Jaką rolę pełnią przeciwutleniacze

przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to bardzo ważne składniki czynne wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, przeznaczonych do ochrony i regeneracji skóry. Szczególną rolę pełnią w serach i kremach przeciwzmarszczkowych, chroniąc skórę przed niszczącym działaniem wolnych rodników i zapobieganiem powstawaniu zmarszczek.

Ciągłe narażenia naszej cery na czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, promienie słoneczne, czy nawet powietrze, którym oddychamy sprawia, że nasza skóra jest osłabiona, niedostatecznie nawilżona i zniszczona. Spożywane w diecie, jak i stosowane w kosmetykach przeciwutleniacze sprawiają, że redukowane są zniszczenia, których źródłem są wolne rodniki.

Czym są antyoksydanty

Inne stosowane określenia przeciwutleniaczy to także antyoksydanty i antyutleniacze. Niezależnie od nazwy są to naturalne związki chemiczne, występujące w niewielkich stężeniach. Są to głównie substancje roślinne, ale wśród antyutleniaczy znajdują się też jony selenu, cynku czy manganu. W kosmetyce opóźniają i wstrzymują procesy niszczenia komórek.

Przeciwutleniacze to jedne z najskuteczniejszych, naturalnych środków leczniczych, idealne także w profilaktyce nowotworowej. Znane są również z działań zaradczych przeciwko chorobom wieńcowym. Przeciwutleniacze to także nieodzowny składnik diety oraz kosmetyków, zwłaszcza gdy zależy nam na zdrowej i młodej cerze.

Jak działają przeciwutleniacze

Antyoksydanty skutecznie opóźniają efekty starzenia, redukują zniszczenia komórek skóry, wywoływane przez wolne rodniki, które silnie upośledzają produkcję kolagenu. Kosmetyki zawierające antyutleniacze to głównie kremy i sera do codziennej, domowej pielęgnacji skóry.

W diecie warto zadbać o dostarczanie przeciwutleniaczy z takich źródeł jak zielona herbata, ciemne winogrona, borówki amerykańskie, jagody oraz wiele innych produktów bogatych w witaminę C. Jeżeli chodzi o wybór kosmetyków warto zwrócić uwagę na ich zawartość w składzie INCI. Im więcej zawartych w nich różnego rodzaju przeciwutleniaczy, tym większa skuteczność ochronna i opóźniająca starzenie.

Dlaczego ochrona i profilaktyka jest tak ważna

W młodym organizmie skóra wypełniona jest przeciwutleniaczami. Z wiekiem, a także nadmierna ekspozycja skóry na słońce, procesy hormonalne, takie jak dojrzewanie i menopauza, stosowanie preparatów zawierających szereg drażniących substancji chemicznych, jak i choroby sprawiają, że skóra traci zdolność wytwarzania przeciwutleniaczy. Ważne jest zatem dostarczanie ich do organizmu poprzez dietę i odpowiednie kosmetyki.

Brak wspomagania ich tworzenia prowadzi do rozpadu kolagenu, a co za tym idzie, utraty bariery ochronnej i narażenie na różne schorzenia i przedwczesne starzenie skóry. Przeciwutleniacze to niezbędne składniki diety oraz kosmetyków do pielęgnacji skóry, a także do ochrony przeciwzmarszczkowej. Są szczególnie ważne w przypadku występujących już zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki czy zmarszczki na czole. Działania pobudzające produkcję kolagenu mają też właściwości regenerujące i odbudowujące zniszczone komórki skóry, które uległy degradacji zarówno przez naturalne procesy starzenia, jak i wywołane zostały przez narażenie skóry na czynniki środowiskowe.

Dlaczego warto

Warto zadbać o to, by zawsze w naszej diecie, jak i w stosowanych przez nas kosmetykach występował szereg rozmaitych przeciwutleniaczy. Im silniejsze przeciwutleniacze tym lepsze. Pozwolą one cieszyć się młodą, piękną, promienną skórą przez wiele lat.

Tagowany z:     , ,

O autorze /


Wyślij swój komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ogólnopolski serwis kosmetyczny