Home Składniki kosmetyczne Naturalne składniki kosmetyków przeciw starzeniu się skóry

Naturalne składniki kosmetyków przeciw starzeniu się skóry

przez Patrycja Nowak
naturalne składniki kosmetyków

Z wiekiem naturalne funkcje skóry stają się mniej skutecznie, co prowadzi do zmarszczek, utraty jędrności i matowienie cery. Podobnie dzieje się też z włosami, których zdolność do samonaprawy znacznie maleje. Z tego względu często sięgamy po składniki kosmetyków, które pozwalają spowolnić ten proces i przywrócić skórze lepszy wygląd.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 są niezbędne dla zdrowej skóry i często są to podstawowe składniki kosmetyków pielęgnacyjnych dla dojrzałej skóry. Stosując je miejscowo, poprawiamy teksturę cery oraz umożliwiamy naszym komórkom utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. Z kolei przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, walczą z wolnymi rodnikami i spowalniają procesy utleniania, które prowadzi do widocznych oznak starzenia się.

Cenne składniki kosmetyków

Poniżej przedstawiamy dość egzotyczne składniki kosmetyków, które wykazują silne działanie zapobiegające przedwczesnym oznakom starzenia. W większości są to rośliny, które były uprawiane przez długi czas, jednak ich zastosowanie kosmetyczne miało raczej wymiar lokalny. Wcześniej nie doceniono również ich wspaniałych właściwości pozwalających na zachowanie młodości i lepszego wyglądu skóry.

  1. Olej Inchi

Olej Inchi wytwarza się z małych nasion, pochodzącej z Peru rośliny i uznawany jest za jedno z najbogatszych źródeł roślinnych kwasów omega-3 (alfa linolenowego). Kwasy tłuszczowe 0mega-3 pomagają nam regulować produkcję sebum, a tym samym utrzymują skórę elastyczną, chronią przed uszkodzeniem słonecznym, naprawiają szkody już wyrządzone i zachowują odpowiednie nawodnienie cery.

Olejki Inchi zawierają również kwasy tłuszczowe omega-6 (linolowy), witaminę A (stymuluje produkcję kolagenu) oraz witaminę E (alfa-tokoferol – silny przeciwutleniacz). Kosmetyk naturalny tego typu łatwo przenika przez skórę i jest wysoce nawilżający.

SachaInchi to płodna roślina o wydajności 4000 kg z hektara.

  1. Ekstrakt ze śnieżycy

Śnieżnica to piękny kwiat i silny składnik anti-aging. Ekstrakt z tej rośliny pozwala opóźniać występowanie oznak starzenia skóry, poprzez hamowanie skurczu mięśni (naturalna alternatywa dla botoksu). Wygładza zmarszczki i odpręża, a także zwiększa naturalne funkcje ochronne. Często występuje w pielęgnacyjnych kosmetykach organicznych i naturalnych, np. marki Natura Siberica.

  1. Olejek z nasion rzeżuchy

Nic nie ma więcej siły życiowej, niż ta niepozorna roślina. Aktywuje system oczyszczania skóry, chroni skórę przed uszkodzeniami DNA i negatywnym wpływem środowiska, a także usuwa przebarwienia, rozjaśnia skórę i wyrównuje koloryt cery.

  1. Olej anidroba

Przez wieki w Amazonii ludzie używali oleju z nasion andiroba w leczeniu bólów mięśni, a także chorób skóry, oraz jako środka przeciwko owadom.

Olej z tej egzotycznej rośliny jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (większość z nich to kwas oleinowy) i ma godne uwagi stężenia limonoidów i triterpenów (związki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne). Jest to lekki olej, który szybko się wchłania i ma wysoce nawilżające właściwości. Zawarty w nim kwas mirystynowy przyczynia się do przyspieszenia gojenia uszkodzonej skóry.

  1. Olej z amarantusa

Olej z nasion szarłatu zawiera najwyższe stężenie skwalenu, zaraz po oleju z wątroby rekina. Stanowi także cenną substancję czynną o działaniu przeciwnowotworowym. Spowalnia efekty starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek. Co ważne, jest niedrażniący.

