Home Kosmetyki Peeling kawowy – Właściwości i zastosowania

Peeling kawowy – Właściwości i zastosowania

przez Patrycja Nowak
peeling kawowy

Peeling kawowy najczęściej stosowany jest w celu redukowania widoczności cellulitu, jednak również można go wykorzystywać do przeprowadzenia wielu innych zabiegów pielęgnacyjnych. Doskonale sprawdza się jako domowy kosmetyk, który łatwo wykonać i nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Zawarta w nim kawa dostarcza skórze wielu cennych składników ochronnych, które przede wszystkim ograniczają proces utraty jędrności i elastyczności. Poznajmy zatem najważniejsze właściwości i zastosowania peelingu kawowego oraz sprawdzone i skuteczne przepisy, które pozwolą na jego samodzielne przygotowanie i zastosowanie.

Kawa nie tylko pobudza organizm do działania, ale również pomaga ujędrnić ciało, a także wspomaga walkę z cellulitem. Znajdujące się w kawie składniki aktywne, m.in. kofeina, posiada właściwości przeciwutleniające, które pomagają chronić skórę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Po wypiciu popołudniowej kawy warto zatem pomyśleć o orzeźwiającym prysznicu, który najlepiej, aby był połączony z ujędrniającym peelingiem kawowym. W jaki jednak sposób można przygotować taki peeling, jak często należy go stosować i jak zmielona kawa wpływa na wygląd skóry?

Dlaczego warto zdecydować się na kawowy peeling do ciała?

Mielona kawa to w pełni naturalny produkt, który wykazuje zbawienny wpływ na skórę. Dlatego nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż coraz większa liczba kobiet decyduje się na przygotowanie kawowego peelingu w domowym zaciszu. Dlaczego jednak warto sięgnąć po wspomnianą kawę? Produkt ten pomaga w bardzo skuteczny sposób złuszczyć martwe komórki naskórka, wygładzając i ujędrniając tym samym skórę.

Znajdująca się w kawie kofeina pomaga dodatkowo zwalczyć cellulit, czyli jedno z największych kobiecych utrapień. Warto również wiedzieć o tym, iż kawa zastosowana na skórę pomaga poprawić jej koloryt i stymuluje krążenie krwi. Pozytywnie wpływa także niezwykle korzystnie na samopoczucie, z uwagi na silnie orzeźwiający aromat. Obok maseczki kawowej, składnik ten znajduje najczęściej zastosowanie właśnie w różnego rodzaju i nie tylko domowych peelingach i scrubach do ciała.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze efekty działania peelingu z kawy.

  1. Zmniejsza stan zapalny

Właściwości przeciwzapalne w połączeniu z polifenolami i kwasem hydrokinaminowym obecnym w kawie mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić objawy zaczerwienienia skóry.

  1. Poprawia krążenie krwi

Jeśli szorujesz ciało kawą, obecna w niej kofeina działa jako środek pobudzający, który poprawia krążenie krwi przepływającej pod skórą. Ta właściwość doskonale wpływa m.in. na łagodzenie objawów cellulitu.

  1. Zapewnia odmłodzoną i promienną skórę

Jeśli nie wiesz, przeciwutleniacze znajdujące się w kawie są dobre dla skóry. Mogą bardzo szybko zapewnić bardziej promienną, świeżą i młodą skórę. To jeden z głównych powodów dlaczego warto stosować peeling kawowy.

  1. Usuwa martwe komórki skóry

Zastosowanie peelingu kawowego pomaga pozbyć się plam słonecznych, piegów, drobnych linii mimicznych i zmarszczek. Zasadniczo właściwości przeciwutleniające pomagają także generować nowe komórki skóry. Ponadto, właściwości cierne peelingu pozwalają usuwać łuszczącą się skórę.

  1. Zmniejsza obrzęki

Delikatnie wmasuj peeling kawowy wokół oczu, aby skutecznie pozbyć się zmęczonych i opuchniętych oczu. Zastanawiasz się jak? Cóż, kofeina obecna w kawie dobrze wpływa na naczynia krwionośne, a peeling działa jako środek pobudzający, który pobudza do życia okolice oczu.

  1. Poprawia strukturę skóry

Jeśli chcesz pozbyć się martwych komórek skóry z ciała, użyj peelingu z kawy. Twoja skóra z pewnością będzie bardziej miękka, gładsza i odmłodzona.

  1. Zmniejsza obecność cellulitu

Użyj peelingu kawy, jeśli chcesz zmniejszyć cellulit. Jest to możliwe, ponieważ kawa jest środkiem moczopędnym, który odwadnia twoje ciało. Tak więc, gdy zastosujesz peeling kawowy, komórki tłuszczowe znajdujące się najbliżej powierzchni skóry mają tendencję do kurczenia się.

