Home Zabiegi kosmetyczne Rozjaśniająca kąpiel do włosów krok po kroku

Rozjaśniająca kąpiel do włosów krok po kroku

przez Patrycja Nowak
kąpiel rozjaśniająca

Kąpiel rozjaśniająca do włosów jest coraz popularniejszym i częściej samodzielnie wykonywanym zabiegiem. Kiedy warto ją wykonać i jakich efektów można się spodziewać? W tym artykule wskazujemy jak wykonać ten zabieg krok po kroku, a także podpowiadamy na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Chcesz rozjaśnić swoje włosy samodzielnie w swoim domu? Zastanawiasz się, jak uzyskać idealne jasne włosy bez silnych tonacji koloru? Odpowiedź brzmi – kąpiel rozjaśniająca! Zanurz włosy w rozjaśniającej kąpieli i od razu wyglądaj jak bogini! Nie martw się, przeprowadzimy Cię przez całą procedurę, aby Twoje doświadczenie było niezapomniane i bezpieczne.

Czym jest kąpiel rozjaśniająca włosy?

Podstawowy proces rozjaśniania włosów polega na ich utlenianiu. Proces ten skutecznie rozjaśnia włosy, ale jego następstwa są dość destrukcyjne. Rozjaśnianie w ten sposób może wpłynąć bardzo negatywnie na strukturę włosów i sprawić, że staną się one kruche i osłabione.

Ponieważ utlenianie włosów jest zabiegiem bardzo agresywnym, stosowanie go może być bardzo ryzykowne, szczególnie jeśli z natury masz cienkie i kruche włosy. Zatem idealną alternatywą jest kąpiel wybielająca. Proces ten nie powoduje uszkodzeń i jest niemal całkowicie bezpieczny dla wszystkich rodzajów włosów.

Z drugiej strony, kąpiel wybielająca jest zatem znacznie łagodniejszą procedurą i istotnie różni się od zwykłego procesu rozjaśniania. W tym zabiegu stosuje się rozcieńczony roztwór, który jest znacznie łagodniejszy dla struktury włosów. Do mieszanki dodaje się szampon i nakłada na mokre włosy.

Mycie rozjaśniające włosy, znane także jako kąpiel rozjaśniająca, to mniej intensywne i gwałtowne rozjaśnienie włosów. Zabieg ten nie uszkadza struktury włosów, w przeciwieństwie do standardowego utleniania, a zatem jest dobrą alternatywą, jeżeli chcemy uzyskać konkretne rezultaty.

Kiedy stosujemy rozjaśniającą kąpiel do włosów

Mycie rozjaśniające jest idealne, gdy zależy nam na:

  • lekkim rozjaśnieniu ciemnych włosów, gdy planujemy nałożyć farbę nieco jaśniejszą, niż nasz naturalny kolor wyjściowy,
  • delikatnych refleksach świetlnych,
  • rozjaśnieniu, nie większym niż około 1-2 tonacje,
  • ujednoliceniu koloru włosów przed ich farbowaniem.

Kąpiel rozjaśniająca może nam także pomóc, jeżeli planujemy nałożyć na nasze jasne włosy bardzo delikatny kolor, biały lub pastelowy i obawiamy się uzyskania zielonkawych refleksów. Należy jednak pamiętać, że rozjaśnianie włosów za pomocą rozjaśniaczy, zawsze łączy się z ciepłym kolorem końcowym, dlatego jeżeli zależy nam, by nasze włosy były następnie farbowane na chłodny odcień, potrzebujemy w tym celu uzyskać odpowiednie tonowanie.

Jeśli twoja obecna farba do włosów nie chce zejść, nie martw się. Zabieg ten może być niezwykle przydatny w usuwaniu trwałej farby do włosów i usuwaniu jej śladów. Domowa kąpiel może nie być tak skuteczna jak zwykły proces rozjaśniania, ale jest znacznie mniej szkodliwa dla włosów. Jeśli masz kruche włosy, to minimalne działanie rozjaśniające może okazać się wprost idealne dla wyglądu, który chcesz osiągnąć.

Kąpiel rozjaśniająca do włosów – Jak stosować?

Aby przygotować kąpiel wybielającą, musisz posiadać trzy niezbędne składniki, tj. proszek wybielający, nadtlenek i szampon. Warto również skorzystać z poniższych porad.

  1. Wykonaj test alergiczny

Jeśli chcesz wykonać kąpiel rozjaśniająca do włosów po raz pierwszy, ten krok jest konieczny, aby uniknąć niepożądanych reakcji organizmu. Zanurz bawełnianą kulkę w mieszance wybielającej i rozetrzyj ją na dłoni. Jeśli skóra zaczerwieni się lub zacznie swędzieć, najprawdopodobniej jesteś uczulona na któryś ze składników. Ale jeśli nie masz pewności, poczekaj 48 godzin i sprawdź, czy nie ma dalszych zmian. Jeśli nic się nie stanie, możesz kontynuować procedurę.

