Home Porady Gabinet podologiczny – Profesjonalne wyposażenie

Gabinet podologiczny – Profesjonalne wyposażenie

przez Patrycja Nowak
gabinet podologiczny

Podologa to dziedzina z pogranicza medycyny i kosmetologii, która zajmuje się specjalistyczną pielęgnacją stóp. W szczególności obejmuje diagnozowanie oraz leczeniem chorób skóry, rekonstrukcję i korektę paznokci, zmiany patologiczne, deformacją stop, a także pielęgnacją stopy cukrzycowej. Specjaliści tej profesji stają się w ostatnim czasie bardzo popularni. By, prowadzić profesjonalne usługi kluczowym jest właściwe wyszkolenie personelu oraz dobrze wyposażony gabinet podologiczny. Przyjrzyjmy się bliżej temu drugiemu aspektowi.

W gabinecie podologicznym można skorzystać na ogół z pielęgnacji klasycznej bądź specjalistycznej, która obejmuje m.in. pękające pięty, zmiany grzybicze czy rekonstrukcję uszkodzonych paznokci. Na pierwszy rzut oka gabinet podologiczny przypomina gabinet lekarski, a nie kosmetyczny. Co musi się w nim znaleźć?

Gabinet podologiczny

Organizując pracę podologa warto zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie gabinetu. Kluczowe w tym zakresie jest kilka najważniejszych elementów.

Fotel dla pacjentów

Fotel to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w gabinecie podologicznym. To od niego zależy bowiem komfort i wygoda pacjentów. Duże znaczenie w tym przypadku ma stabilność. Dobry fotel musi posiadać regulację wysokości siedzenia. Powinien umożliwiać także bezproblemowe siadanie nawet osobom starszym i schorowanym. Wszystkie elementy fotela, takie jak siedzisko, podłokietniki czy oparcie powinny być ruchome i regulowane. Trzeba też pamiętać o komforcie pracy podologa. Dlatego dobry fotel musi dać się podnieść na wysokość jego wzroku.

Również specjalista podolog do swojej dyspozycji powinien mieć fotel bądź krzesło. Musi ono zapewniać odpowiednie podparcie lędźwi oraz amortyzować wstrząsy przenoszone na kręgosłup w czasie sięgania po specjalistyczne przyrządy.

Co musi znaleźć się w każdym gabinecie podologicznym?

Nie mniej istotnym elementem wyposażenia gabinetu podologicznego jest lampa z lupą. Światło lampy musi być stałe i jak najbardziej zbliżone do dziennego (barwa około 5500 Kelwinów). Tylko wówczas daje właściwy obraz barwy skóry na stopach. Z kolei lupa powinna mieć dużą powierzchnię i możliwość powiększania nawet do 4 dioptrii. Takie urządzenie pozwala na stawianie prawidłowych diagnoz, a więc i na skuteczne leczenie podologiczne.

W każdym gabinecie podologa jest też miejsce na frezarkę z pochłaniaczem pyłu. Zapewnia ono bezpieczeństwo i chroni przed wirującymi w powietrzu pyłami czy drobnoustrojami. Nie bez znaczenia jest jednak poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie. Obecnie sięga się przede wszystkim po maszyny, które pracują cicho i pozwalają na swobodną rozmowę z pacjentem. Na rynku wybór frezów jest bardzo szeroki, dlatego jest z czego wybierać. Wykonywane są one z materiałów szczególnie trwałych, które umożliwiają ich sterylizację. Warto sięgnąć po urządzenie o wysokiej mocy z wygodną rączką.

Sprzęt do dezynfekcji i sterylizacji obowiązkowy w każdym gabinecie

W tym przypadku, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup autoklawu, który zmniejsza aż o połowę ilość potrzebnych narzędzi – tradycyjnych i rotacyjnych. Oczywiście urządzenie do sterylizacji także powinno posiadać odpowiednie parametry. Ponadto warto mieć na wyposażeniu również urządzenie do foliowania instrumentów. Pakowanie w rękaw do sterylizacji jest zresztą o wiele tańsze, niż pakowanie w  klasyczne torebki.

W czasie wybierania autoklawu warto zwrócić uwagę na  klasę urządzenia. Dopuszczalne są jedynie klasy B i S. Znaczenie ma też czas, w jakim urządzenie sterylizuje i suszy narzędzia, łatwość obsługi czy dostępność serwisu. Kiedy na wyposażeniu gabinetu nie ma autoklawu, konieczne jest porozumienie się z zewnętrzną firmą, zajmującą się sterylizacją.

Dodatkowo, warto zadbać o dezynfektor obuwia. Na czas trwania zabiegu umieszcza się buty klienta właśnie w tym urządzeniu. Działa ono za pomocą promieniowania ultrafioletowego, ozonu czy systemu aktywnego srebra. Bardzo ważnym urządzeniem jest też myjka ultradźwiękowa. Zapewnia ona dodatkową formę ochrony przed skażonymi narzędziami. W tym przypadku duże znaczenie ma wielkość komory, która powinna bez problemu pomieścić dane narzędzia i przyrządy.

 Umeblowanie gabinetu podologicznego

Oczywiście, podczas urządzania gabinetu podologicznego kluczową kwestią jest jego funkcjonalność, ergonomia i wymogi sanitarne. W każdym gabinecie musi znaleźć się stolik zabiegowy czy szafki zabiegowe na narzędzia. Dobrym rozwiązaniem są szafki z przegródkami i szufladkami, które wykonane są z materiałów gładkich i łatwych do czyszczenia. Powinny być one również odporne na działanie agresywnych środków chemicznych. Na rynku dostępne są także specjalne szafki podologiczne stworzone właśnie z myślą o podologach.

W każdym gabinecie muszą znaleźć się pilniki, polerki, ręczniki, chusty, ostrza, skalpele, jednorazowe rękawiczki, okulary czy maski. Warto zadbać o mydło i ręczniki papierowe nad zlewozmywakiem, apteczkę pierwszej pomocy czy zestaw do czyszczenia. Aby zwiększyć wygodę samych pacjentów można rozważyć zakup brodzika na kółkach. Przy czym kółka muszą mieć opcję blokady. Z uwagi na higienę przed każdym użyciem powinno się brodzik wyścielać folią.

Gabinet podologiczny – O czym jeszcze warto pamiętać

Ponadto, nie ma gabinetu podologicznego bez profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji stóp. Powinny się one znajdować w widocznym miejscu, tak aby klient miał możliwość obejrzeć je i w razie zainteresowania zakupić. Na samym końcu warto także zadbać o odpowiednie uniformy dla samych podologów. Muszą być one przede wszystkim czyste i schludne. To w końcu najlepiej świadczy o całym gabinecie podologicznym.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.