  1. Dodaje blasku skórze

Chcesz mieć promienną i rozświetloną cerę? Jeśli tak, nałóż peeling kawowy na twarz i pozostaw na 10-15 minut, zanim zmyjesz go letnią wodą. Ten peeling pomoże pozbyć się martwych komórek skóry i uzyskać jaśniejszą skórę, ponieważ kawa jest wspaniałą substancją aktywną o właściwościach przeciwutleniających.

Jak przygotować peeling kawowy?

Podstawowy i najczęściej wykorzystywany peeling kawowy to bardzo prosty w przygotowaniu domowy kosmetyk, przy pomocy którego można w znaczący sposób poprawić wygląd oraz stan skóry. Stosuje się go najczęściej w celu wspomagania leczenia cellulitu. Aby go przygotować, wystarczy zaopatrzyć się w:

  • mieloną kawę,
  • gorącą wodę,
  • 1 łyżeczkę cynamonu,
  • 2 łyżeczki cukru,
  • miseczkę, łyżeczkę do mieszania.

Jeżeli chodzi o proporcje, to wszystko zależy od tego, czy chcemy wykonać peeling całego ciała, czy np. tylko pośladków. W przypadku peelingu całego ciała najlepiej dodać do miseczki 4 dosyć duże łyżki zmielonej kawy.

W jaki jednak sposób należy przygotować całą mieszankę? Do miseczki sypiemy kawę, a następnie zalewamy ją gorącą wodą, aby się zaparzyła. Napar można później odsączyć lub przygotować tyle, aby po przemieszaniu woda została w pełni wchłonięta przez kawę, bez konieczności jej odcedzania. Gdy kawa już się zaparzy i zostanie odsączona, należy dodać do niej 1 łyżeczkę cynamonu oraz dwie łyżeczki cukru. Przed zastosowaniem wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać.

Tak przygotowany peeling należy rozprowadzić na całym ciele wykonując jednocześnie masaż. Po zabiegu skórę zmywa się wodą oraz żelem pod prysznic. Pomimo tego, iż peeling kawowy pomaga w wyraźny sposób poprawić wygląd skóry, to niestety nie może być stosowany przez kobiety, które mają problem z kruchymi naczynkami. Ma on również działanie antycellulitowe.

Przepisy na domowe peelingi kawowe

Jeśli komuś nie odpowiada powyższy przepis, z pewnością znajdzie dla siebie odpowiednią modyfikację. Wszystko zależny od osobistych upodobań i oczekiwań. Poniżej prezentujemy popularne formuły kosmetyczne, które można samodzielnie wykonać w domu z użyciem kawy i nielicznych dodatków.

Peeling kawowy z płatkami owsianymi lub z oliwą z oliwek

Klasyczny przepis na peeling kawowy składa się z kawy, cynamonu oraz cukru, jednak w przypadku skóry wrażliwej konieczna jest jego modyfikacja. Zamiast cukru warto do peelingu dodać niewielką ilość płatków owsianych, dzięki czemu końcowy produkt będzie bardziej delikatny dla skóry. Zamiast płatków owsianych do peelingu można również dodać niewielką ilość oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Dzięki temu domowy kosmetyk sprawdzi się idealnie w przypadku skóry suchej i dojrzałej. Taki peeling zapewni również delikatne złuszczenie oraz natłuszczenie skóry, przyczyniając się do szybszego odzyskania swojego dawnego blasku.

Dodanie do peelingu zmielonego cynamonu wzmacnia jego właściwości antycellulitowe. W tym celu możliwe jest także zastosowanie olejku cynamonowego.

Poranny peeling odświeżający z kawą

Dodanie kawy do porannej maski na twarz doskonale odświeży i nada cerze świeżości. Taka formuła jest przede wszystkim pełna cennych przeciwutleniaczy, które pomagają eliminować toksyny ze skóry. Do jego przygotowania wystarczą:

  • 2 łyżki świeżo zmielonej kawy lub po wcześniejszym zaparzeniu,
  • 2 łyżki kakao w proszku,
  • 3 łyżki pełnego mleka, śmietany lub jogurtu,
  • 1 łyżka miodu.

Wymieszaj wszystkie składniki razem i nałóż cienką warstwę na twarz. Odczekaj około 15 minut, a następnie usuń całość za pomocą ciepłej ściereczki do mycia delikatnie masując twarz.

Peeling usuwający resztki makijażu

Wszyscy potrzebujemy dobrego eksfoliatora, jednak warto wybrać przede wszystkim taki o naturalnych właściwościach. Będzie on z pewnością w stanie poradzić sobie z pewnymi niedoskonałościami cery i jej suchością. Kawowy peeling pomoże doskonale wyeliminować martwy naskórek, a także usunąć wszelki brud i resztki makijażu. W tym celu można zastosować poniższą formułę:

  • 3 łyżki świeżo mielonej kawy,
  • 1 łyżka naturalnego oleju do wyboru: oliwka, pestki winogron, kokos lub migdał,
  • 1 łyżka brązowego cukru.