Olej z amarantusa ma wysoką zawartość kwasu linolowego (40%), który przyczynia się do zachowania zdrowia błon komórkowych, zwiększenia wykorzystania składników odżywczych i metabolizmu komórkowego skóry.

  1. Olej z nasion arktycznej maliny moroszki

Ta wyjątkowa roślina może wytrzymać temperatury do -40 stopni Celsjusza. Zawiera obfite ilości kwasów omega-3, omega-6, witaminy E, witaminy A i steroli roślinnych. Składniki te wzmacniają i chronią skórę, a także zmniejszają objawy starzenia się cery. Moroszka arktyczna to roślinna, która zawiera wyjątkowe substancje aktywne, które pozwoliły jej przystosować się do najtrudniejszych warunków na ziemi.

Olej z nasion moroszki wykazuje właściwości detoksykacyjne, a dzięki jego stosowaniu skóra wygląda jaśniej i bardziej promiennie.

  1. Olej Moringa

Olej Moringa zapewnia przede wszystkim właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, odżywcze i zmiękczające. Dzięki niezwykłym zawartościom kwasu oleinowego (72%), dostarcza krytycznych składników odżywczych i wspomaga skórę w utrzymywaniu wilgoci. Zawiera cytokininy – hormony roślinne, które stymulują wzrost komórek i opóźniają powstawanie uszkodzeń i zniszczenia tkanek skóry. Jego najsilniejszą cytokininą jest zeatyna, która pomaga produkować kolagen i poprawia kondycję skóry.

Olej Moringa zawiera 1000 razy więcej zeatyny, niż jakakolwiek inna roślina. Jeśli to nie jest wystarczająco imponujące, warto wspomnieć, że zawiera on również więcej przeciwutleniaczy niż inne oleje roślinne. Zawarta w nim witamina C redukuje drobne zmarszczki i naprawia uszkodzone komórki skóry.

  1. Masło Cupuaçu

Cupuaçuc to wyjątkowa roślina o bogatej zawartości fitosteroli, które naprawiają suchą i uszkodzoną skórę. Zawiera również mnóstwo polifenoli zwalczających wolne rodniki, a także kwasów tłuszczowych, które odżywiają i nawilżają.

Masło to oferuje naturalną ochronę przed słońcem, restrukturyzuje tkanki, poprawia elastyczność i łagodzi stany zapalne. Stanowi wspaniałą alternatywę roślinną dla lanoliny. Posiada zdolności do przyciągnięcia 240% więcej wody, co czyni go skutecznym środkiem nawilżającym skórę.

  1. Olej buriti

Olej ten jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, witaminy i beta-karoten. Olej buriti jest najbogatszym znanym źródłem beta-karotenu, gdyż zawiera go więcej niż olej z nasion marchwi. Beta-karoten jest silnym antyoksydantem, cenionym ze względu na możliwość odnawiania komórek i naturalnego złuszczania skóry.

Olej buruti poprawia elastyczność skóry i pochłania promieniowanie w zakresie widzialnym i ultrafioletowym.

Podsumowanie

Przyszłość pielęgnacji skóry to lekkie i naturalne oleje oraz wyciągi roślinne, które są ​​w stanie zastąpić syntetyczne i toksyczne chemikalia z przeszłości. Syntetyczne składniki kosmetyków, tak naprawdę nie działają na dłuższą metę, a z czasem rzeczywiście osłabiają strukturę wewnętrzną skóry, prowadząc dokładnie do tego, czemu staramy się zapobiegać. Warto zatem sięgać po produkty pielęgnacyjne oparte na tradycyjnych formułach oraz zawierające roślinne składniki kosmetyków INCI.

Podobne artykuły

1 komentarz

Jolka 9 lipca 2017 - 13:44

Moim zdaniem najlepszym wyborem są naturalne składniki, takie jak ekstrakt z zielonej herbaty, czystek czy antyoksydanty pochodzące z egzotycznych owoców.

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.