Home Polecane Paznokcie żelowe – O czym warto wiedzieć

Paznokcie żelowe – O czym warto wiedzieć

przez Patrycja Nowak
paznokcie żelowe

Tipsy cieszą się coraz większą popularnością, również i w Polsce. Paznokcie żelowe są obok metody akrylowej jedną z częściej wykorzystywanych sposobów na wydłużenie i ozdobienie paznokci. Podobnie jak w przypadku manicure hybrydowego, także i w tym przypadku potrzebna jest lampa UV.

Paznokcie żelowe, jako metodę przedłużania płytki paznokcia, nazywa się często światłoutwardzalną, bo do utwardzenia żelu wykorzystywana jest właśnie lampa UV. Poniżej przedstawiamy najważniejsze uwagi na temat tej metody kosmetycznej.

Paznokcie żelowe – charakterystyka

Zabieg przedłużania paznokci metodą żelową wymaga wprawy i ostrożności ze strony osoby, która go wykonuje. Trzeba bowiem uważać, aby żel nie rozlał się na otaczające paznokieć skórki. Jeśli zostanie on prawidłowo nałożony, konieczne jest jeszcze 2-3 minutowe naświetlanie. Prawidłowo wykonane paznokcie żelowe składają się z minimum 3 warstw żelu. Każda warstwa jest utwardzana za pomocą lampy. W takiej sytuacji nie trzeba opiłowywać paznokci, aby pozbyć się nadmiaru nałożonego żelu.

Do wykonywania paznokci żelowych wykorzystywane są różne rodzaje żelu, m.in. żele nabłyszczające, modelujące, napigmentowane, kamuflujące czy żele z brokatem. Największą popularnością cieszą się jednak żele jednofazowe. Każda warstwa paznokcia jest w tym przypadku przedłużana za pomocą tego samego żelu. To rozwiązanie bardzo wygodne, w przeciwieństwie do metody trójfazowej (wykonywane za pomocą trzech różnych żeli). Metoda ta jest pracochłonna i trudna do wykonania.

W jaki sposób wykonuje się paznokcie żelowe?

Przed rozpoczęciem pracy kosmetyczka dezynfekuje swoje dłonie lub zakłada na nie gumowe rękawiczki. Należy zdezynfekować także dłonie klientki. Kolejnym krokiem jest usunięcie skórek wokół paznokcie za pomocą frezarki i skrócenie paznokci do odpowiedniej długości. Potem należy je wypolerować i dokładnie oczyścić oraz odtłuścić. W razie konieczności na odtłuszczoną płytkę nakłada się primer, który zwiększa przyczepność żelu do płytki.

W przypadku stosowania tipsów należy dopasować ich kształt do naturalnej płytki paznokciowej. Następnie nakłada się na nie żel, uważając aby nie dotykał on skórek. Pierwsza warstwa żelu powinna pokrywać cały tips. Drugi warstwa ma za zadanie wyprofilować paznokieć, a więc nadać mu idealny kształt. Trzecia warstwa jest warstwą wykończeniową. Każdą z nich należy utwardzić w świetle lampy UV przez ok. 3 minuty i przemyć specjalnym cleanerem.

Po drugiej warstwie paznokieć należy lekko spiłować, aby nadać mu odpowiedni kształt. Trzeciej warstwy nie trzeba piłować, dzięki czemu paznokieć będzie błyszczący. Na koniec na skórki nakłada się oliwę z oliwek.

Ile kosztują żelowe paznokcie?

Paznokcie żelowe można wykonać samodzielnie bądź zlecić to profesjonalistom. Stawiając na dobry salon kosmetyczny, jest jakaś pewność, że paznokcie zostaną potraktowane środkami dobrej jakości, które ich nie zniszczą. Wynika to przede wszystkim z możliwości reklamowania nieudanej usługi. Cena takiego zabiegu w salonie wynosi średnio od 100 do 150 złotych, w zależności od lokalizacji gabinetu. Do wizyty u kosmetyczki warto jednak wcześniej odpowiednio się przygotować. Przed zabiegiem nie powinno się m.in. usuwać skórek za pomocą metalowych cążek. Powodować może to bowiem uszkodzenie płytki paznokcia po użyciu lampy UV. Ewentualnie można posłużyć się specjalnym patyczkiem kosmetycznym. Poza tym warto przez jakiś czas unikać stosowania jakichkolwiek preparatów na paznokcie. Może to skrócić czas trwałości paznokcie żelowych lub popsuć efekt wizualny.

Paznokcie żelowe można też wykonać w domu. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie przybory i narzędzia. Największy wydatek to zakup lampy UV. Z drugiej strony, odpowiednio używana lampa posłuży przez wiele lat. Oprócz tego potrzebne są różnego rodzaju żele, cleanery czy formy do paznokci.

Dbanie o paznokcie żelowe

Paznokcie żelowe wytrzymują na ogół od 2 do 4 tygodni. Wiele zależy od tego jaki tryb życia prowadzi się na co dzień oraz od tempa wzrostu paznokci. Żel najlepiej trzyma się na płytkach mocnych i zadbanych. Z czasem paznokcie oczywiście odrastają, a więc żel należy regularnie uzupełniać. Bez odpowiedniej opieki ze strony kosmetycznej, paznokcie żelowe po jakimś czasie po prostu odpadną.

Paznokcie żelowe można w każdej chwili zdjąć. Trzeba jednak zachować przy tym sporą ostrożność. Najlepiej zlecić to doświadczonej kosmetyczce.

Zalety paznokci żelowych

Paznokcie żelowe wciąż cieszą się dużą popularnością. Mają zresztą sporo zalet, a do najważniejsze z nich należy:

  • prostota wykonania,
  • szybkość wykonania,
  • naturalny wygląd paznokci,
  • względnie przystępna cena,
  • możliwość ozdobienia paznokci w sposób bardzo wyszukany.

Wady paznokci żelowych

Oczywiście paznokcie żelowe mają i swoje wady. Najważniejsze z nich to:

  • dość duża podatność na uszkodzenia,
  • rzadko pojawiać się mogą problemy w czasie utwardzania kolejnych warstw,
  • żel w niektórych przypadkach może mieć niejednolity kolor.

Tipsy i paznokcie żelowe cieszą się sporą popularnością, bo jest to zabieg prosty, stosunkowo nie drogi, a przy okazji pozwalający na wykonanie na paznokciach efektownych zdobień. Jednak o wiele dłuższy efekt można uzyskać za sprawą lakierów hybrydowych.

Paznokcie żelowe – Wzory i popularne stylizacje

Manicure żelowy daje duże możliwości stylizacji i zdobienia paznokci. Niezwykle popularne są wzory geometryczne, a także połyskujące elementy.

Odważniejsze kobiety mogą zdecydować się na bardziej drapieżny kształt płytki oraz malowanie w bardzo fantazyjne wzory.

Niezwykle modne i popularne są paznokcie migdałki, które również mogą być ozdabiane w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób.

Do tworzenia niektórych stylizacji stosować można naklejki, szablony i wzorki.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.