Wymieszaj wszystkie suche składniki, a następnie dodaj olejek naturalny. W zależności od pożądanej konsystencji peelingu dodaj mniej lub więcej brązowego cukru. Masuj twarz delikatnymi, okrężnymi ruchami, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Peeling kawowy na dłonie i stopy

Ponieważ ten peeling z kawy ma właściwości nieco bardziej ścierne, używaj go tylko na dłoniach i stopach. Złuszcza całą martwą skórę, pozostawiając dłonie i stopy gładkie, miękkie i nawilżone. Do jego przygotowania zastosuj:

  • 1-1/2 szklanki surowego cukru trzcinowego,
  • 1/2 szklanki suchej kawy mielonej,
  • 1 łyżeczka całkowicie naturalnego ekstraktu z kawy,
  • 1 łyżeczka ekstraktu z orzechów laskowych,
  • 1/2 szklanki olejku ze słodkich migdałów,
  • 1 łyżeczka ekstraktu czekoladowego (opcjonalnie).

W średniej misce połącz cukier i kawę dobrze mieszając. Dodaj ekstrakt kawowy oraz ekstrakt z orzechów laskowych do miski i kontynuuj mieszanie. Powoli wlej olej ze słodkich migdałów do całości, ciągle mieszając – kontynuuj dodawanie, aż osiągniesz pożądaną konsystencję. Stosuj peeling nawet 2 razy dziennie.

Kawowy peeling skóry głowy

Tego rodzaju kosmetyk został przetestowany wielokrotnie i potwierdzono jego działanie. Sprawdza się on szczególnie dobrze w celu pobudzenia cebulek włosowych do pracy, a także zniwelowania łuszczącej się i swędzącej skóry. Zawarty w peelingu olej kokosowy zapewnia odpowiednie nawilżenie i chroni przed dalszym łuszczeniem. Do przygotowania peelingu do skóry głowy bardzo często poleca się zastosować.

  • 1 szklankę mielonej kawy,
  • 1/2 szklanki białego lub brązowego cukru,
  • 1 szklankę oleju kokosowego.

Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Po umyciu ciała wmasuj peeling na mokrą skórę głowy przez około 60 sekund na całej jej powierzchni, a następnie spłucz ciepłą wodą. Po wykonaniu zabiegu zastosuj delikatny szampon myjący. Podczas mycia włosów unikaj szorowania skóry głowy.

Jak często należy stosować peeling kawowy?

Z uwagi na swoje niezwykłe działanie peeling kawowy zyskuje z dnia na dzień coraz większe grono zwolenniczek. Jednak aby utrzymać efekty jego działania, należy go powtarzać najlepiej dwa razy w tygodniu. Jeśli chodzi o efekty stosowania peelingu kawowego, to są one zazwyczaj widoczne już po pierwszym zastosowaniu. Czego jednak można się spodziewać?

Przede wszystkim możemy się spodziewać jędrnej, gładkiej oraz pozbawionej cellulitu skóry. Po wykonaniu peelingu na ciało warto zaaplikować balsam, który wykazuje działanie wyszczuplające lub modelujące sylwetkę. Dzięki wcześniej wykonanemu peelingowi substancje aktywne znajdujące się w produkcie kosmetycznym bez problemu przenikną w głąb ciała, zapewniając, że efekty zabiegu będą jeszcze lepsze.

Jeśli komuś zależy jedynie na tym, aby usunąć z powierzchni skóry martwe komórki naskórka, to wystarczy przeprowadzić niezbyt długi masaż całego ciała. Jeśli jednak peeling ma uporać się ze skórką pomarańczową, to po krótkim masażu warto pozostawić go na skórze przez około 10-15 minut. Dzięki temu znajdująca się w nim kofeina w odpowiedni sposób zadziała na skórę.

Jeśli chodzi o koszt przygotowania peelingu kawowego, to w porównaniu z gotowymi produktami dostępnymi w każdej drogerii jest on niezwykle niski, dlatego też nie nadwyręży z pewnością domowego budżetu.

Kawowy peeling do twarzy

Peeling przygotowany ze zmielonej kawy nadaje się idealnie do pielęgnacji całego ciała, jednak można go również wykorzystać do pielęgnacji skóry twarzy. Kawa pomaga zwęzić rozszerzone pory, a także usuwa z powierzchni skóry martwe komórki naskórka, dzięki czemu cera staje się gładka i wygląda młodziej. Przy pomocy delikatnego peelingu kawowego można ponadto rozjaśnić zaczerwienienia, dzięki czemu skóra odzyska swój naturalny koloryt.

Zabiegi peelingu kawowego na Instagramie

https://www.instagram.com/p/B00cY07JYMT/

https://www.instagram.com/p/B1EdSg7pTrF/

 

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.