  1. Wymieszaj wybielacz, wywoływacz i szampon w misce

Aby wykonać odpowiednią płukankę, mającą odpowiednio rozjaśnić nasze kosmyki, należy użyć rozjaśniacza proszkowego i utleniacza. Rozrabiamy je w ilości zalecanej przez producenta, a następnie do uzyskanej mieszanki dodajemy porcję szamponu lub odżywki. Dodanie środka myjącego pozwoli miksturze na odpowiednie pienienie się na włosach i lepsze rozprowadzenie na ich powierzchni. Zastosowanie odżywki zapewnia silniejsze działanie regenerujące. Pamiętajmy jednak, że im więcej odżywki w miksturze, tym efekty, jakie przyniesie kąpiel rozjaśniająca są mniejsze. Odżywka jednak równocześnie częściowo zniweluje niekorzystne działanie rozjaśniacza. Na koniec do przygotowanej mikstury należy dodać nieco ciepłej wody.

  1. Zwilż włosy zimną wodą

Cały zabieg wykonuje się, gdy włosy są wilgotne, a nie mokre. Zmocz włosy pod zimną wodą. Przed zastosowaniem mieszanki pozwól włosom wyschnąć przez co najmniej kilka minut. Możesz nawet nieco osuszyć włosy ręcznikiem.

  1. Owiń ręcznik wokół ramion

W przypadku zabrudzeń podczas zabiegu ręcznik może chronić skórę i odzież przed odbarwieniem. Warto również zastosować starą koszulkę, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Nie zapomnij założyć rękawic gumowych / lateksowych, aby chronić ręce przed poparzeniem.

  1. Zastosuj przygotowany środek rozjaśniający

Po uzyskaniu z połączonych składników gładkiej masy, równomiernie nakładamy ją na głowę, na rozczesane, wilgotne ale nieumyte włosy. Ważne, by zabezpieczyć dłonie rękawiczkami ochronnymi.  Mieszankę taką pozostawiamy na włosach od 5 do 30 minut. Co około 10 minut warto kontrolnie sprawdzić efekt i przemasować mieszankę na głowie, tak, aby nie uległa wyschnięciu. W miejscu gdzie przeschnie zbyt mocno może działać mniej intensywnie, powodując nieregularne plamy na włosach. Jeżeli w stosunku do reszty włosów mamy bardzo jasne odrosty, warto nałożyć na nie mieszankę dopiero na kilka minut przed planowanym zmyciem.

  1. Umyj włosy

Mieszankę zmywamy za pomocą szamponu zawierającego duże ilości SLS i zakwaszamy odpowiednią odżywką. W tym wypadku nie warto bawić się w żadne kosmetyki naturalne, bez zawartości detergentów. Głównym celem jest pozbycie się agresywnych środków rozjaśniających. Już samo zakończenie utleniania wskazuje na to, że kąpiel rozjaśniająca to chemiczna ingerencja w strukturę włosów, która na pewno nie wywoła pozytywnego wpływu na kondycję naszej czupryny. Jest to w dalszym ciągu bardzo inwazyjna metoda, nie mająca wiele wspólnego z naturalnym działaniem pielęgnacyjnym. Jest ona jednak mniej inwazyjna, niż standardowe rozjaśnianie włosów, przeprowadzanych za pomocą gotowych mieszanek utleniających lub czystym rozjaśniaczem.

Jak dbać o rozjaśnione włosy?

  • Odżywiaj włosy za każdym razem, gdy je myjesz. Za pomocą maseczek głęboko odżywiaj je co dwa tygodnie, aby przywrócić utraconą wilgoć.
  • Przed użyciem jakichkolwiek narzędzi do stylizacji termicznej nałóż na włosy spray lub serum chroniące przed gorącem, aby zapobiec termicznym uszkodzeniom włosów.
  • Unikaj używania prostownic, suszarek do włosów i lokówek przez kilka dni po procesie rozjaśniania, ponieważ włosy są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia.
  • Częste stosowanie pozostawionych odżywek, serum i masek do włosów zapobiegnie wysuszeniu włosów.

Kąpiel wybielająca jest świetną alternatywą dla rozjaśniania i niesamowitym sposobem na uzyskanie nowego wizerunku, bez ryzyka ich uszkadzania.

Przykładowe efekty zabiegu

 

O czym warto pamiętać

Jeżeli nie chcemy narażać kosmyków naszych włosów na zbytnie zniszczenie, a nie zależy nam na diametralnej zmianie koloru włosów, lepiej zastosować ziołowe kosmetyki naturalne lub przyrządzone w domu maski rozjaśniające, które nadają efekt delikatnego rozjaśnienia, a także przyjemnego kolorytu i świetlistych refleksów, już po kilku użyciach. W takim wypadku najlepiej działa rumianek i sok z cytryny, zapewniające odpowiedni efekt końcowy.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.