Home Składniki kosmetyczne Olejek rozmarynowy dla zdrowia i urody

Olejek rozmarynowy dla zdrowia i urody

przez Patrycja Nowak
olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy to wspaniały produkt naturalny, o wielu cennych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Może stanowić ważny składnik kosmetyków pielęgnacyjnych, a także preparatów leczniczych. Poznajmy jego najważniejsze efekty działania i korzyści jakie może nam zapewnić.

Olejek rozmarynowy posiada wyjątkowe właściwości lecznicze i kosmetyczne. Jak zatem można go stosować? Przy jakich schorzeniach sprawdza się najlepiej? Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

Olejek rozmarynowy – Ogólna charakterystyka

Rozmaryn to roślina wykorzystywana przez człowieka już od tysięcy lat. W starożytnym Egipcie zioło to miało wiele zastosowań, jednak ceniono je głównie ze względu na właściwości lecznicze i kosmetyczne. Już w roku 500 naszej ery rozmaryn wykorzystywano w Grecji i Rzymie, również w celach leczniczych. Obecnie roślinę tę na masową skalę uprawia się przede wszystkim w Hiszpanii, Francji i Maroku, a znaczna jej część przeznaczona jest do produkcji olejków eterycznych.

Olejek rozmarynowy ma wyjątkowe właściwości lecznicze i terapeutyczne. Pozyskiwany jest w procesie destylacji parą wodną. Stanowi on dość gęstą ciecz, o intensywnym zapachu, którą na ogół przez wykorzystaniem rozcieńcza się w innych składnikach bazowych.

Właściwości olejku rozmarynowego

Olejek rozmarynowy najczęściej stosowany jest w celu poprawy kondycji włosów suchych i przetłuszczających się. Sprawdza się także jako dodatek do codziennie stosowanego szamponu. Poza tym, może wchodzić w skład wielu kremów i płynów, jako dostarczyciel cennych składników aktywnych. Ponadto, od jakiegoś czasu w sklepach znaleźć można również pasty do zębów z dodatkiem olejku z rozmarynu. Takie produkty skutecznie przywracają uczucie świeżości i niwelują nieświeży oddech, który jest skutkiem nadmiaru bakterii w jamie ustnej.

Olejek rozmarynowy można także z powodzeniem stosować w celu wsparcia procesu leczenia chorób dróg oddechowych. Pomocne w tym przypadku są przede wszystkim inhalacje z dodatkiem olejku z rozmarynu oraz masaże klatki piersiowej i pleców. Często poleca się go stosować w postaci aplikacji do nosa podczas kataru.

Olejek rozmarynowy poprawia również krążenie krwi i wzmacnia cały układ odpornościowy. Dlatego też stosuje się go profilaktycznie w leczeniu wielu chorób układu oddechowego i pokarmowego, gdyż pomaga leczyć biegunkę, zaparcia, itp. dolegliwości. Dzięki olejkowi z rozmarynu można wspomóc eliminację nadmiaru płynów z organizmu, a z uwagi na właściwości moczopędne stosuje się go czasem w naturalnym leczeniu żółtaczki.

Olejek rozmarynowy polecany jest również kobietom, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek. W tym przypadku kilka kropelek olejku należy delikatnie wmasować w podbrzusze.

Można go z powodzeniem łączyć z innymi olejkami eterycznymi, np. olejkiem migdałowym. Takie połączenie doskonale sprawdza się w leczeniu wypadania włosów i stanów zapalnych skóry. Mieszankę olejków wystarczy przed kąpielą wmasowywać przez kilka minut w problematyczne miejsce, wykonując delikatne i okrężne ruchy.

Zastosowanie olejku rozmarynowego

Olejek rozmarynowy często wykorzystywany jest jako środek powstrzymujący procesy starzenia się organizmu. W tym celu wystarczy jedynie zmieszać go z miętą i zastosować prosto na skórę. Jego zwolennicy twierdzą, że przynosi niemal natychmiastowe efekty i pod tym względem przewyższa wszystkie dostępne w sklepach i drogeriach kremy. Za sprawą jego działania skóra jest dobrze nawilżona i odprężona. Wiele osób wykorzystuje jego właściwości do wykonywania różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych, gdyż doskonale poprawia elastyczność skóry, zapewnia jej należytą ochronę i blask.

Olejek rozmarynowy posiada również właściwości przeciwzapalne i z tego powodu często stosuje się go w medycynie sportowej, szczególnie podczas masowania przemęczonych mięśni. Poprawia ogólny stan obolałych miejsc i przyspiesza ich regenerację. Wykorzystywany może być również w walce z zapaleniem stawów czy reumatyzmem. Poza tym, olejek z rozmarynu wykazuje skuteczne działanie antybiotyczne i odkażające. Z tego względu, stosować go można niemal na wszelkiego rodzaju rany i skaleczenia. Nie pozwala bowiem na przedostanie się do rany bakterii, co chroni przed rozwojem infekcji.

Olejek rozmarynowy – przeciwwskazania do jego stosowania

Z uwagi na działanie stymulujące układ nerwowy, olejku rozmarynowego nie powinno się stosować u osób, które cierpią na padaczkę czy nadciśnienie krwi. Raczej nie powinno się go też stosować podczas ciąży, a dawniej olejek rozmarynowy wykorzystywano do wywoływania porodu. Poza tym, tego wyjątkowego olejku muszą unikać osoby z bardzo wrażliwą skórą, gdyż może on wywoływać nieprzyjemne reakcje. W formie nierozcieńczonej może powodować podrażnienia skóry, a nawet jej delikatne poparzenia. Leczniczo olejku rozmarynowego w zasadzie nie zaleca się stosować bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.