Home Składniki kosmetyczne Komórki macierzyste w kosmetyce i medycynie estetycznej

Komórki macierzyste w kosmetyce i medycynie estetycznej

przez Patrycja Nowak
komórki macierzyste w kosmetyce

Komórki macierzyste w kosmetyce to oczywiste następstwo przełomowych badań medycznych, odkrywających ich wspaniałe możliwości regeneracyjne. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest znacznie skuteczniejsze pobudzanie tkanek skóry do odnowy, i w konsekwencji, spowolnienie widoczności procesów starzenia. Wydaje się, że obecne badania nad działaniem komórek macierzystych w tym zakresie są już niezwykle zaawansowane, jednak śmiało można założyć, że jeszcze wiele zostało do odkrycia. Niemniej jednak, coraz większa ilość światowych koncernów kosmetycznych zaczyna je w w swoich rozlicznych produktach. Czym zatem są są i jak działają komórki macierzyste w zakresie pielęgnacji urody?

Młody i piękny wygląd to niewątpliwe marzenie każdej kobiety. Wraz z wiekiem nasza skóra traci jednak swoją jędrność i elastyczność, włosy zaczynają nadmiernie wypadać, a na ciele uwidaczniają się rozstępy, blizny i starcze plamy. Niestety, poprzez stosowanie drogeryjnych kosmetyków nie poprawimy w widoczny sposób swojego wyglądu. Nie oznacza to również, że jesteśmy w tej kwestii zupełnie bezsilni. Coraz więcej ludzi świata nauki przekonuje bowiem, że świetnym sposobem na walkę z przeróżnymi niedoskonałościami skórnymi jest sięgnięcie po komórki macierzyste, które już zdążyły znaleźć dosyć szerokie zastosowanie w kosmetyce. Czym jednak są wspomniane komórki, w jaki sposób wpływają one na nasz wygląd zewnętrzny i jak wygląda zabieg przy ich użyciu?

Czym są i dlaczego wykorzystuje się komórki macierzyste w kosmetyce?

Komórki macierzyste to niedojrzałe i pierwotne komórki każdego ludzkiego organizmu, które mają zdolność do dzielenia się, różnicowania oraz samoodnowy. Z uwagi na swoje właściwości, stosuje się je nie tylko w leczeniu wielu chorób i nieprzyjemnych dolegliwości, ale również w medycynie estetycznej. Od wielu lat uznawane są one za absolutnie wyjątkowe, ponieważ dostając się do wnętrza naszego organizmu, potrafią w bardzo szybki sposób odnaleźć uszkodzone tkanki, a następnie je naprawić. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, iż nigdy nie dochodzi do ich odrzucenia przez organizm.

Najczęściej dzieli się je na 3 rodzaje, a mianowicie embrionalne, płodowe oraz somatyczne. Najcenniejsze są te pierwsze, ponieważ mają zupełnie unikalne właściwości dzielenia się i budowania wszystkich tkanek organizmu. Z kolei komórki płodowe można pozyskać z krwi pępowinowej, a somatyczne z krwi lub tkanki tłuszczowej. To właśnie te ostatnie znajdują zastosowanie w wielu zabiegach medycyny estetycznej.

Stosowane w kosmetyce komórki macierzyste mają z zasady pochodzenie roślinne, ponieważ prawo zabrania stosowania w produktach tego typu składników pochodzenia zwierzęcego. Nie są to jednak żywe komórki, a jedynie pozyskane z nich ekstrakty.

Wykorzystanie komórek macierzystych w pielęgnacji urody

Komórki macierzyste znalazły bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie estetycznej, ponieważ dzięki nim można w bardzo skuteczny, i co najważniejsze, w widoczny sposób zredukować ilość zmarszczek na twarzy, zlikwidować rozstępy i blizny, odmłodzić skórę twarzy i szyi, a także pozbyć się problemu wypadających włosów. Zabiegi z wykorzystaniem własnych komórek macierzystych od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie wśród pań, dla których młody i piękny wygląd to dwa najważniejsze aspekty. Warto przy tym podkreślić fakt, iż zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowi, a a ryzyko wystąpienia powikłań, czy też reakcji alergicznych, praktycznie nie występuje.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych?

W przypadku zabiegów odmładzających, komórki macierzyste pobierane są wprost z tkanki tłuszczowej pacjentki, co na szczęście nie jest w ogóle bolesne. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ taki zabieg może trwać nawet kilka godzin. W pierwszym etapie lekarz dokonuje odsysania tłuszczu, który następnie zostaje odwirowany i podzielony właśnie na komórki oraz na bezwartościowy płyn. W następnym kroku, uzyskany preparat zostaje zaaplikowany w tkankę podskórną lub skórę przy pomocy specjalnej igły. Wprowadzone w ten sposób komórki powodują, że skóra zaczyna się szybciej regenerować i odmładzać, a wszelkiego rodzaju niedoskonałości stają się mniej widoczne.

Jakich efektów zabiegu można się spodziewać ?

Dzięki zabiegowi wykorzystującemu własne komórki macierzyste można w zaledwie kilkadziesiąt minut odmłodzić się nawet o kilka lat. Dlatego też, nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż coraz większa liczba pań decyduje się na przeprowadzenie wspomnianego zabiegu. Komórki macierzyste w widoczny sposób poprawiają bowiem wygląd, ponieważ pomagają podnieść opadające policzki, wygładzają zmarszczki, ujednolicają koloryt skóry, zwężają rozszerzone pory, redukują blizny i rozstępy, a także zapobiegają wypadaniu włosów. Ma to jednak pewien efekt pozorny, ponieważ zastosowana metoda wypełnia jedynie pewne niedoskonałości, a nie trwale regeneruje.

Efekty zabiegu są w pełni naturalne, jednak należy na nie poczekać co najmniej kilkadziesiąt dni. Czy zabieg należy powtarzać? Nie jest to konieczne, ponieważ w większości przypadków zabieg wykonywany jest jednorazowo. Jednak panie, których skóra dosyć szybko się starzeje, mogą ponownie wykonać zabieg, ale zwykle dopiero po upływie 12 miesięcy od wcześniejszego zabiegu. Na efekt należy czasem czekać nawet rok, dlatego też wcześniej nie poleca się powtórnego zabiegu.

Komórki macierzyste w kosmetyce to również stosowanie produktów drogeryjnych, które wykorzystują niektóre surowce roślinne. Mają one za zadanie wzmocnić procesy zachodzące w skórze, zapewniając oczekiwany efekt „anti-aging”. Głównym celem działania tego rodzaju kosmetyków jest odpowiednia stymulacja produkcji kolagenu, który jest głównym składnikiem skóry, odpowiadającym za jej jędrność i elastyczność. Należy jednak pamiętać, że skuteczność ich działania jest wielce wątpliwa, ponieważ dotychczas nie potwierdzono go w szerszych badaniach naukowych.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.