Home Składniki kosmetyczne Hydrolaty – Naturalne, pielęgnujące, pachnące…

Hydrolaty – Naturalne, pielęgnujące, pachnące…

przez Patrycja Nowak
hydrolaty

Hydrolaty otrzymuje się poprzez destylację odpowiednio dobranych roślin z parą wodną. W wyniku tego procesu otrzymuje się wodę podestylacyjną i olejek eteryczny. Hydrolaty najczęściej stosowane są jako tonik lub odświeżająca woda, a także jako dodatek do kremów, balsamów i maseczek.

W nowoczesnej kosmetyczce, wciąż podążając za nowymi trendami dla kobiet, coraz częściej można zauważyć rosnącą rolę hydrolatów. Ich podstawową odmianą są wykorzystywane dawniej bardzo szeroko wody kwiatowe. Mają one obecnie bardzo wszechstronne działanie i często mylone są z wodami toaletowymi, będącymi zupełnie innymi produktami.

Czym są hydrolaty?

Hydrolaty to produkty, powstałe w procesie destylacji roztworów roślinnych, podczas produkcji naturalnych olejków zapachowych. Stanowią one odparowaną wodę, w której pozostały rozpuszczalne składniki roślinne, a także około 0,02 – 0,5 % olejku eterycznego.

Hydrolaty wykazują doskonałe działanie nawilżające, odżywiające i łagodzące cerę. Stosuje się je często jako nawilżającą mgiełkę, tonik, czy jako dodatkowy składnik stosowanych żelów do skóry i serum regeneracyjnego.

Dosyć długo był to produkt, uważany w branży kosmetycznej jako bezużyteczny. Obecnie jest on coraz bardziej doceniany, ze względu na znacznie delikatniejszy od olejków eterycznych zapach, jak również poziom kwasowości pH zbliżone do naturalnego dla ludzkiej skóry. Pamiętać natomiast należy o tym, że nie wszystkie hydrolaty można stosować bezpośrednio w nierozcieńczonej formie. Najczęściej jednak można je dodawać do stosowanego mydła, czy też żelu do kąpieli.

Do czego stosuje się hydrolaty

W zależności od tego z jakiej rośliny pochodzi dany hydrolat, stosuje się go przy różnych problemach i przy specyficznych potrzebach. Bodaj najbardziej charakterystyczny z nich, czyli woda różana, jest idealna do stosowanie dla cery suchej. Zawiera antocyjany i kwas galusowy, który doskonale oczyszcza, posiada właściwości przeciwutleniające, jak i wzmacnia naczynia krwionośne. Woda różana chętnie używana jest jako orzeźwiający tonik do twarzy. Można również jej używać do nasączenia wacików i wykonywania około 10-minutowych okładów na powiekach. Sprawdza się również w pozbywaniu się cieni pod oczami.

Hydrolaty pomarańczowe, zawierające liczne przeciwutleniacze i silne substancje nawilżające, doskonale sprawdzają się dla cery dojrzałej, zmęczonej i z problemami związanymi z rozszerzonymi naczyńkami.

Przy pielęgnacji cery tłustej, nieodzowne może wydać się stosowanie wody oczarowej. Hydrolaty oczarowe dobrze ściągają pory i normalizują sebum, głownie dzięki dużej zawartości garbników. Warto też zwrócić się w stronę hydrolatu lawendowego, który dodatkowo odświeża i poprawia napięcie skóry, oraz działa przeciwzapalnie.

Hydrolaty mają dużo subtelniejszy zapach, niż w większości znane nam olejki eteryczne. Ich aromat jest momentami wręcz zupełnie inny, dlatego podczas zakupu warto zacząć od doboru odpowiadającego nam zapachu, decydując się mniejsze opakowania.

Kiedy warto je stosować

Stosowanie hydorlatów warto rozpocząć od porannego i wieczornego tonizowania cery. Spryskujemy nimi twarz i dekolt, a po krótkiej chwili ścieramy nadmiar wacikiem. Jeżeli nasza cera jest skłonna do alergii, warto rozcieńczać je z wodą w proporcji 1:1, aby zapobiec ewentualnym podrażnieniom skóry.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.