskórka lepiej chłonie substancje odżywcze dostarczane przez balsamy, kremy czy olejki kosmetyczne. Zabieg ten jest też świetnym regulatorem mikrokrążenia krwi wewnątrz skóry. Poznajmy zatem czym charakteryzuje się zabieg złuszczania z użyciem soli.

Czym charakteryzuje się peeling solny?

Peeling solny, w przeciwieństwie do peelingu cukrowego, ma charakter stricte oczyszczający. Dokładnie usuwa martwy naskórek, poprawiając jednocześnie krążenie i dotleniając skórę. Sól stanowi składnik, który działa również przeciwzapalnie i odkażająco. Jest przydatna w leczeniu chorób skóry, gdyż tzw. płaszcz solny wspomaga nawilżenie skóry poprzez działanie osmotyczne. Poza tym, silne złuszczanie za pomocą soli pomaga przy mocno zgrubiałych czy chropowatych fragmentach skóry, m.in. na kolanach, łokciach i piętach. Dzięki regularnym zabiegom stają się one przyjemnie gładkie i miękkie.

Jak wykonać peeling solny?

Peeling solny powinno się wykonywać maksymalnie 1-2 razy w tygodniu, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji. To idealny sposób na pozbycie się starego naskórka i nawilżenie skóry. Przygotowanie zabiegu nie nastręcza zbyt wielu problemów, nawet w domowych warunkach i bez większego przygotowania. Wystarcza kilka prostych składników i odrobina chęci. Jednym ze sposobów na jego wykonanie jest wykorzystanie soli himalajskiej, oleju bazowego, np. kokosowego, oraz ulubionych olejków eterycznych lub kosmetycznych.

Przepis na domowy peeling solny

  • 1/2 szklanki średnioziarnistej  soli himalajskiej,
  • 5 łyżek oleju kokosowego,
  • kilka kropel olejku eterycznego lub kosmetycznego.

W przepisie można zastosować jeden z olejków eterycznych, np. olejek lawendowy, olejek oregano czy olejek cytrynowy. W przypadku problemów skórnych poleca się zwykle dodatek olejku rycynowego, olejku arganowego lub olejku z drzewa herbacianego, w zależności od oczekiwanych efektów.

Wszystkie składniki należy wymieszać w miseczce, w taki sposób, by się dobrze połączyły. Peeling solny należy nałożyć na mokrą, wcześniej umytą skórę. Wciera się go delikatnie od stóp i łydek, zawsze kolistymi ruchami, kierując się ku górze. Miejsca mocniej zrogowaciałe i zgrubiałe, takie jak stopy czy kolana, wymagają nieco większej uwagi. Na koniec zabiegu skórę trzeba dokładnie spłukać letnią wodą. Co ciekawe, do tego celu nie należy używać mydłem, gdyż usuwa ono z ciała delikatna powłokę olejową, która daje doskonały efekt nawilżający i zmiękcza skórę po peelingu. Po spłukaniu domowego kosmetyku wodą i delikatnym wysuszeniu skóry ręcznikiem, posmaruj się odżywczym balsamem, by uzyskać efekt maksymalnego odżywienia.

Uwaga: Zabieg na twarzy, szyi i dekolcie należy zawsze wykonywać ze szczególną ostrożnością i delikatnością.

Peeling solny do masażu i na cellulit

Granulki zawarte w peelingu solnym delikatnie masują skórę i pobudzają w niej mikrokrążenie. Masaż peelingiem oczyszcza, poprawia ukrwienie i elastyczność skóry, a także ułatwia wchłanianie substancji aktywnych zawartych w takich kosmetykach jak kremy czy balsamy.

Peeling stosowany powinien być również w walce z cellulitem. Jest bowiem bogaty w minerały i pierwiastki, które wspierają aktywność enzymów skóry, a przy tym stabilizują gospodarkę wodną. Dodatkowo stymulują skórną przemianę materii. Skóra po peelingu solnym jest dogłębnie oczyszczona, a przy tym nawilżona.

Peeling solny – działanie na stopy i dłonie

Stopy są jedną z bardziej obciążonych części ciała, dlatego często wymagają nieco więcej wysiłku w zakresie codziennej pielęgnacji. Zmęczone i bolące utrudniają codzienne funkcjonowanie i źle wpływają na ogólne samopoczucie. Dlatego warto stosować masaż stóp peelingiem solnym, który działa na nie kojąco i odświeżająco. Dzięki temu skóra stóp będzie bardziej gładka i przyjemna w dotyku. Zabieg skutecznie ściera martwy naskórek i likwiduje zgrubienia na piętach. Może także stanowić pierwszy krok do wykonania domowego pedicure.

Co ciekawe, peeling solny sprawdza się również w przypadku delikatnej skóry dłoni, która narażona jest na działanie wody z chlorem, różnego rodzaju detergentów oraz czynników pogodowych, a więc wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zabieg złuszczania z zastosowaniem soli może sprawdzić się w tej roli znakomicie. Posiada bowiem delikatną konsystencję, a przy tym wyjątkowe właściwości zmiękczająco-nawilżające. Nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale i pomaga usunąć skórki narastające na paznokcie, dlatego może być także wstępem do domowego manicure.

W połączeniu z masażem sprawi, że dłonie staną się wspaniale gładkie i miękkie. Dodatkowo po peelingu warto stosować odpowiedni balsam do pielęgnacji skóry dłoni.

Peeling solny a opalanie skóry

Skóra najlepiej wygląda wówczas, gdy jest delikatnie opalona. Jednak wraz z końcem lata wcale nie trzeba się rozstawać z piękną opalenizną. Warto jednak odpowiednio pielęgnować swoją skórę, a będzie można cieszyć się ładną opalenizną również jesienią czy zimą. Do opalania można się odpowiednio przygotować dzięki peelingowi solnemu. Dobrze jest go wykonać wieczorem, na dzień przed planowanym wypoczynkiem. W ten sposób można usunąć martwy naskórek, i uzyskać równomierny odcień skóry. To też najlepsza metoda pozwalająca na przyspieszenie jej regeneracji. Nowy naskórek, który pozostaje po zabiegu opala się szybciej i znacznie ładniej niż stary.

Dlaczego jeszcze warto stosować peeling solny?

Podczas korzystania z depilatora elektrycznego czy plastrów woskowych może dojść do pojawienia się problemu wrastających pod skórę włosków. Okazuje się, że można temu zapobiec regularnie stosując właśnie peeling solny. Zabieg ten skutecznie usuwa szorstki naskórek, który sprzyja wrastaniu włosków. Dzięki swoim właściwościom zmiękczającym i nawilżającym sprawia, że włoski łatwiej mogą przebijać się przez skórę, co chroni przed bolesnym efektem ich wrastania. Procedurę zabiegu warto wykonać na około 2 dni przed depilacją i 2 dni po niej.

Co ciekawe, peeling solny może mieć również działanie wspomagające przy leczeniu zapalenia mieszków włosowych. W czasie trwania kuracji leczniczej warto stosować kąpiel z dodatkiem dowolnej solanki bądź soli, która skutecznie łagodzi i niweluje wszelkie podrażnienia skóry, działając na nią przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.