Home Kosmetyki Maseczka z aloesu – Receptury i wskazówki

Maseczka z aloesu – Receptury i wskazówki

przez Patrycja Nowak
maseczka z aloesu

Maseczka z aloesu daje ogromne możliwości kosmetyczne, które z łatwością można modyfikować, dodając do niej innych składników. Sprawdza się doskonale zarówno w pielęgnacji skóry, jak i włosów. Do jej przygotowania można wykorzystać domową roślinę, która zapewni nam bardzo świeżego i czystego surowca. Pozyskiwany z liści aloesu żel lub sok może służyć do stworzenia niezliczonych wprost receptur domowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych propozycji, które powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających.

Aloes to roślina, która słynie ze swoich właściwości nawilżających i pielęgnacyjnych. W warunkach naturalnych może wiele dni przetrwać bez wody, ponieważ posiada niezwykłą zdolność przetrwania. Warto hodować ją w doniczce i wykorzystywać regularnie do przygotowywania maseczek i innych domowych kosmetyków naturalnych. Maseczka z aloesu bardzo dobrze wpływa na skórę ciała, a przy tym skutecznie odżywia włosy. Przyjrzyjmy się jej zastosowaniu nieco bliżej.

Maseczki z aloesu – Jak można je samodzielnie przygotować w domu?

Aloes to niezwykle pożyteczna i łatwa w zastosowaniu kosmetycznym roślina. Daje m.in. możliwości łatwego przygotowania domowych maseczek, o których można przeczytać poniżej.

  1. Uniwersalna maseczka z aloesu

Domową maseczkę uniwersalną z aloesem przygotowuje się z jednej łyżki z soku z aloesu oraz z dwóch łyżek miodu. Sok aloesowy można obecnie zakupić w każdej aptece. Przygotowaną w ten sposób papkę nakłada się na oczyszczoną wcześniej twarz na około 15 minut. Po upływie tego czasu twarz należy dokładnie umyć ciepłą wodą i wklepać w nią odpowiedni krem pielęgnacyjny. Taka maseczka działa na skórę odświeżająco, nadając jej gładkości i regenerując zniszczony naskórek. Można do niej również dodawać innych składników, w zależności od potrzeb i upodobań.

Aloes służy również do przygotowywania maseczek na trądzik, z którym zmaga się wiele kobiet, i to bez względu na wiek. Regularne stosowanie maseczki aloesowej sprawdza się w tym przypadku doskonale.

  1. Maseczka z aloesu i ogórka

Do przygotowania maseczki z aloesu i ogórka potrzebne są 2 łodygi aloesu (ewentualnie dwie łyżki żelu z aloesu) i pół zielonego ogórka. Łodygi aloesu należy przeciąć wzdłuż i za pomocą łyżki wyskrobać z nich żel. Ogórka trzeba z kolei zetrzeć na tarce, a następnie odcisnąć nadmiar soku. Następnie wszystkie składniki blenduje się ze sobą aż do uzyskania gładkiej, żelowej konsystencji. Tak powstałą mieszankę nakłada się na skórę twarzy i szyi palcami lub przy pomocy płatków kosmetycznych. Powinna ona pozostać na skórze przez około 15 minut. Warto pamiętać, że kiedy żel zacznie wysychać, można odczuwać lekkie uczucie ściągania skóry. Maseczkę zmywa się po kwadransie za pomocą zamoczonych w ciepłej wodzie płatków kosmetycznych. Maseczka doskonale sprawdzi się jako wsparcie dla pielęgnacji skóry problematycznej i trądzikowej.

  1. Maseczka z aloesu, cukru i mleka

Równie skuteczna jest maseczka z aloesu, cukru i mleka. Przygotowuje się ją z łodygi aloesu, łyżki cukru i pól łyżki mleka. Wszystkie składniki należy wsypać do jednej miseczki i mieszać aż do chwili całkowitego rozpuszczenia się cukru. Taka maseczka powinna trafić na twarz na jedynie 5 minut. Potem zmywa się ją za pomocą lekko nawilżonej ściereczki. Również tego rodzaju domowy kosmetyk stanowić może doskonałe wsparcie dla cery trądzikowej i problematycznej.

  1. Maseczka z aloesu i białka

Maseczka z aloesu i białka przede wszystkim doskonale nadaje się do pielęgnacji cery tłustej. Odświeża ona doskonale skórę i lekko reguluje wydzielanie sebum. Do jej przygotowania należy białko jaja ubić na sztywno, a następnie dodać do niego łyżkę soku aloesowego (może być to sok z apteki)  i dokładnie całość wymieszać. Maseczkę nakłada się na twarz na 10-15 minut, a potem dokładnie zmywa letnią wodą.

Maseczka aloesowa na włosy

Domowa maseczka z aloesu doskonale wpływa również na włosy, gdyż stanowi świetny sposób na ich odżywienie i nawilżenie. Taka maseczka nie jest również trudna w przygotowaniu, a jej składniki można znaleźć w wielu domach. Wystarczy mieć pod ręką liście aloesu, miód i przegotowaną, ciepłą wodę. Liście aloesu myje się, a następnie miksuje z pół szklanki wody. Potem do całości dodaje się łyżkę miodu i dokładnie miesza. Taka maseczka wcierana powinna być w skórę głowy i wilgotne włosy, najlepiej zaraz po ich umyciu. Na końcu głowę owija się czepkiem lub ręcznikiem na około pół godziny. Po upływie tego czasu włosy można ponownie umyć.

Dlaczego warto stosować maseczki z aloesu?

Aloes posiada wiele cennych właściwości, a najważniejsze z nich to:

  • nawilżanie włosów i skóry,
  • dostarczanie włosom i skórze cennych składników odżywczych,
  • zmiękczanie skóry,
  • łagodzenie stanów zapalnych,
  • poprawianie ukrwienia skóry,
  • wspomaganie procesu gojenia się ran,
  • kojenie skóry podrażnionej przez słońce,
  • łagodzenie podrażnień po goleniu czy depilacji,
  • widoczne wygładzanie skóry,
  • wspomaganie procesu lecenia trądziku czy egzemy,
  • zwężanie porów skóry,
  • zmniejszanie ewentualnych obrzęków skóry.

Aloes znaleźć możemy w wielu gotowych produktach kosmetycznych jako jeden z ich głównych składników. Kosmetyki naturalne z aloesem mogą być stosowane przy wszystkich typach cery i włosów.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.