Witamina C w trosce o zdrowie i urodę

witamina c

Kwas askorbinowy, popularnie znany jako witamina C, to związek aktywny, z którego istnienia i działania zdają się zdawać sprawę nawet małe dzieci. Jednak mało kto wie, że to nie tylko nieodzowny element diety. Witamina C jest także cudownym składnikiem, mającym zastosowanie w kosmetyce.

Witamina C to przede wszystkim bardzo skuteczny przeciwutleniacz, zapobiegający procesom starzenia, likwidujący zmarszczki mimiczne, a także posiadający działanie antynowotworowe oraz poprawiający pracę układu krążenia. Mówiąc o kwasie askorbinowym należy jednak na początek rozwiać jeden podstawowy mit.

Kiedy należy jej używać

Witamina C uważana jest za podstawowe lekarstwo na przeziębienie. Nic jednak bardziej mylnego. Badania z 2007 roku wykazały, że przyjmowanie witaminy C w trakcie przeziębienia, nie zmniejsza, ani nie skraca czasu jego objawów. Ma też niewielkie znaczenie w ochronie przed przeziębieniem. Jedyna grupa, dla których przynosiła efekt anty przeziębieniowy, to ciężko trenujący sportowcy.

Nie znaczy to jednak, że witamina C nie jest potrzebna. Wręcz przeciwnie. Stanowi ona jeden z podstawowych elementów naszej diety, którego nie może zabraknąć. Niedobór kwasu askorbinowego w organizmie, może doprowadzić do niedokrwistości, osłabienia naczyń włosowatych, astmy, zmian w kościach i do szkorbutu. Objawami jej niedoboru jest m.in. brak apetytu, łatwość powstawania siniaków, trudności z gojeniem się ran, bóle mięśni i stawów, czy krwawienie dziąseł. Witamina C jest również nieodzowna po długotrwałym wysiłku fizycznym, podczas wymiotów, czy osób pod wpływem silnego stresu. Pozwala ona uszczelniać naczynia krwionośne, pomaga przy nadciśnieniu, zmniejsza zmiany miażdżycowe, wspomaga wchłanianie żelaza i zmniejsza ryzyko powstania udaru.

Dawkowanie

Jako, że ludzki organizm samodzielnie nie wytwarza witaminy C, należy ją dostarczać w diecie. Średnie zapotrzebowanie na kwas askorbinowy to 75 mg dziennie. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to substancja rozpuszczalna w wodzie i wydalana wraz z potem i moczem, bardzo ciężko ją przedawkować. Z tego powodu można nie martwić się, że przesadzimy z produktami z zawartością ej witaminy. Przy dawce powyżej 1000 mg dziennie można doświadczyć dopiero pierwszych objawów przedawkowania, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Witamina C w kosmetyce

Stosowanie witaminy C w kosmetyce to przede wszystkim silne działanie przeciwutleniające, dodatkowo chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. W związku z tym, że przeciwdziała starzeniu się skóry, doskonale niweluje ryzyko powstawania oparzeń słonecznych i działa przeciwzapalnie. Witamina C pomaga w tworzeniu kolagenu oraz wykazuje zdolność do depigmentacyji. Jest ona wprost nieodzowna w kosmetykach dla osób palących nikotynę. Regularnie stosowana ujędrnia skórę, likwiduje zmarszczki mimiczne, spowodowane przesuszoną skórą przez dym papierosowy, a także nadaje cerze blasku i odpowiedniego kolorytu. Dodatkowo ma działanie redukujące cellulit i rozstępy.

Na naszym stole raczej nie powinno zabraknąć produktów zawierających witaminę C. To samo tyczy się składu kosmetyków, gdyż zarówno kosmetyki ekologiczne, jak i nasza dieta, mogą stanowić istotne skarbnice kwasu askorbinowego. Poniżej podajemy przykładowe zawartości witaminy C w 100g surowych składników:

  • dzika róża – 3000-3500 mg
  • rokitnik – 200-315 mg
  • czarna porzeczka – 180 mg
  • natka pietruszki – 178 mg
  • czerwona papryka – 144 mg

Aby uniknąć w diecie czy samodzielnie przygotowywanych domowych kosmetykach strat witaminy C należy zadbać o ochronę naszych produktów przed światłem i wysoką temperaturą. Najlepiej spożywać produkty surowe, z jak najcieniej obraną skórką, a także nie moczyć ich zbyt długo w wodzie. Warto również używać do ich obróbki noży i skrobaczek ze stali nierdzewnej, gdyż żeliwo korozyjne przyspiesza jej rozkład.

Tagowany z:     , ,

O autorze /


Wyślij swój komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ogólnopolski serwis kosmetyczny

Złota 61, 00- 819 Warszawa

kontakt@ekosmetyczki.pl

Dane kontatowe